Dystrybutorzy półprzewodników korzystają na wahaniach kursu euro - sprzedaż układów programowalnych o 41% w górę

| Gospodarka Artykuły

Dwucyfrowy wzrost obrotów na rynku dystrybucji półprzewodników w Europie w I i II kw. częściowo wynika z osłabienia euro wobec dolara, ale jest także objawem poprawy koniunktury w Unii Europejskiej i państwach ościennych. Po wzroście w I kw. o 13,3% sprzedaż półprzewodników przez firmy dystrybucyjne w okresie kwiecień-czerwiec zwiększyła się w skali roku o kolejne 16%, a wartość sprzedaży wzrosła do 1,86 mld euro. Jest to najwyższy jak dotąd wynik kwartalny odnotowany przez stowarzyszenie dystrybutorów i producentów półprzewodników DMASS. Znaczna część tego wzrostu wynika jednak ze słabnącego kursu euro - w sierpniu wartość europejskiej waluty względem dolara w skali roku była niższa o 20%.

Dystrybutorzy półprzewodników korzystają na wahaniach kursu euro - sprzedaż układów programowalnych o 41% w górę

Przy założeniu braku wystąpienia niekorzystnych czynników rynkowych można sądzić, że dwucyfrowy wzrost dystrybucji w Europie utrzyma się w perspektywie całego roku. Na tę sytuację oddziałuje wiele czynników, pewien wpływ na eksport produktów ze Starego Kontynentu może mieć np. słabnący rozwój gospodarki Chin. Generalnie dobra sprzedaż półprzewodników w UE z pewnością jest też skutkiem wzrostu popytu wewnętrznego na rynkach europejskich, zwiększającej się produkcji układów oraz rozwoju różnorodności oferty nowych produktów.

Poprawa sprzedaży w II kwartale dotyczy niemal wszystkich rynków, choć wzrost w Niemczech był stosunkowo niski, a rynek w rosyjski skurczył się na skutek sankcji, poinformowało DMASS. Najwyższe wzrosty wystąpiły w krajach sąsiadujących z UE - w Izraelu o 48% i w Turcji o 33%. W dalszej kolejności dystrybucja wyższa była w krajach nordyckich o 31%, a w Europie Środkowo-Wschodniej o 29,5%. Zyskiwały także inne duże rynki w Europie, powiększając się w Wielkiej Brytanii o 17% do wartości 153 mln euro, we Francji o 18,3% do 145 mln euro, Włoszech o 13,6% do 183 mln euro, w krajach nordyckich do 185 mln euro i w Europie Środkowo-Wschodniej do 238 mln euro. W Niemczech - największym z rynków europejskich - odnotowano słaby wzrost o 5,6%, a łączna sprzedaż osiągnęła wartość 546 mln euro. W opinii DMASS wahania euro w inny sposób wpływały na różne kraje, ale najbardziej niekorzystnie odbiły się w Niemczech i we Włoszech.

Obroty dystrybutorów półprzewodników w latach 2014-2015 wg DMASS, dane w milionach euro

W rozbiciu na kategorie produktów uwidocznił się trend dobrej sprzedaży komponentów technologiczne zaawansowanych oraz gorszej produktów towarowych. Najwyższy wzrost był odnotowany dla tzw. innych układów logicznych - o 41%, układów programowalnych - 26%, pamięci - 16%, elementów dyskretnych - 17% i czujników - o 18%. Największymi sektorami były: rynek analogowy - o wartości 543 mln euro, układów logicznych powiązanych w mikrokomputerami (MOS Micro) - 384 mln euro, oraz optoelektroniki - 191 mln euro i wszystkie one rosły w tempie około 15-procentowym.

Według DMASS sprzedaż produktów technologicznie zaawansowanych odróżnia od standardowych inna dynamika. Podczas gdy obroty dla tych ostatnich rosną powoli, popyt na produkty programowalne i MOS Micro robi wrażenie. Jest zatem prawdopodobne, że kiedy pod koniec roku rynkowi przestanie nadawać kształt efekt zmienności kursu euro-dolar, tak jak obecnie, wzrost sprzedaży produktów wysokiej klasy nadal będzie się utrzymywać.

MT