wersja mobilna
Online: 430 Poniedziałek, 2018.01.22

Biznes

Czy po blisko ćwierćwieczu dominacji Intel zostanie zdetronizowany?

czwartek, 04 maja 2017 12:23

W zakresie sprzedaży półprzewodników firma Intel zajmuje pierwszą pozycję na świecie nieprzerwanie od 1993 roku, ale według analiz IC Insights w bieżącym roku Intel może zostać zdetronizowany przez Samsunga. Zdaniem analityków stanie się tak, jeżeli w drugim kwartale wzrosną ceny na rynku pamięci i utrzymają następnie poziom do końca roku. Wejście na pozycję pierwszą będzie dla Samsunga historycznym osiągnięciem oraz znaczącym wydarzeniem dla wszystkich firm, które próbowały zastąpić Intela na miejscu globalnego lidera wśród dostawców półprzewodników.

Wykorzystując dane dotyczące średniookresowej sprzedaży Intela i prognozując wyniki dla drugiego kwartału, oraz biorąc pod uwagę typowy dla Samsunga 7,5% wzrost sprzedaży w drugim kwartale, można oczekiwać, że Intel straci pierwszą pozycję w rankingu właśnie już w drugim kwartale 2017 roku.

W pierwszym kwartale 2016 r. sprzedaż firmy Intel była o 40% większa od sprzedaży Samsunga, ale w ciągu zaledwie jednego roku dystans ten może zostać całkowicie zredukowany. Ogromna poprawa wyników sprzedaży Samsunga jest efektem znaczących wzrostów średnich cen pamięci DRAM i NAND flash. IC Insights oczekuje, że olbrzymie zyski generowane przez układy DRAM i NAND flash, które miały miejsce w 2016 r. i w pierwszym kwartale roku 2017, zaczną w drugiej połowie roku słabnąć. Mimo to obecne szacunki firmy na 2017 r. mówią o 39% wzroście na rynku DRAM oraz 25% wzroście na rynku NAND flash.

Firma Intel została sklasyfikowana jako największy na świecie producent półprzewodników w 1993 roku, kiedy to wprowadziła na rynek procesor x486, a wkrótce potem rewolucyjny procesor Pentium, który wywindował sprzedaż komputerów osobistych na nowe poziomy. W ciągu ostatnich 24 lat niektóre firmy zmniejszyły dystans dzielący je od Intela, ale nigdy nie pokonały procesorowego giganta. Jeśli ceny pamięci w drugiej połowie bieżącego roku nie spadną, jest bardzo możliwe, że firma Samsung zastąpi Intela na pozycji lidera całorocznej sprzedaży półprzewodników.

Obecnie obie firmy zmierzają ku sprzedaży wartej w roku 2017 około 60 mld dolarów.

źródło: Electronics Weekly

 

World News 24h

poniedziałek, 22 stycznia 2018 18:00

Fujian Jinhua Integrated Circuit Co. issued a statement, saying it has filed a lawsuit against Micron in the Fuzhou Intermediate People's Court of the People's Republic of China over the latter’s patent infringement. “Micron seriously infringed upon the patent rights of JHICC by manufacturing, processing, importing, using, selling and intending to sell Crucial MX300 2.5-inch SSD 525GB and Crucial DDR4 2133 8G products without JHICC's consent.” said JHICC in the statement. “To protect our legitimate rights,” the memory manufacturer said, “we ask Micron to immediately stop infringing on JHICC’s intellectual property rights, which includes but is not limited to stopping manufacturing, processing, importing, selling and intending to sell the allegedly infringing products and destroying all inventory and related molds and tools.”

więcej na: forum.dramexchange.com