Konkurencyjność cenowa zdecyduje o przyszłości rynku podzespołów z SiC i GaN

Szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika to parametr charakteryzujący energię, jaka jest potrzebna do przejścia elektronu z pasma walencyjnego do pasma przewodzenia. Wpływa ona także na właściwości materiału. Dzięki temu, że w węgliku krzemu (SiC) i azotku galu (GaN) przerwa zabroniona jest szersza niż w innych półprzewodnikach, uważa się, że odegrają one w przyszłości ogromną rolę w rozwoju elektroniki, optoelektroniki, energetyki odnawialnej i transportu.

Posłuchaj
00:00

W porównaniu do tych krzemowych, podzespoły elektroniczne z SiC i GaN mogą pracować przy większych napięciach, wyższych częstotliwościach i mają niższe prądy upływu. Węglik krzemu ma też znacznie większą przewodność cieplną niż krzem i azotek galu. Dzięki swoim właściwościom podzespoły na bazie węglika krzemu i azotku galu umożliwiają ponadto budowę bardziej energooszczędnych i kompaktowych urządzeń.

Gdzie podzespoły SiC i GaN są alternatywą dla Si?

Na przykład firma Mitsubishi Electric, wykorzystując półprzewodnikowe przyrządy mocy z SiC, zbudowała przekształtniki napięcia o około 40% mniejsze i lżejsze od ich odpowiedników na bazie krzemu. Charakteryzowała je też o prawie połowę większa sprawność energetyczna. Urządzenia te posłużyły do zasilenia dwóch silników indukcyjnych napędzających wagony jednej z linii metra w Japonii.

Zastosowań dla półprzewodników z szeroką przerwą energetyczną jest więcej. Przykład to zasilacze z korektorem współczynnika mocy (PFC). IMS Research przewiduje, że w tych do elektroniki użytkowej, ze względu na niższą cenę, będą używane głównie podzespoły z GaN. W zasilaczach przemysłowych sprawdzi się natomiast SiC.

Przyrządy półprzewodnikowe z węglika krzemu i azotku galu mogą także zastąpić swoje krzemowe odpowiedniki w inwerterach fotowoltaicznych. Diody tego typu poprawiają sprawność inwerterów solarnych o prawie 2%, a tranzystory o ponad 4%. W rezultacie parametr ten w mikroinwerterach i inwerterach szeregowych sięga nawet 98%.

Perspektywy rynku podzespołów z SiC i GaN

Na tempo wzrostu wartości rynku przyrządów półprzewodnikowych z węglika krzemu i azotku galu wpływa wiele czynników. Przede wszystkim, dopóki ich cena nie będzie porównywalna z ceną odpowiedników na bazie krzemu, nie można oczekiwać, że popyt na nie będzie szybko rósł.

Ta z kolei zależna jest od szybkości postępu w technologii ich produkcji, a zwłaszcza polepszenia się jej jakości i zwiększenia skali. Ponadto, ważne będzie to, jak tego typu podzespoły w dłuższej perspektywie sprawdzą się w urządzeniach, które pracują w ekstremalnych warunkach, szczególnie w przemyśle i w transporcie. Rozwój ich rynku zależny jest też od tego, jak wielu producentów zaangażuje się w ich produkcję i jak silnie będą oni ze sobą konkurować. Przyjmując, że wszystkie te kwestie zostaną rozstrzygnięte z czasem na korzyść technologii SiC i GaN, IMS Research oszacowało, że zapotrzebowanie na podzespoły na ich bazie zwiększy się w ciągu najbliższych dziesięciu lat kilkanaście razy.

SiC vs. GaN

Dzięki temu wartość ich rynku wzrośnie z nieco ponad 140 mln dol. w 2012 roku, do prawie 3 mld dol. w 2022 roku. Oznaczać to będzie średni roczny wzrost na poziomie dwucyfrowym.

W 2012 roku największy udział w rynku przyrządów półprzewodnikowych, łącznie na bazie SiC i GaN, miały diody Schottky'ego z węglika krzemu, obecne na rynku już od ponad dziesięciu lat. Jego wartość przekroczyła 100 mln dol. IMS Research prognozuje, że popyt na nie będzie stale rósł aż co najmniej do 2015 roku.

Wówczas to prawdopodobnie zacznie maleć w związku z tym, że dostępne będą tańsze diody z azotku galu. Natomiast pod koniec okresu objętego analizą IMS Research, zamiast diod Schottky'ego, najwięcej będzie się sprzedawać tranzystorów MOSFET z SiC.

Monika Jaworowska

Powiązane treści
GaN i SiC - rosnący potencjał w układach mocy
Podzespoły RF z GaN i SiC kluczowymi komponentami dla sieci 5G
Dystrybutorzy elektroniki dostarczają coraz więcej podzespołów cyfrowych
LTE kształtuje rynek urządzeń mobilnych, ich podzespołów oraz infrastruktury sieciowej
Liczba podróbek podzespołów wciąż rośnie w rekordowym tempie
Tranzystory SiC wychodzą z rynkowej niszy do mainstreamu
ST kupuje dostawcę płytek SiC
Urządzenia konsumenckie otworzą elektronikę na GaN
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów