Materiały termoprzewodzące

Tabela 2. Dane kontaktowe do firm wymienionych w tabeli 1

Trzecią ważną grupą produktów na rynku wyrobów do chłodzenia elektroniki są taśmy i folie termoprzewodzące, kleje, pasty i podkładki. Materiały takie używane są zwykle do montażu podzespołów na radiatorach, zwłaszcza elementów w większych obudowach oraz wszędzie tam, gdzie ilość wydzielanego ciepła w przeliczeniu na powierzchnię kontaktu jest duża.

Utrzymanie niskiej rezystancji termicznej połączenia elementu z radiatorem zawsze było ważne, ale coraz częściej tradycyjna pasta ustępuje miejsca samoprzylepnym podkładkom, które są po prostu łatwiejsze w użyciu, mając podobne parametry. Rosnące znaczenie folii i taśm jest też pochodną rozwoju oświetlenia diodowego, skutkiem dominacji elementów montowanych powierzchniowo na płytkach drukowanych i wreszcie efektem coraz mniejszego poboru mocy przez elektronikę.

Takie materiały pozwalają nakleić cienką płytkę drukowaną z diodami na metalowy radiator i zapewnić dobre rozpraszanie ciepła przy zachowaniu izolacji elektrycznej. Przy niewielkich potrzebach dotyczących chłodzenia można wykorzystać w roli radiatora obudowę, łącząc termicznie szereg elementów SMD z metalową częścią chassis i tym samym obniżając ryzyko powstawania gorących punktów. W przypadku diod i modułów oświetleniowych folie i taśmy zapewniają potrzebną izolację galwaniczną, a także pozwalają na swobodne łączenie modułów LED wykonanych na laminacie z metalowym rdzeniem z resztą konstrukcji.

Dariusz Basiński

kierownik ds. technicznych w LaFot Elektronik

  • Radiatory metalowe dla elektroniki - czy w tym obszarze na rynku coś ciekawego się dzieje, czy też rynek bazuje na produktach typowych? Kilka lat temu taką nowością były radiatory szpilkowe.

Owszem, pojawiają się kolejne wariacje drobnych radiatorów przeznaczonych dla pojedynczych komponentów i niewątpliwie rynek ewolucyjnie rozwija się, poszerzając swoją ofertę. Jeśli chodzi o radiatory średnich i dużych gabarytów, odbiorcy opierają się na sprawdzonej od lat metodzie: korzystają z szerokiej gamy profili, co w większości przypadków umożliwia dobranie optymalnego rozwiązania.

Radiatory szpilkowe powstały dlatego, że ich produkcja jest bardzo prosta. Otrzymanie precyzyjnego profilu malutkiego radiatora to w praktyce rzecz bardziej skomplikowana, niż może się wydawać. Specyficzne radiatory z odpowiednio ukształtowanych pianek termoprzewodzących mogą stanowić alternatywę w przypadku, gdy istnieje potrzeba odciążenia chłodzonego urządzenia.

Na razie jednak nie ma w czym wybierać. Patrząc w drugą stronę - ciężki radiator aluminiowy ma dodatkową zaletę - może pełnić funkcje elementu nośnego.

  • Patrząc na rynek i oferty wielu firm handlowych widzę, że mimo upływu lat aluminiowe profile z Grupy Kęty cały czas mają duże grono zwolenników.

To chyba kwestia przyzwyczajenia, które dla wielu inżynierów elektroników jest silnym drogowskazem w ich pracy zawodowej. Równie dobrze można powiedzieć, że rządzą profile Fischera czy firmy Alutronic. Ale to prawda, że produkty funkcjonujące na rynku od dziesięcioleci zawsze będą cieszyły się zauważalnie większym uznaniem, niż propozycje rynkowych nowicjuszy, ponieważ miały więcej czasu na przetarcie szlaków ku swoim odbiorcom.

Oczywiście decyzja, jakiego dostawcę wybiera klient, zazwyczaj jest funkcją korzyści technicznych dla produktu. Parametry czysto handlowe, takie jak cena lub dostępność, nie zawsze mają pierwszoplanowe znaczenie.

  • LED-y dużej mocy - czy one coś zmieniły na rynku produktów do chłodzenia elektroniki?

W zasadzie zmieniły tyle, że opracowano pewne specjalizowane rozwiązania dla diodowych systemów oświetleniowych. Dotyczą one z reguły jednak chłodzenia pojedynczych modułów diod. Jeśli chodzi o bardziej złożone aplikacje, nadal stosowane są profile radiatorowe bądź ogniwa Peltiera i tu system chłodzenia opracowywany jest od zera.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również