Apple coraz większy - wartość rynkowa firmy sięga 800 mld dolarów

| Gospodarka Artykuły

Akcje Apple'a wzrosły już na tyle, by zapewnić firmie kapitalizację rynkową przekraczającą 800 miliardów dolarów. Obecnie wśród firm notowanych na światowych giełdach żadna nie jest cenniejsza niż Apple. W obrocie giełdowym znajduje się około 5,21 miliarda akcji amerykańskiego potentata. Trudno uwierzyć, że firma warta tyle co Apple może być niedowartościowana, ale taka właśnie jest opinia Briana White'a, analityka z Drexel Hamilton.

Apple coraz większy - wartość rynkowa firmy sięga 800 mld dolarów

Brian White szacuje, że docelowy kurs akcji Apple'a może wzrosnąć jeszcze o ponad 9%, do 202 dolarów, częściowo w wyniku przypadającego w tym roku 10-lecia iPhone'a.

Apple został najbardziej wartościową spółką publiczną na świecie, kiedy w sierpniu 2011 r. pokonał ExxonMobil. Apple długo walczył o tę pozycję z Exxonem, a przez pewien czas również z Alphabetem, ale w ciągu ostatnich pięciu lat prawie zawsze był na szczycie.

Głównym źródłem dochodów firmy Apple pozostaje iPhone. W ostatnim kwartale był on odpowiedzialny za sprzedaż w wysokości 33,2 mld dolarów. Kwota to jest o 1% wyższa niż przed rokiem, przy czym liczba sprzedanych iPhone'ów - 50,8 milionów - spadła o 1% w porównaniu z wynikiem sprzed roku.

Rob Enderle, dyrektor firmy badawczej Enderle Group, powiedział, że nawet w przypadku spółki tak skutecznie działającej jak Apple, inwestorzy mogą tworzyć "ryzykowne zakłady" na akcje. Twierdzi on, że większa część niedawnego wzrostu cen akcji Apple'a spowodowana była problemami Samsunga z modelem Galaxy Note 7.

- W dużej mierze Apple pozostaje przedsiębiorstwem jednoproduktowym z telefonem iPhone utrzymującym firmę. Ich strategia wydaje się polegać na podnoszeniu cen, by zrównoważyć spadki sprzedaży, co na coraz bardziej konkurencyjnym rynku spowoduje, że klienci będą się w końcu buntować - powiedział Rob Enderle.

źródło: SiliconValley