Nadchodzi eksplozja zastosowań układów mocy z azotku galu

| Gospodarka Artykuły

Agencja analityczna Yole Developpement wycenia tegoroczną wartość rynku półprzewodników mocy wykonanych z azotku galu na 10 mln dolarów, ale przewiduje tempo średniego wzrostu rynku w latach 2016-2020 aż na 93% rocznie. Yole prognozuje, że pod koniec tego okresu wartość dostaw układów z azotku galu osiągnie 300 mln dolarów. Obecnie układy mocy wykonane w technologii GaN sprzedaje tylko kilka firm, wśród nich Infineon/IR, EPC, GaN Systems oraz Transphorm. O dynamice rozwoju sektora świadczą nie tak dawno dokonane fuzje, w tym wykupienie przez Infineona rok temu firmy International Rectifier za 3 mld dolarów czy przejęcie oddziału technologii konwersji mocy GaN Fujitsu przez spółkę Transphorm, a także ich przejście do etapu produkcji masowej.

Nadchodzi eksplozja zastosowań układów mocy z azotku galu

Urządzenia z azotku galu pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności energii, ponieważ umożliwiają konwersję mocy przy dużo wyższych częstotliwościach niż w przypadku komponentów tradycyjnych. Wytwarzane są z nich na przykład wzmacniacze mocy pracujące w zakresie częstotliwości mikrofal, układy dużej mocy stosowane w samochodach tradycyjnych i elektrycznych, diody laserowe do odczytu dysków Blu-ray, diody LED od czerwieni po ultrafiolet, urządzenia do infrastruktury bezprzewodowej oraz panele fotowoltaiczne do satelitów.

Układy z azotku galu będą obecnie szybko wdrażane w licznych aplikacjach, jednak firmy rozwijające te technologie muszą dysponować odpowiednimi prawami własności intelektualnej. Do tej pory opatentowano ponad 1960 wynalazków związanych z układami mocy GaN. Wiele z nich zostało opublikowanych po 2005 i 2010 roku m.in. przez takie firmy, jak International Rectifier, Infineon, Rohm, Sumitomo, Fujitsu i Transphorm.