Złączki PCB z dźwignią – nowa jakość pracy

| Technika

Powszechnie panujący pośpiech i trend do maksymalnie uproszczonej obsługi wszelkiego typu urządzeń jest widoczny również w technice łączeniowej. Jednakże nastawienie na szybkość oraz niską cenę nie zwalnia producentów urządzeń z dbania o jak najwyższą jakość oraz zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osobom korzystającym z ich wyrobów. WAGO, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, opracowało i wprowadziło do sprzedaży szereg złączek wyposażonych w dźwignię. Szczególnie bogate portfolio firma ma w zakresie złączek do płytek drukowanych oraz wielowtyków.

Złączki PCB z dźwignią – nowa jakość pracy

Bezpieczna, beznarzędziowa i intuicyjna obsługa

Korzyści z zastosowania złączek sprężynowych z dźwignią są oczywiste. Przede wszystkim dużym ułatwieniem jest brak konieczności stosowania narzędzia przy montażu lub demontażu przewodu w złączce. Obsługa jest nie tylko intuicyjna, ale również dostępna dla każdego. Dźwignia upraszcza czynności montażowe i jednoznacznie określa stan pracy zacisku. Teraz jedno spojrzenie wystarczy, aby stwierdzić, czy dany zacisk jest otwarty, czy zamknięty. Co więcej, jeżeli otworzymy jakikolwiek zacisk i zdemontujemy z niego przewód, podniesiona dźwignia pokazuje nam, gdzie powinniśmy umieścić go ponownie.

Drugą, niezwykle ważną zaletą złączek WAGO jest jakość montażu przewodu w zacisku. Zacisk sprężynowy charakteryzuje się powtarzalnością montażu, dodatkowo zapewniając właściwą siłę docisku przewodu do szyny prądowej. Możemy być pewni, że w złączkach WAGO podłączane przewody nie tylko nie ulegną zniszczeniu, ale będą właściwie zamocowane zawsze i na zawsze. Jeżeli nastąpi jakiekolwiek odkształcenie przewodu, np. na skutek płynięcia materiału, zacisk sprężynowy zawsze to skompensuje. Wszystkie nowe złączki WAGO z dźwignią są wyposażone w zacisk sprężynowy Push-in Cage Clamp, który pozwala na montaż wtykowy przewodów ze sztywną końcówką. Oznacza to, że przewody jednodrutowe bądź linkowe z zatulejowaną końcówką można w takich zaciskach montować, bezpośrednio wciskając je w zacisk. A po co dźwignia? Montaż pozostałych rodzajów przewodów oraz ich demontaż można wykonać jeszcze szybciej i łatwiej!

W portfolio złączek z dźwignią do płytek drukowanych WAGO oferuje rozwiązania do najróżniejszych aplikacji: od tych najprostszych po najbardziej wyrafinowane. Do wyboru są produkty o różnym podejściu przewodami – prostopadle, równolegle lub kątowo. Zakres przekrojów przewodów wynosi od 0,2 mm² do nawet 25 mm², a prądy robocze są rzędu 76 A na płytce drukowanej!

Wielowtyki z dźwignią

Równie bogata jest oferta wielowtyków. Popularne serie z dźwignią do dużych przekrojów – MCS MAXI 6 i 16 – już wkrótce zostaną uzupełnione o rozwiązanie MCS MINI. To poszerzy ofertę wielowtyków dla przewodów w zakresach przekrojów od 0,14 mm² do 25 mm² w trzech podgrupach. Co więcej, wielowtyki mogą realizować połączenia swobodne okablowania lub stanowić podłączenie do płytki drukowanej. Odpowiednie wtyczki z pinami do druku pozwalają na podłączenie z drugiej strony gniazda wtykowego. Efekt? Wieloprzewodowe odłączalne złącze do obwodów drukowanych.

Uzupełnieniem oferty gniazd i wtyczek wielowtyków jest bogate portfolio dodatkowych akcesoriów, takich jak: blokady przed przypadkowym rozłączeniem, elementy kodujące, elementy montażowe, dzięki którym można osiągnąć rozłączalne połączenie o wzorcowych parametrach elektrycznych i mechanicznych wymaganych w profesjonalnych wyrobach do aplikacji specjalnych.

Pełną wiedzę o złączkach PCB i wielowtykach z dźwignią można znaleźć na naszych stronach: https://www.wago.com/pl/technika-laczeniowa/zlaczki-doplytek-drukowanych/zlaczki-do-plytekdrukowanych-z-dzwignia.

 

Jarosław Idzik, starszy specjalista ds. systemów połączeń do elektroniki w WAGO ELWAG

WAGO ELWAG
tel. 71 360 29 70
www.wago.pl

Zobacz również