Moduły do komunikacji bezprzewodowej

Moduły komunikacyjne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu łączności między urządzeniami i maszynami oraz węzłami IoT. Realizują wymianę danych, umożliwiając urządzeniom skuteczną komunikację i interakcję. Obsługują różne technologie komunikacji bezprzewodowej, takie jak Wi-Fi, Bluetooth, LoRaWAN, ZigBee i oczywiście te do sieci komórkowych. Ich wszechstronność pozwala im obsługiwać całe spektrum aplikacji, od inteligentnych domów i automatyki przemysłowej, po opiekę zdrowotną i rolnictwo.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

LTE Cat 1 Bis

LTE Cat 1 Bis to wersja standardu LTE, która została opracowana specjalnie do obsługi aplikacji IoT. Cat 1 Bis wykorzystuje istniejące sieci LTE, ale co najważniejsze, działa z jedną anteną, w przeciwieństwie do LTE Cat 1, które wymaga, aby urządzenia IoT miały dwie anteny (MIMO). Ma to oczywiste zalety pod względem zapewnienia bardziej kompaktowych wymiarów aplikacji IoT i większej prostoty w projektowaniu niż dla sprzętu LTE Cat 1.

Inną ważną zaletą jest to, że Cat 1 Bis może oferować taką samą szybkość transmisji danych, opóźnienie, możliwości roamingu jak LTE Cat 1, mimo korzystania z jednej anteny. Wykorzystuje też tę samą infrastrukturę i standardy co LTE Cat 1, więc nie ma potrzeby przerabiania i dostosowywania projektów pod tym kątem.

Istotne nowości w obszarze komunikacji bezprzewodowej
 
Zestawienie najbardziej istotnych trendów, produktów i technologii w zakresie komunikacji bezprzewodowej otwiera miniaturyzacja i mały pobór mocy, który jest wspólnym mianownikiem wielu nowych rozwiązań kierowanych do świata IoT, AMR i urządzeń mobilnych. Podobne wskazanie uzyskały nowe moduły do sieci 5G. Kolejne trzy pozycje o mniej więcej tym samym udziale procentowym to moduły dwa-w-jednym (combo), moduły LTE niskich kategorii (a więc zapewniające mały pobór mocy kosztem wydajności) oraz nowe wersje Bluetooth. Popularność i duże znaczenie rynkowe modułów combo wynika z tego, że wiele aplikacji ma takie właściwości, że są one korzystniejszą alternatywą. Przykładem może być rejestrator transportowy, który odczytuje położenie pojazdu i wysyła go do bazy za pośrednictwem sieci komórkowej.

Podobnie jak LTE Cat 1, "Bis" zapewnia 10 Mb/s w dół i 5 Mb/s w górę, wykorzystuje pasmo o szerokości 20 MHz i daje opóźnienie mniejsze niż 100 ms. Te kryteria wydajności odróżniają Cat 1 bis od innych wariantów LTE, które obsługują komunikację z jedną anteną, w tym LTE Cat 0, LTE Cat M1 i LTE Cat NB1 (NB-IoT), które oferują przepustowość poniżej 1 Mb/s.

LTE Cat 1 bis jest zatem atrakcyjną propozycją dla aplikacji IoT o optymalnej wydajności. Jednak moduły Cat 1 bis mogą być droższe niż LTE-M i NB-IoT, więc pojawiają się głównie tam, gdzie można wykorzystać większą szybkość transmisji danych. Oczywiście cały czas dostępne są funkcje takie jak tryb oszczędzania energii (PSM) i rozszerzony nieciągły odbiór (eDRX), które minimalizują pobór mocy.

Typowe zastosowania Cat 1 Bis obejmują aplikacje związane ze śledzeniem zasobów, logistyką, transportem towarów, telematyką, sieciami czujników i aplikacjami mikromobilności. W miarę dojrzewania rynku przewiduje się, że ceny modemów Cat 1 bis zbliżą się do kosztów modemów LTE-M i NB-IoT, co dodatkowo napędzi sprzedaż.

Główne trendy techniczne
 
Za najważniejsze trendy techniczne zmieniające rynek komunikacji bezprzewodowej uznano możliwość zdalnego zarządzania urządzeniami oraz dokonywania aktualizacji oprogramowania drogą radiową (FOTA), dzięki którym projektowanie rozproszonych sieci czujnikowych, IoT i podobnych rozwiązań staje się łatwiejsze, a eksploatacja tańsza. Na drugim miejscu znalazł się mały pobór mocy, co jest uniwersalną wartością zmieniającą cały rynek elektroniki, a zwłaszcza technologie mobilne. Za znaczącą nowość uznano moduły SoM pozwalające na stworzenie aplikacji bez konieczności dodawania zewnętrznego hardware (MCU, pamięć), jak również coraz doskonalsze oprogramowanie projektowe przyspieszające i ułatwiające tworzenie aplikacji.
Spis treści
Powiązane treści
Komunikacja bezprzewodowa LTE, NB-IoT, Cat-M z modułami firmy SIMCom
Układy komunikacyjne na pasmo 2,4 GHz z obsługą standardów Wi-Fi 6 i Bluetooth LE 5.4
NFC + Finder OPTA w automatyce budynkowej
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Produkcja elektroniki
Dystrybucja podzespołów elektronicznych
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Gospodarka
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Targi zagraniczne
ANGA COM - targi i konferencja branży łączności szerokopasmowej i mediów
Gospodarka
Leuze wprowadza nowe skanery laserowe LiDAR do precyzyjnego pomiaru konturów
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów