GlobalFoundries chce podwoić przychody uzyskiwane w Japonii - zaatakuje TSMC

| Gospodarka Artykuły

GlobalFoundries, drugi największy na świecie producent chipów, chce w ciągu najbliższych kilku lat podwoić przychody uzyskiwane w Japonii, wprowadzając do nowych zastosowań tańsze chipy, które pomogą mu przejąć część rynkowego udziału od dominującego rywala z Tajwanu. Aby osiągnąć swój cel, kalifornijska firma, należąca do funduszu inwestycyjnego Mubadala z Abu Dhabi, skupi się na klientach z sektora motoryzacyjnego, a także na fotograficznych systemach do smartfonów oraz na Internecie Rzeczy.

GlobalFoundries chce podwoić przychody uzyskiwane w Japonii - zaatakuje TSMC

Według firmy analitycznej Gartner, TSMC miał w 2016 r. 54,5% udziału w rynku kontraktowych producentów chipów; drugie miejsce zajął GlobalFoundries z udziałem 8,6%. W Japonii udział spółki z Kalifornii jest jeszcze niższy. Japońscy klienci są raczej negatywnie nastawieni do zmian dostawców, z którymi budowali długoterminowe relacje.

Równolegle z poszerzeniem obecności na rynku Japońskim GlobalFoundries chce zwiększać swoją obecność globalną. W tym celu w lutym firma ogłosiła inwestycje w wysokości 10 mld dolarów w Chinach, czyli na największym na świecie rynku półprzewodników - zbuduje fabrykę w mieście Chengdu.

źródło: Reuters

Zobacz również