Zaawansowanie potrzebne do rozwoju technologii

Nowoczesne materiały do produkcji zmieniają też projektowanie elektroniki i przesuwają zakres aplikacyjny na obszary do niedawna niedostępne przy zwykłym podejściu. Coraz częściej wnętrze jest zalewane różnymi żywicami, które na początku są ciekłe, a potem ulegają częściowemu lub całkowitemu utwardzeniu. W tym drugim przypadku po reakcji masa przypomina twardą gumę. W ten sposób uszczelnia się wnętrza obudów po to, aby urządzenie było odporne na wilgoć, narażenia mechaniczne (upadek). Jest to też sposób na utrudnienie możliwości zajrzenia do środka osobom nieupoważnionym, metoda likwidacji pisków powstających w elementach indukcyjnych, a nawet rozwiązanie poprawiające możliwość działania przy wysokim napięciu bez przebić. Zalewanie jest też efektywną metodą odprowadzania ciepła i znakomicie się sprawdza, gdy urządzenie jest pod napięciem (np. w e-mobilności). Dzisiaj wiele urządzeń elektronicznych jest zamykanych w małych obudowach plastikowych bez otworów wentylacyjnych. Jest to wynik miniaturyzacji, wzrostu znaczenia elektroniki mobilnej, konieczności zapewnienia odporności środowiskowej oraz tego, że moc pobierana przez elektronikę jest coraz mniejsza. Chłodzenie w takiej sytuacji należy zapewnić dla całego pakietu, stąd projektanci sięgają po rozwiązania wykorzystujące materiały termoprzewodzące. Za ich pomocą przyklejają płytkę do obudowy, po to, aby zapewnić kontakt i transport ciepła na zewnątrz. Innym pomysłem jest zalanie wnętrza obudowy tworzywem o własnościach termoprzewodzących. W ten sposób cała obudowa staje się radiatorem, a rozpraszanie ciepła jest równomierne. Ten sposób sprawdza się, zwłaszcza gdy ciepła do rozproszenia nie ma dużo, a obudowa ma być szczelna. Warto zauważyć, że zalanie pozwala na większą miniaturyzację, np. elektroniki mocy, bo duża wytrzymałość na przebicie zalewy pozwala na zmniejszenie odstępów izolacyjnych. Nie ma też zagrożenia tym, że płytka się z czasem pokryje kurzem, kurz nasiąknie wodą i nastąpi przebicie. Podobnie jest w innych produktach, ale przykład związany z zalewaniem najbardziej przemawia do wyobraźni.

Małgorzata Wierzbicka


Semicon

  • Jakie są najważniejsze cechy brane pod uwagę przy kupnie materiałów do produkcji elektroniki?

Klienci coraz bardziej zwracają uwagę na jakość, parametry techniczne, a mniej na cenę. Bardzo ważna jest też dostępność. Konkretne wymagania definiują potrzeby klienta. Jeśli są to zwykłe preparaty serwisowe, istotna jest cena, natomiast w przypadku lakierów czy żywic – produkt musi myć dostosowany do wymogów danego projektu, gdzie ma być użyty. Bardzo często klient wskazuje też obecnie na pożądanego producenta danego materiału. Ważne jest też, czy dany produkt ma niezbędną dokumentację tj. karty charakterystyki lub certyfikaty jakościowe. Ponadto liczy się jak najdłuższy termin ważności, a to jest trudne np. w przypadku silikonów.

  • Jaka jest sytuacja w łańcuchach dostaw?

Okres po pandemii oraz wojna na Ukrainie wpłynęły w znaczący sposób na dostępność surowców do produkcji materiałów chemicznych do elektroniki. Terminy dostaw u niektórych dostawców są nawet kilkumiesięczne. Skala problemu jest bardzo duża. Powoduje to zaburzenia w całym procesie produkcyjnym w firmach produkujących urządzenia do elektroniki. Drugi bardzo ważny problem to ciągle wzrosty cen materiałów, na co wpływają wahania kursów walut, rosnące stopy procentowe, podwyżki cen energii i surowców do produkcji oraz galopująca inflacja.

Bardzo trudno jest oszacować koszty produkcji oraz długość procesu produkcyjnego, nie mając zagwarantowanej ceny oraz dostępności materiałów.

  • Gdzie kieruje się rozwój biznesu?

Rozwój biznesu kieruje się głównie do producentów elektroniki EMS. Na rynku elektroniki trwa dobra koniunktura pomimo pandemii oraz wojny na Ukrainie. Powstają nowe filie zagranicznych producentów. Bardzo dużo firm zwiększa swoje moce produkcyjne, budując nowe hale produkcyjne z uwagi na potrzeby rynku. Rośnie również zapotrzebowanie na materiały chemiczne do czyszczenia i zabezpieczania płytek i urządzeń elektronicznych. Obserwujemy duże zapotrzebowanie z rynku lotniczego i wojskowego. Popularnością cieszą się żywice do zalewania podzespołów elektronicznych i kabli dla motoryzacji. Rozwija się również rynek bateryjny, skąd także napływa zapotrzebowanie na materiały. Z uwagi na to, że posiadamy certyfikat normy medycznej i lotniczej, klienci zwracają się do nas z zamówieniami jako do certyfikowanego dostawcy.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rozwoju rynku materiałów
 
Za najważniejsze kryterium sprzyjające rozwojowi rynku materiałów chemicznych w warunkach polskich uznano duży potencjał usług EMS, bo producenci tego typu determinują relatywnie dużą wielkość rynku i o współpracę z nimi warto się starać. Dalej jest zainteresowanie producentów utrzymaniem wysokiej jakości procesów w produkcji elektroniki, a w kolejności rosnące wymagania klientów. Jeszcze dalsze czynniki wiążą się z ogólnym rozwojem rynku elektroniki, a więc tym, że sprzętu jest coraz więcej, jest on bardziej złożony, mniejszy, a więc delikatniejszy i wymagający lepszej ochrony i użycia zaawansowanych procesów.

Przegląd ofert dostawców

Zestawienie ofert dostawców tytułowych produktów pokazane zostało w tabeli 1. Przegląd ofert ma charakter ilustrujący, czy dana grupa jest w ofercie danego dostawcy. Znaczna szerokość asortymentowa omawianego rynku niestety nie daje szans wyróżnić więcej szczegółów i stąd informacje zawarte w tabeli mają jedynie charakter wstępnego wskaźnika do dalszych pytań. Dane kontaktowe załączamy w tabeli 2.

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dostawców materiałów do produkcji elektroniki w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również