Niższy wzrost rynku dystrybucji półprzewodników w Europie
| Gospodarka ArtykułyW II kwartale europejski rynek półprzewodników urósł, ale wolniej w porównaniu do I kwartału roku. W skali roku sprzedaż w II kwartale wzrosła o 2,15%, do 1,86 mld euro. Największą poprawę sprzedaży odnotowały Niemcy i region Europy Wschodniej, spadki zaś Wielka Brytania, Polska i kraje nordyckie, poinformowało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Półprzewodników (DMASS). Niestabilność kursów walutowych przestała mieć tak duży jak wcześniej wpływ na rynek.
Analitycy spodziewali się nieco lepszych wyników za drugi kwartał, niemniej dość wysoki poziom zamówień otrzymywanych obecnie przez firmy pozawala oczekiwać nie najgorszych wyników w nadchodzących miesiącach. Na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w całej pierwszej połowie roku łączny wzrost obrotów firm dystrybucyjnych na rynku wyniósł 5,2%. Biorąc pod uwagę niewielki zasięg geograficzny przyhamowania wzrostu, dla całego roku można spodziewać się solidnej poprawy obrotów.
W poszczególnych krajach
W poszczególnych krajach Europy zmiany wielkości obrotów były dość zróżnicowane. Wzrost przychodów w Europie Wschodniej, Niemczech, Austrii, Hiszpanii i Turcji okazał się solidny, we Francji i Włoszech skromny, natomiast w Wielkiej Brytanii, Polsce, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Rosji i w Izraelu obroty dystrybutorów półprzewodników skurczyły się.
Największy w Europie, niemiecki rynek urósł w II kwartale o 5%, do 575 mln euro, drugi w Europie rynek włoski zwiększył się o 2,3%, do 182 mln euro, rynek brytyjski zmalał do 141 mln euro, a więc o 1,7%, francuski wzrósł o 1,6%, do 137 mln euro. Rynek krajów nordyckich zmalał łącznie o 10%, do 161 mln euro, a w Izraelu o 5%, do 68 mln euro.
Podsumowując, stowarzyszenie DMASS dostrzegło w obecnym czasie szereg trendów rynkowych. Należy do nich tendencja do spowolnienia w Wielkiej Brytanii, dalsze przenoszenie produkcji z krajów skandynawskich do Europy Środkowo-Wschodniej oraz silny wzrost w kilku krajach Europy Wschodniej o niskich kosztach pracy. Poza tym, uwadze analityków nie umknął powrót Niemiec ma ścieżkę stabilnego wzrostu. W opinii Georga Steinbergera, prezesa DMASS, pomimo osłabienia dynamizmu dostaw, rynki krajów wysokorozwiniętych wciąż stanowią dogodne okazje do owocnego zwiększania obrotów przez dystrybutorów.
Obroty dystrybutorów półprzewodników w latach 2015-2016 według DMASS, dane w mld euro |
Według kategorii
Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów przedstawiło również dane z dystrybucji poszczególnych typów podzespołów. Duży popyt w II kwartale obejmował układy zasilania, czujniki, optoelektronikę i mikrokontrolery, podczas gdy sprzedaż elementów dyskretnych i układów logicznych wypadła słabiej niż rok wcześniej. Niewielki popyt występował na rynkach układów analogowych i pamięci.
W szczególności, rynek produktów analogowych wzrósł o 3,8%, do 559 mln euro, rynek układów logicznych związanych z mikrokomputerami (MOS Micro) zwiększył się o 3,9%, do 387 mln euro, optoelektronika wzrosła o 9,9%, do 198 mln euro, układy zasilania poszły w górę o 6,3%, do 185 mln euro i pamięci o 3,2%, do 146 mln euro. Największy spadek dotyczył układów programowalnych, których segment skurczył się w Europie o 15%, do 123 mln euro oraz innych układów logicznych. Tych ostatnich dystrybutorzy sprzedali mniej o 9,5% w skali roku, łącznie za 91 mln euro.
Według DMASS na rynku dystrybucji półprzewodników w Europie uwidoczniły się odmienne strategie biznesowe dystrybutorów i samych producentów układów. Przykładowo w obszarach układów w.cz., logiki programowalnej i innych układów logicznych część producentów zdecydowała się odważniej oferować klientom sprzedaż bezpośrednią, uszczuplając w ten sposób ofertę firm dystrybucyjnych. Gdyby pominąć ten czynnik, sprzedaż w II kwartale zakończyłaby się wzrostem o około 4%. Jak jednak podsumował Steinberger, takie są reguły gry.
Marcin Tronowicz