Sporo nowości produktowych

Trendy w zakresie pogłębiającej się specjalizacji i wzrostu zaawansowania elektroniki przenoszą się na ofertę dostępnych narzędzi i liczbę pojawiających się nowości. Tradycyjnie najwięcej jest ich w zakresie sprzętu lutowniczego, bo tam zawsze może pojawić się lepsza automatyka regulacji, większa moc, wymyślniejszy kształt grota lub jego pokrycie ochronne i inne udogodnienia. Wraz z postępującą miniaturyzacją elektroniki na stanowiska warsztatowe, laboratoryjne i serwisowe trafia ponadto coraz więcej sprzętu poprawiającego komfort obserwacji, jak lupy, mikroskopy, lampy z wbudowaną soczewką. Bez nich coraz trudniej manipulować, kontrolować i być skutecznym w serwisie i nie zanosi się, aby cokolwiek w przyszłości się zmieniło. Uzupełnieniem wersji optycznych stają się dzisiaj lupy i mikroskopy cyfrowe, które spełniają podobne funkcje, ale są wolne od wielu wad, takich jak ograniczone pole widzenia lub zniekształcenia obrazu widoczne przy dużym powiększeniu w tradycyjnych szkłach optycznych. Wyciągi i pochłaniacze dymu oraz oparów powstających podczas lutowania stają się częścią nie tylko stanowisk produkcyjnych, ale także miejsc, gdzie procesy są wykonywane okazyjnie. Wiele nowości pojawia się też w zakresie preparatów chemicznych, zwłaszcza w ofercie przeznaczonej do celów serwisowych (aerozole), specjalistycznych klejów, past termoprzewodzących, taśm i materiałów adhezyjnych.

W zakresie wyposażenia stanowisk pracy widać zmianę podejścia w stosunku do potrzeb klientów, którym nie proponuje się już w większości systemów zamkniętych o funkcjonalności zdefiniowanej z góry, ale systemy modułowe pozwalające na kompozycję poprzez wybranie elementów składowych (np. oświetlenia, półki) oraz umożliwiające rozbudowę. Nowoczesne stanowiska pracy dla potrzeb montażu serwisu czy produkcji mają regulowaną wysokość i gwarantowaną antystatyczność.

Nowości w narzędziach ręcznych to głównie wersje specjalne przeznaczone do wykonywania określonych operacji (np. zaciskarki), specjalizowane pod kątem zastosowań (np. pęsety ceramiczne), stalowe wersje niemagnesujące się i podobne.

Jakie znaczenie dla biznesu firmy mają narzędzia ręczne i wyposażenie stanowisk?
 
Narzędzia i wyposażenie warsztatowe z reguły są częścią większej oferty związanej z zaopatrzeniem produkcji elektroniki, sprzedażą sprzętu i urządzeń. Takich firm jest 70%, a dla kolejnych 24% takie urządzenia stanowią jeden z kilku pionów biznesu. Wiele firm dystrybucyjnych rozwija biznes poprzez dodawanie do oferty kolejnych pozycji, a narzędzia ręczne i urządzenia stanowiące wyposażenie stanowisk roboczych to produkty pokrewne tematycznie i doskonale nadające się do takich działań. Firm specjalizujących się w narzędziach ręcznych lub sprzęcie warsztatowym jest tylko 6%. Taką część przedsiębiorstw można uznać za dostawców specjalizowanych.
Branże o największym potencjale zakupowym
 
Dla rynku narzędzi i produktów niezbędnych w warsztacie serwisowym największy potencjał zakupowy tworzy elektronika profesjonalna, a w dalszej kolejności automatyka przemysłowa, elektronika konsumencka i motoryzacja. Świadomość rynku w zakresie zapewnienia długotrwałego działania urządzeń, możliwości i łatwości serwisowania stale się zwiększa, co wynika z wielu czynników, np. takich jak ekologia i ograniczanie ilości elektrośmieci. Stąd zapewne wysokie miejsce elektroniki konsumenckiej na wykresie, która nie jest traktowana jako jednorazowa. Coraz większa integracja elektroniki i miniaturyzacja wymuszają użycie zaawansowanych narzędzi właśnie w sprzęcie profesjonalnym i przemysłowym.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również