Wolumen - to już koniec?

Przez wiele lat targowisko Wolumen w Warszawie było mekką wszystkich elektroników poszukujących podzespołów i materiałów elektronicznych. Było to też miejsce, gdzie biznes zaczynało wiele znanych dzisiaj firm, takich jak Indel, Piekarz, Semicon, Maszczyk, Lechpol i wiele innych. Targowisko prosperowało świetnie w latach 80. ubiegłego wieku, potem wraz z przemianami gospodarczymi jego rola zaczęła stopniowo maleć.

Posłuchaj
00:00

Znaczenie organizowanego wczesnym porankiem w niedzielę handlu malało wraz z tym jak na mapie Polski pojawiały się kolejne firmy dystrybucyjne, pracujące przez cały tydzień we własnych siedzibach. Niemniej przez ostatnie 10 lat na terenie Wolumenu funkcjonowało kilka pawilonów stacjonarnych, w których prowadzono sprzedaż komponentów. W dobie rozproszonego handlu, kilka tradycyjnych sklepów miało swoją klientelę, która korzystała z możliwości kupienia czegoś bez czekania na przesyłkę, w tym także gości zza wschodniej granicy.

Niemniej wydaje się, że dni sprzedaży pawilonowej są policzone. Kilka miesięcy temu swoją hurtownię transformatorów na Wolumenie zamknął Indel, z początkiem roku sklep w pawilonie 70A zlikwidował także Semicon. Powodem są oczywiście podwyżki czynszów, ale co ważniejsze konieczność poniesienia dużych nakładów na budowę nowych pawilonów handlowych, co łączy się z generalną przebudową bazaru Wolumen. Po odejściu Indela i Semiconu w pawilonach na Wolumenie zostało jeszcze kilka niewielkich firm handlowych, ale nie wydaje się, aby miały one wystarczający potencjał do długiego podtrzymania legendy przy życiu.

Powiązane treści
Lechpol wśród Liderów Przedsiębiorczości Roku 2013
30 lat firmy Maszczyk na rynku obudów do urządzeń elektronicznych
Zmiana lokalizacji hurtowni Indela
Semicon dystrybutorem szwajcarskiej firmy Sloan
Maszczyk oferuje szybkie prototypowanie i bezpośrednie wytwarzanie krótkich serii
Drugi etap rozwoju technologicznego w Semiconie
Rozmowa z Krzysztofem Klibiszem, właścicielem firmy Indel
Rozmowa z właścicielem firmy Lechpol Zbigniewem Leszkiem
Rozmowa ze Zdzisławem Piekarzem, właścicielem Firmy Piekarz w Warszawie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów