TSMC precyzuje plany budowy pierwszej na świecie fabryki 3-nanometrowej

| Gospodarka Artykuły

Tajwański TSMC, będący jednym z największych światowych producentów układów scalonych, ogłosił plany budowy pierwszej na świecie fabryki wytwarzającej chipy w procesie technologicznym 3 nm. Ujawniono również lokalizację inwestycji - zakład powstanie na Tajwanie, w kompleksie Tainan Science Park, gdzie znajduje się już wiele innych obiektów tego producenta.

TSMC precyzuje plany budowy pierwszej na świecie fabryki 3-nanometrowej

TSMC szacuje, że całkowity koszt budowy, wyposażenia oraz uruchomienia nowej fabryki przekroczy 20 mld dolarów. Nie podano konkretnej daty zakończenia inwestycji - w ubiegłorocznych wypowiedziach przedstawiciele firmy podkreślali wprawdzie, że do 2022 roku planują uruchomić nowy zakład z procesem technologicznym z zakresu od 3 do 5 nm, termin ten można jednak uważać co najwyżej za spekulację, nie został bowiem potwierdzony w żadnym z tegorocznych komunikatów przedsiębiorstwa. Podczas wcześniejszych inwestycji na Tajwanie firma kilkakrotnie zmagała się już ze znacznymi opóźnieniami w ich realizacji, wywołanymi m.in. względami ochrony środowiska oraz problemami z infrastrukturą.

TSMC jest jednym z liderów rozwoju technologii produkcji układów scalonych, a także głównym wykonawcą dla przedsiębiorstw typu fabless, jak np. Qualcomm. W 2018 roku planuje uruchomić produkcję w procesie technologicznym 7 nm, zaś w pierwszym kwartale 2019 roku w procesie 5 nm.

Podsumowanie raportu firmy analitycznej IC Insights na temat źródeł dochodów niezależnych producentów układów scalonychNa wykresie przedstawiono podsumowanie raportu firmy analitycznej IC Insights na temat źródeł dochodów niezależnych producentów układów scalonych (określanych jako pure-play, w przeciwieństwie do IDMs, czyli Integrated Device Manufacturer), do których zalicza się również TSMC. Dokument przewiduje, że tegoroczny przychód z produkcji układów w procesach technologicznych poniżej 40 nm wzrośnie w porównaniu do poprzedniego roku o 3,3 mld dolarów, czyli o 18 %, zaś wartość produkcji mniej zaawansowanych technologicznie układów pozostanie prawie bez zmian. Nie ulega zatem wątpliwości, że inwestycje w najnowocześniejsze procesy technologiczne są uzasadnione również z biznesowego punktu widzenia.