Weidmüller maxGUARD: innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 VDC

| Technika

W ramach serii produktów Klippon Connect, Weidmüller oferuje pionierskie rozwiązania do efektywnego planowania, instalacji i eksploatacji rozdzielnic elektrycznych. Zaliczamy do nich między innymi innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 VDC maxGUARD. System ten zapewnia monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu.

Weidmüller maxGUARD: innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 VDC

Fot. 1. Mostki łączące redukują czas i wysiłek potrzebny do okablowania pomiędzy monitorowaniem obciążenia i złączkami dystrybucji potencjałów

Bezawaryjna i przyjazna w obsłudze dystrybucja napięcia sterującego, która dodatkowo zapewnia oszczędność czasu i miejsca, jest niezbędna do wydajnej pracy maszyn i obiektów przemysłowych. Nowy system maxGUARD integruje złączki do rozdziału potencjałów (które były dotychczas instalowane oddzielnie) w wyjściach elektronicznego modułu monitorowania obciążenia, co tworzy kompletne rozwiązanie w jednym komponencie dystrybucji napięcia 24 VDC.

Ta innowacyjna kombinacja monitorowania obciążenia i dystrybucji potencjałów zapewnia oszczędność czasu podczas instalacji, zmniejsza ryzyko awarii oraz ilość miejsca zajmowanego na szynie zaciskowej nawet o 50%.

MaxGUARD charakteryzuje się niezwykłą łatwością serwisowania. Jego konstrukcja pozwala na bezpieczny dostęp do wszystkich potencjałów i obwodów obciążenia podczas uruchamiania lub czynności serwisowych. Zintegrowane punkty testowe w wejściach i wyjściach maxGUARD są szczególnie łatwe w obsłudze.

Fot. 2. Dla celów testowania i sprawdzania, dystrybutory potencjałów mają praktyczne dźwignie odłączające do prostej separacji galwanicznej obwodu obciążenia

Do celów testowania i sprawdzania, dystrybutory potencjałów mają praktyczne dźwignie odłączające do prostej separacji galwanicznej obwodu obciążenia. MaxGUARD jest również wyposażony w unikalne mostki łączące, pozwalające zredukować czas i wysiłek potrzebny do instalacji dzięki połączeniu między monitorowaniem obciążenia i zaciskami dystrybucji potencjałów.

Nie mniej ważny jest fakt, że nowy system dystrybucji napięcia ma wyjątkowo kompaktową konstrukcję, pozwalającą na oszczędność miejsca - elementy elektronicznego monitorowania obciążenia i dystrybucji potencjału mają szerokość 6,1 mm. MaxGUARD pozwala również zaoszczędzić do 50% miejsca, ponieważ został zaprojektowany jako rozwiązanie pojedynczego bloku.

Dzięki temu użytkownik płaci tylko za to, czego naprawdę potrzebuje, a nie za nieużywane kanały, tak jak w rozwiązaniach pakietowych (4-kanałowych). Na przykład dla pięciu kanałów klient kupuje pięć bloków z Weidmüller, zamiast dwóch pakietów bloków czterokanałowych lub jednego pakietu bloków ośmiokanałowych.

Fot. 3. Elementy łączeniowe i testowe pozwalają na bezpieczny dostęp do wszystkich potencjałów i obwodów obciążenia podczas uruchamiania i konserwacji

Co więcej, maxGUARD nie opiera się na monitorowaniu jednokanałowym. Zamiast tego wykorzystuje monitoring grupy, który użytkownicy uznali w większości przypadków za wystarczający. System modułowy z Weidmüller sprawia, że wszystko jest możliwe - od zastosowania indywidualnych komponentów, przez definicję podstawowych założeń, po kompletną dystrybucję napięcia.

Rozwiązania maxGUARD świetnie się sprawdzają jako skuteczna dystrybucja napięcia sterującego 24 VDC, ponieważ można je dowolnie łączyć z wieloma wariantami cztero- oraz jednokanałowymi. Oferują one wysoki stopień elastyczności ze względu na możliwość regulacji kontroli obciążenia prądu i czasu wyzwolenia (standardowy lub zwłoczny); zabezpieczone przed manipulacją jednokanałowe monitorowanie obciążenia (wartość stała); a także ekonomiczne, czterokanałowe monitorowanie obciążenia (wartość stała) dla grupy czujników, etc.

Fot. 4. Kształt modułów pomaga oszczędzać miejsce - elektroniczne elementy monitorujące obciążenia i złączki dystrybucji potencjałów mają szerokość zaledwie 6,1 mm

Elektroniczny monitoring obciążeń jest niezbędny, gdy zależy nam na szybkim i selektywnym zabezpieczaniu obwodów 24 VDC przed przeciążeniami i zwarciami. Z maxGUARD, elektroniczny monitoring obciążenia i złączki dystrybucji potencjałów mogą być dowolnie łączone, aby stworzyć kompletny system dystrybucji napięcia 24VDC z wszystkimi niezbędnymi dodatnimi i ujemnymi biegunami obwodów obciążenia, które nie tylko pozwolą oszczędzić cenny czas, ale również znaczną ilość miejsca.

System maxGUARD wykorzystuje do swoich połączeń technologię łączeniową Push in. Znamionowe napięcie robocze wynosi 24 VDC, a obciążalność prądowa całego systemu jest zaprojektowana do maksymalnie 40 A.

Szeroki zakres temperatur pracy rozciąga się od -25 do +55° C (bez spadku wartości znamionowych). Przekrój znamionowy podłączanego przewodu to 16 mm² w module zasilającym, 2,5 mm² w elektronicznym module monitorowania obciążenia (ELM), 1,5 mm² na górze i 2,5 mm² na dole złączki dystrybucji potencjału.

Dostępna jest szeroka gama modułów zasilania (bez funkcji sterowania lub z alarmem i funkcją reset), moduł sterowania i alarmu oraz różne moduły dystrybucji potencjału. Ogromna gama wariantów i różnych bloków potencjałów oraz dodatkowych elementów umożliwia tworzenie indywidualnie skonfigurowanych rozwiązań.

Weidmüller
www.weidmuller.pl/maxGUARD