GlobalFoundries rezygnuje z udziału w technologicznym wyścigu

| Gospodarka Produkcja elektroniki

GlobalFoundries - drugi na świecie największy producent chipów - ogłosił, że wycofuje się z prowadzenia prac rozwojowych w zakresie technologii wytwarzania półprzewodników następnej generacji, a zamiast tego skupi się na ulepszaniu rozwiązań już istniejących. Producent zapowiedział również, że w ramach procesu restrukturyzacji zmniejszy liczbę miejsc pracy, nie informując jednak jak duże mogą być to redukcje.

GlobalFoundries rezygnuje z udziału w technologicznym wyścigu

Firma, której klientami są producenci układów elektronicznych, tacy jak Qualcomm, Advanced Micro Devices, Broadcom i STMicroelectronics, powiedziała, że ​​badania nad mniejszą i szybszą technologią 7-nanometrową zostaną bezterminowo zawieszone.

Wcześniej w poniedziałek AMD zapowiedziało, że przeniesie całą swoją 7-nanometrową produkcję do firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, lub na rynek kontraktowej produkcji chipów dla firm bez własnych fabryk.

Według firmy badawczej IC Insights ruch GlobalFoundries zwiększy zależność branży elektronicznej od firmy TSMC, która w 2017 roku obejmowała około 52% rynku foundry. W zeszłym roku udział GlobalFoundries w tym rynku wynosił około 10%, United Microelectronics - 8%, a Samsunga - 7,4%.

źródło: Reuters

Zobacz również