GlobalFoundries oskarża TSMC o nieuczciwą konkurencję

| Gospodarka Artykuły

Amerykański producent chipów GlobalFoundries zwrócił się do europejskich regulatorów antymonopolowych o zbadanie lidera rynku - firmy TSMC, oskarżając tajwańskiego potentata o nieuczciwą konkurencję. GlobalFoundries jest najważniejszym konkurentem TSMC w branży kontraktowej produkcji chipów wśród firm fablesowych. Jego nieco mniejszymi rywalami są firmy UMC z Tajwanu i SMIC z Chin.

GlobalFoundries oskarża TSMC o nieuczciwą konkurencję

Według analityków IC Insights, firma TSMC, która w 2016 r. posiadała 58% udziałów w rynku, jest największym na świecie producentem chipów, a także trzecim producentem chipów pod względem sprzedaży, plasującym się za Samsungiem i Intelem.

GlobalFoundries poinformował Komisję Europejską, że TSMC stosuje nieuczciwe rabaty lojalnościowe, klauzule wyłączności oraz pakiety rabatów, a nawet kary, by zniechęcić klientów do przechodzenia do rywali. Praktyki te, które trwają od kilku lat, wpływają na zdolność konkurowania GlobalFoundries z firmą TSMC, przy czym miały być one zintensyfikowane po tym, jak kluczowy produkt GlobalFoundries zaczął zdobywać nowych klientów. TSMC zaprzecza zarzutom.

źródło: Reuters

Zobacz również