Obudowy serii ECS dla aplikacji pracujących w wymagających warunkach środowiskowych

| Technika

W czasach, w których żyjemy, elektronika otacza nas na każdym kroku. Powstaje coraz więcej urządzeń, pracujących na zewnątrz budynków, stanowiących spore wyzwanie dla konstruktorów. Jaką obudowę wybrać, aby taki sprzęt był solidnie zabezpieczony przed wpływem warunków zewnętrznych, a jednocześnie łatwy w instalacji, praktyczny w obsłudze, a także (co ostatnio jest coraz bardziej istotnym parametrem) - estetyczny?

Obudowy serii ECS dla aplikacji pracujących w wymagających warunkach środowiskowych

Firma Phoenix Contact, bardzo dobrze znany producent wysokiej jakości obudów do elektroniki (głównie do montażu na szynie DIN), wprowadza także profesjonalne obudowy do użytku zewnętrznego.

Fot. 1. Solidne uszczelnienie zapewnia zabezpieczenie przed wnikaniem czynników atmosferycznych do wnętrza urządzenia, a możliwość wyboru wariantu z kompensacją ciśnienia lub zupełnie zamkniętego zapewnia zastosowanie w szerokim spektrum aplikacji

Fot. 2. Prosty do zastosowania uchwyt montażu masztowego ułatwia instalację na rurach o szerokim zakresie średnic

Najnowsza seria obudów ECS (Enviromental Case System) pozwala na użytkowanie urządzeń na zewnątrz. Są one odporne na promieniowanie UV, temperatury od -40 do 85ºC oraz gwarantują klasę szczelności IP66/IP67.

Fot. 3. Montaż PCB przez wsunięcie ułatwia wykorzystanie całej PCB oraz wygodne wyprowadzenie wszelkich przyłączy

Przykłady tak wymagających aplikacji to choćby urządzenia na nowoczesnych maszynach rolniczych, drogowych czy osprzęt telekomunikacyjny montowany na masztach lub elewacjach. Jest to możliwe dzięki temu, że za pomocą łatwo montowanego akcesorium można umocować obudowę na maszcie o średnicy rury lub przekroju profilu 2-6".

Dodatkowo wariant ze szczelnym odpowietrznikiem zabezpiecza wnętrze przed różnicami ciśnienia powstającymi wskutek ogrzewania/ochładzania się obudowy w ciągu dnia, uniemożliwiając zasysanie wilgoci do wnętrza i korozję PCB.

Konstrukcja kubełkowa pozwala na wsunięcie obu standardowych grubości laminatów (1,57 lub 2,36 mm), a następnie zamknięcie uszczelnianymi elementami łatwymi w obróbce (w celu wyprowadzenia wymaganych złączy).

Fot. 4. Na panelu przyłączeniowym łatwo integruje się np. szczelne złącza M12, których wkładki można lutować na PCB wraz z pozostałymi komponentami SMD

Fot. 5. Gotowe warianty dekli pozwalają na szybkie wyprodukowanie urządzenia z jednym lub dwoma przyłączami M12 lub dławnicami na 1 lub 2 kable

Samą PCB przykręca się do uchwytów na pokrywie, a następnie wsuwa w obudowę do momentu zaryglowania dekla na obudowie. Akcesoryjne sprężynujące zatrzaski, po wykonaniu wcięć na krawędziach bocznych laminatu, zabezpieczą przed przypadkowym całkowitym wysunięciem elektroniki z obudowy.

Pokrywa idealnie nadaje się do wyprowadzenia dowolnych szczelnych złączy sygnałowych, zasilających, transmisji danych lub nawet bezpośredniego przykręcenia do niej anteny komunikacji bezprzewodowej.

Phoenix Contact

Zobacz również