Tajwan zachowuje największy udział w globalnej produkcji płytek półprzewodnikowych

| Gospodarka Artykuły

Według zestawienia największych na świecie regionów i krajów wytwarzających płytki półprzewodnikowe, przygotowanego przez firmę analityczną IC Insights, w 2016 roku Tajwan ponownie okazał się krajem o największej zdolności do produkcji półprzewodników. Analizy dokonano na podstawie comiesięcznej, łącznej zdolności produkcyjnej półprzewodników w fabrykach danego kraju lub regionu geograficznego, niezależnie od usytuowania siedziby producenta układów.

Tajwan zachowuje największy udział w globalnej produkcji płytek półprzewodnikowych

Zgodnie z tabelą Tajwan pozostaje na miejscu pierwszym i ma udział w światowym rynku wynoszący 21,3%. Republika Chińska (Tajwan) o włos wyprzedziła w zestawieniu Koreę Południową zachowującą 20,9% udziału w rynku na świecie. W skali roku produkcja płytek przez Tajwan odrobinę zmalała, a w Korei nieco wzrosła. W obu krajach największą część rynku objęły dwie duże firmy - w 2016 r. na TSMC i UMC przypadło 73% mocy produkcyjnych na Tajwanie, a do Samsunga i SK Hyniksa należało aż 93% zainstalowanej mocy produkcyjnej w Korei.

Na trzecim miejscu rankingu mocno uplasowała się Japonia, odpowiedzialna za 17% zdolności produkcyjnej płytek półprzewodnikowych na świecie. Zakup Elpidy przez Microna kilka lat temu oraz inne zmiany, jak np. to, że Panasonic wyodrębnił kilka fabryk w oddzielne jednostki gospodarcze, spowodowały, że w 2016 r. dwie firmy - Toshiba i Renesans - odpowiadały za 64% fabrycznej zdolności produkcyjnej płytek.

Na kolejnym miejscu zestawienia znalazły się Chiny, których udział w światowym rynku wzrósł o 1,1% - z 9,7 do 10,8%. Cały szereg informacji o rozmaitych pomysłach na rozwój biznesu półprzewodnikowego w Chinach świadczy o tym, że w nadchodzących latach będzie to pod tym względem region ciekawy do obserwacji. W rankingu globalnej zdolności produkcyjnej płytek Chiny wyprzedziły Europę w roku 2010. Ich najwięksi dwaj producenci to SMIC oraz HuaHong Grace, a na pierwszych pięciu producentów w Państwie Środka przypada ponad połowa mocy produkcyjnych płytek.

Zdolność produkcyjna płytek półprzewodnikowych na świecie wg krajów i regionów w 2016 r., w tysiącach płytek równoważnych płytkom o średnicy 200 mm na miesiąc (źródło: IC Insights)
Region Zainstalowana moc produkcyjna
(w tysiącach płytek / miesiąc)
Udział w rynku na świecie
Tajwan 3 645 21,3%
Korea Południowa 3 569 20,9%
Japonia 2 925 17,1%
Ameryka Północna 2 297 13,4%
Chiny 1 849 10,8%
Europa 1 099 6,4%
reszta świata 1 730 10,1%
RAZEM 17 114 100%