Nowy automatyczny magazyn w TME

| Gospodarka Artykuły

Firma TME zakończyła kolejny etap rozbudowy systemu logistycznego obsługującego wysyłkę towaru. Nowa, wybudowana w ostatnich miesiącach układnica pozwoli na istotne poszerzenie asortymentu oferowanych komponentów - ponad obecne 120 tys. pozycji - i znaczne zwiększenie możliwości wysyłkowych. Aktualnie firma wysyła średnio około 2500 paczek dziennie, ale szybki wzrost sprzedaży i liczne sukcesy na rynkach zagranicznych wymuszają inwestycje w rozbudowę infrastruktury.

Nowy automatyczny magazyn w TME

Pod nazwą "układnica" kryje się zautomatyzowany system magazynowy, składający się z wysokiego na 22 metry regału, wewnątrz którego porusza się winda wraz z ramieniem pozwalającym na automatyczne pobieranie lub odkładanie na regał kontenerków z produktami. Pobrane pojemniki maszyna kładzie lub zabiera z przenośnika rolkowego, a jej działanie jest całkowicie automatycznie i nadzorowane przez system komputerowy zarządzający pracą magazynu, bazujący na systemie SAP w oparciu o MS SQL. Po obu stronach windy w każdej sekcji znajdują się dwa kontenerki, a całkowita pojemność regału to blisko 23 tysiące takich pojemników.

Układnica pojemnikowa od wewnątrz. Na środku widać konstrukcję nośną windy, za którą po prawej i lewej stronie stoją szare pojemniki, po cztery na każdym poziomie, razem 23 tysiące.

Konstrukcja mechaniczna magazynu bazującego na układnicy jest smukła, wysoka aż do sufitu w hali oraz wąska (jej szerokość brutto determinują 4 pojemniki). Pozwala to na elastyczne rozbudowanie potencjału magazynowego poprzez dostawianie kolejnych regałów. Wybudowana przez TME hala może pomieścić jeszcze 5 takich jednostek, czyli w sumie może być ich aż 6.

Jak wyjaśnił prezes TME Zbigniew Kuczyński, nowa układnica jest potrzebna firmie do długofalowego rozwoju. Firma ma na stanie coraz więcej produktów, w tym nie tylko niewielkie podzespoły elektroniczne, ale także sporo urządzeń, materiałów i komponentów o stosunkowo dużych gabarytach. Ich składowanie na półkach głównego magazynu, z którego kompletowany jest na bieżąco towar do przygotowywanych wysyłek jest bezzasadne, ponieważ niewielka ilość towaru zajmuje wiele miejsca i tym samym staje się kłopotliwa w manipulacji.

Układnica pojemnikowa widoczna od zewnątrz. Na pierwszym planie trwająca uroczystość jej otwarcia w dniu 11 kwietnia 2014 roku.

Aby zatem móc bez ograniczeń poszerzać asortyment przy zapewnieniu dużej szybkości logistycznej, firma TME wybudowała dwa dodatkowe magazyny obsługiwane w sposób automatyczny. Pierwszy z nich posługuje się paletami, drugi standardowymi pojemnikami (kontenerami) o pojemności około 20 litrów. Do nich system komputerowy zarządzający logistyką towarów w firmie odkłada duży gabarytowo towar (regał paletowy) lub taki, który jest rzadko potrzebny (regał kontenerkowy), dzięki czemu główny magazyn operacyjny staje się coraz bardziej wydajny i zawiera tylko często zamawiane produkty.

Sprawna logistyka działu wysyłkowego staje się dla TME coraz ważniejsza, bo obecnie firma wysyła dziennie średnio 2300 paczek, zawierających razem około 14 tysięcy pozycji magazynowych. Możliwości wysyłkowe głównego magazynu oceniane są na 3000 paczek dziennie, zatem bez inwestycji i rozbudowy ciężko byłoby zapewnić dalszy wzrost. A sprzedaż firmy szybko rośnie - w pierwszym kwartale 2014 roku wzrost sprzedaży sięgnął 30%, w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Z kolei sprzedaż poza Polskę w końcu 2013 roku przekroczyła 50%, co oznacza, że TME notuje wiele sukcesów w ekspansji zagranicznej.

Układnica paletowa, w tym przypadku winda z pobierakiem przesuwa się na zewnątrz regału o pojemności 2300 palet.

Z tych powodów firma planuje dalsze inwestycje, m.in. w system magazynowy typu shuttle, bazujący na wózkach jezdnych poruszających się wewnątrz wielopoziomowych regałów. Rozwiązanie takie zapewnia dużą szybkość, bo zamiast pojedynczej windy z manipulatorem towar przenosi wiele wózków transportowych. Co więcej każdy z tych systemów magazynowych (paletowy, pojemnikowy i wózkowy) pozwala na łatwą rozbudowę, można zmieniać konfigurację wind na pojemniki i wózki itd. Celem zmian jest zapewnienie możliwości sprawnego wysyłania 48 tysięcy pozycji magazynowych codziennie, czyli około 7500 paczek. W przyszłym roku potencjał TME zwiększy się także o dodatkowy budynek biurowy o powierzchni użytkowej 4000 m², na potrzeby działu sprzedaży i administracji.

Na zdjęciu głównym moment uroczystego otwarcia - wstęgę przecinają Zbigniew i Adam Kuczyńscy (na zdjęciu z prawej).

Robert Magdziak