Firma TSMC notuje duży popyt na chipy produkowane w technologii 7 i 5 nm

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według źródeł branżowych, firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) otrzymała nowe zamówienia na zaawansowane rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, wymagające posiadania w 2019 roku zdolności produkcyjnych w procesach 7- i 5-nanometrowych. Firma TSMC rozpoczęła już komercyjną produkcję 7-nanometrowych chipów SoC dla smartfonów SoC i przygotowuje się do uruchomienia w przyszłym roku produkcji chipów w technologii 5 nm.

Firma TSMC notuje duży popyt na chipy produkowane w technologii 7 i 5 nm

Oczekuje się, że TSMC odnotuje w 2019 roku silniejsze zapotrzebowanie na chipy 7 i 5 nm ze strony dostawców układów dla potrzeb sztucznej inteligencji niż ze strony innych firm chipowych. Wynika to głównie z tego, że rozwiązania AI wymagają większej mocy obliczeniowej i niższego zużycia energii. Popyt na rozwiązania wykorzystujące chipy AI ma tendencję do przejścia w fazę boomu z uwagi na nowe zastosowania, takie jak centra danych, inteligentne miasta i monitorowanie zdrowia, a także na aplikacje niszowe, w tym autonomiczną jazdę, analitykę Big Data czy robotykę i FinTech.

Qualcomm i MediaTek wprowadziły ostatnio układy dla smartfonów wykonywane w procesie 12/14 nm, co według źródeł wskazuje na ich wysiłki zmierzające do ulepszenia oferty. Zdaniem obserwatorów producenci fablessowi kładą coraz większy nacisk na rozwój rozwiązań opłacalnych a coraz mniej skupiają się na stosowaniu najnowocześniejszych technologii.

źródło: DigiTimes