Długie czasy dostaw to więcej małych serii i prototypów

Długie czasy dostaw istotnie wydłużają liczbę iteracji projektowych, zmuszają do wykonywania większej liczby prototypów oraz wariantów układowych. Konieczność dopasowania projektu do układu, który akurat jest dostępny w sprzedaży, to dzisiaj codzienność. Wielokrotnie producenci są zmuszani przez sytuację w łańcuchach dostaw do tworzenia krótkich partii pozwalających na wykorzystanie elementów, które się udało kupić. Nie są to oczywiście ”pełne” projekty, tylko wersje z drobnymi modyfikacjami, ale nadal wymagają sprawdzenia działania w warunkach rzeczywistych.

W ostatnich dwóch latach producenci półprzewodników ograniczyli także liczbę oferowanych obudów chipów, kasując wersje mniej popularne lub nieprzyszłościowe po to, aby zwolnić moce w zakresie testowania i pakowania struktur. Na skutek tego część urządzeń trzeba lekko przeprojektować, bo nowe obudowy to z reguły małe wersje bezwyprowadzeniowe.

Ariel Łukaszewski

SMT-TECH

  • Czy wydzielona linia do prototypowania i produkcji jednostkowych serii jest dla firmy EMS czymś dochodowym? Czy też może służy jako wabik do pozyskania w przyszłości większych zleceń?

Jeżeli chodzi o bezpośrednią dochodowość takiej linii, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę skalę przedsięwzięcia. Szansę bezpośredniego zwrotu finansowego mają na pewno mikrolinie. Obserwujemy natomiast coraz częściej zjawisko budowania przez firmy tak zwanych linii prototypowych opartych o maszyny do produkcji seryjnych. W tych przypadkach opłacalność bezpośrednia tylko tej linii jest pod dużym znakiem zapytania. Natomiast w ujęciu całościowym należy pamiętać, że takie rozwiązanie powoduje odciążenie głównej linii produkcyjnej i zmniejszenie strat wynikających z przezbrajania maszyn na jedna dwie płytki prototypowe. Kolejny aspekt to możliwość pozyskiwania nowych mikrozleceń, co w czasach dużej liczby star-upów może okazać się korzystnym posunięciem na przyszłość. Oczywiście linia w momencie braku zleceń przechodzi na pracę ciągłą, zwiększając moce produkcyjne firmy i przyczyniając się do zmniejszenia czasu produkcji zaplanowanych zleceń.

  • Jaka jest koniunktura na rynku? Czy obecna sytuacja gospodarcza sprzyja branży?

Obecnie obserwujemy dość spory wzrost zainteresowania produktami do produkcji prototypowej, zwłaszcza ze strony firm wcześniej zlecających takie zadania firmą EMS. Jednym z częstych powodów podawanych przez naszych klientów jest czas wykonania prototypów. Firmy EMS, które nie posiadają osobnych linii do takich zadań, starają się optymalizować straty czasu potrzebnego na przezbrajanie produkcji. Przez to dość często mikrozlecenia muszą czekać w długiej kolejce. Wpływ na wzrost zainteresowania ma również obecna sytuacja gospodarcza. Zwiększone koszty produkcji przekładają się na podwyżki cen usług we wszystkich sektorach gospodarki, również produkcyjnym. Co za tym idzie zlecanie i wykonywanie mikrozleceń staje się dość drogie. Start-upy, które bardzo często produkują po kilka płytek różnego rodzaju rocznie, zaczynają dostrzegą opłacalność posiadania własnej mikrolinii. Przede wszystkim ze względu na elastyczność, czas dostępu do prototypu oraz możliwości szybkiego wprowadzania zmian w projektach. Co za tym idzie, szybsze dojście do zaplanowanego celu.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również