Niedziela, 22 grudnia 2024

Aparatura do badań precompliance

Z roku na rok i z każdą kolejną generacją urządzeń elektronicznych proces projektowania staje się coraz trudniejszy na skutek wzrostu złożoności, miniaturyzacji, większego zaawansowania technologii. Sprzętu elektronicznego w środowisku jest coraz więcej, dlatego coraz trudniej zapewnić niezakłócone działanie. Komunikacja nawet w prostych aplikacjach stała się oczywistością, przez co skala potencjalnych problemów z interoperacyjnością lub stabilnością działania stale się zwiększa. Klienci oczekują sprzętu wysokiej jakości, takiego, który będzie niezawodnie pracował w każdych warunkach, a kiepska jakość na silnie konkurencyjnym rynku jest w stanie załamać sprzedaż, stąd pojęcie to jest dzisiaj osią wielu działań producentów elektroniki.

Aparatura do badań precompliance

Z takich lub podobnych powodów wiele firm idzie krok dalej w kierunku poprawy jakości i tworzy własne, wewnętrzne laboratoria badawcze, które biorą udział w procesie projektowania i wdrażania nowych produktów, a także w kontroli serii produkcyjnych. Jest to dla takich firm niewątpliwie duży atut i potwierdzenie wysokiego poziomu technicznego i merytorycznego. Aparatura i wydzielona jednostka zajmująca się pomiarami w firmie przydaje się w czasie projektowania, podczas produkcji oraz w usługach posprzedażowych (gwarancja, serwis, rozpatrywanie reklamacji). Im większe zasoby aparatury i kompetencje pracowników, tym wiele procesów można poprowadzić szybciej, taniej, a więc po prostu mądrzej.

Zainteresowanie kontrolą i oceną sprzętu elektronicznego zwiększa się też z uwagi na coraz większą wiedzę firm w tym zakresie oraz świadomość ryzyka. Współpraca na arenie międzynarodowej i wspólny rynek europejski wymuszają na krajowych producentach urządzeń i systemów przeprowadzanie badań w niezależnych, akredytowanych jednostkach. Z kolei konieczność minimalizacji kosztów zmusza do wprowadzania korekt w projekcie na wczesnym etapie, bo później, kiedy jest już w produkcji, jest to bardzo kosztowne, a czasem nawet niemożliwe do wykonania.

Poza wymaganiami technicznymi pracę inżynierów definiują też regulacje prawne (dyrektywy, rozporządzenia, normy branżowe). Kolejne edycje, poprawki do nich wymuszają zmiany konstrukcyjne i tworzą granice akceptacji dla parametrów. Wspólnym mianownikiem do opanowania tych wyzwań jest aparatura pomiarowa.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rynku
 
Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi rynku aparatury pomiarowej jest postęp techniczny i wzrost zaawansowania w technice, gdyż wymusza on potrzebę kontroli większej liczby parametrów, poszerza zakresy i zmusza do wymiany starej aparatury na nowszą. Drugie kryterium związane z rosnącymi wymaganiami klientów jest powiązane z tym pierwszym, niemniej obejmuje jeszcze coraz większą świadomość bycia zgodnym z wymaganiami dyrektyw i norm. Reszta pól na wykresie jest już typowa dla większości sektorów omawianych przez nas w tym miejscu: coraz większa elektronizacja w technice, presja na jakość tworzą nowe miejsca, gdzie pojawia się aparatura. Zaskakujące jest, że zagrożenie karą za wprowadzanie na rynek sprzętu niezgodnego z wymaganiami oceniono za najmniej istotne.

Badania precompliance

Certyfikacja urządzeń na zgodność z wymaganiami dyrektyw takich jak LVD, EMC, RED oraz z rozporządzeniami "mniejszego kalibru", jak Ekoprojekt, jest naturalną częścią kończącą działania projektowe. Zwykle w takim momencie wyrób trafia do specjalizowanego laboratorium, gdzie jest poddawany kontroli i na bazie zebranych wyników pomiarów (tzw. test report) przygotowywana jest deklaracja zgodności.

Badania precompliance mają charakter przygotowawczy do tego formalnego wydarzenia. Pozwalają upewnić się z dużym prawdopodobieństwem, że urządzenie przejdzie weryfikację w placówce zewnętrznej, a jeszcze wcześniej dają możliwość ciągłych kontroli projektu po to, aby robić poprawki na bieżąco. Negatywny wynik oceny w laboratorium to niestety wielko kłopot, gdyż oznacza konieczność wykonania mniej lub bardziej istotnych korekt w konstrukcji. A z tym wiążą się często duże koszty i opóźnienia we wprowadzaniu produktu na rynek. O wiele lepiej jest sprawdzać każdy etap działań i poprawiać konstrukcję bez czekania na finał, gdyż wówczas ryzyko nieprzejścia ścieżki formalnej staje się minimalne, zwłaszcza gdy zostawi się margines bezpieczeństwa. Dlatego wiele większych firm rozbudowuje swój potencjał aparaturowy pod kątem prowadzenia samodzielnych badań kontrolnych.

Jaka jest aktualna koniunktura na rynku?
 
40% ankietowanych postrzega aktualną koniunkturę na rynku aparatury pomiarowej jako kiepską i jest to niestety największe pole na wykresie. Dramatyczny spadek inwestycji w R&D oraz edukację, cięcia wydatków lub przesuwanie planów inwestycyjnych na lepsze czasy wymieniane były w ankietach jako główne przyczyny. Wprawdzie zsumowane procenty z pozostałych pól wykresu, które można uznać za wskazania pozytywne, zajmują 60%, jednak czerwone pole dawno nie było w naszych analizach aż tak duże i zdominowało ono to zestawienie. Porównując wykres z drugim zestawieniem, na którym prezentujemy dane dla całego roku, widzimy, że aktualne warunki są gorsze niż te sprzed kilku miesięcy.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również