GlobalFoundries finalizuje przejęcie IBM Microelectronics

Firma GlobalFoundries poinformowała, że zakończyła przejęcie spółki IBM Microelectronics. Wraz z przejęciem nabywca zyskuje zróżnicowane technologie pozwalające na rozwinięcie oferty produktowej na kluczowych rynkach wzrostowych, od rynku urządzeń mobilnych i Internetu rzeczy (IoT) po Big Data oraz systemy komputerowe wysokiej wydajności. Transakcja wzmacnia również zdolności wytwórcze firmy, dodając wieloletnie doświadczenie i wiedzę w zakresie rozwoju półprzewodników, projektowania oraz produkcji. Pozyskanie ponad 16 tys. patentów i wniosków patentowych daje firmie GlobalFoundries pozycję posiadacza jednego z największych na świecie portfeli patentowych dotyczących półprzewodników.

Posłuchaj
00:00

W ramach transakcji GlobalFoundries zobowiązuje się do dostarczania IBM-owi przez najbliższe 10 lat najbardziej zaawansowanych procesorów. Zyskuje przy tym bezpośredni dostęp do dalszych inwestycji IBM-a w badania nad światowej klasy półprzewodnikami, co utrwali wytyczoną przez GlobalFoundries drogę ku opanowaniu zaawansowanych procesów 10-nanometrowych i kolejnych mniejszych w przyszłości.

W dziedzinie RF, GlobalFoundries ma teraz pozycję technologicznego lidera w zakresie bezprzewodowych modułów front-end. IBM opracował światowej klasy rozwiązania RFSOI (RF silicon-on-insulator) oraz wysokiej wydajności technologie krzemowo-germanowe (SiGe), które są komplementarne w stosunku do technologii z głównego nurtu GlobalFoundries. Z kolei w zakresie ASIC, GlobalFoundries ma wiodącą pozycję w komunikacji przewodowej i planuje rozwój dodatkowych rozwiązań ASIC w obszarach sieci, drukarek i pamięci.

GlobalFoundries zwiększy skalę produkcji w zakładach w East Fishkill oraz Essex Junction. Fabryki te reprezentować będą część globalnych działań firmy na rzecz poprawy możliwości zaspokajania potrzeb obecnych i nowych klientów. Ponadto transakcja z firmą IBM skutkować będzie znaczącymi inwestycjami w rozwój tzw. Północno-Wschodniego Korytarza Technologicznego (Northeast Technology Corridor), który obejmuje zakład Fab 8 w Saratoga County oraz wspólne działania badawczo-rozwojowe na uczelni SUNY Polytechnic Institute's College of Nanoscale Science and Engineering w Albany.

źródło: GlobalFoundries

Powiązane treści
Globalfoundries przyjmuje zamówienia na chipy w procesie 22FDX
GlobalFoundries chce podwoić przychody uzyskiwane w Japonii - zaatakuje TSMC
GlobalFoundries pominie 10 nm i skoczy bezpośrednio do procesu 7 nm
Globalfoundries w stanie Nowy Jork wytwarza układy w procesie 14 nm
Technologia krzemowa nadal ma przyszłość - IBM prezentuje procesor 7 nm
NXP i Globalfoundries wyprodukują wbudowaną pamięć nieulotną w technologii 40 nm
IBM zapłaci GlobalFoundries 1,5 mld dolarów za przejęcie nierentownej jednostki produkcyjnej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów