Samsung nie będzie już produkował smartfonów w Chinach

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Samsung Electronics zakończył produkcję telefonów komórkowych w Chinach. Decyzję taką podjęto w związku z nasileniem konkurencji ze strony lokalnych firm na tym największym na świecie rynku smartfonów. Zamknięcie ostatniej fabryki, działającej w mieście Huizhou, nastąpiło w efekcie zmniejszenia produkcji w czerwcu, a zawieszenie pracy innego zakładu już wcześniej, pod koniec ubiegłego roku.

Samsung nie będzie już produkował smartfonów w Chinach

Południowokoreański gigant technologiczny zaprzestał wytwarzania telefonów w Chinach po tym, jak inne firmy przeniosły produkcję poza region, ze względu na rosnące koszty pracy i spowolnienie gospodarcze. Sony ogłosił, że zamyka fabrykę w Pekinie i zamierza wytwarzać smartfony tylko w Tajlandii. Apple mimo wszystko dalej produkuje swoje główne produkty w Chinach.

Według badań firmy Counterpoint, udział Samsunga w chińskim rynku zmniejszył się do 1% w pierwszym kwartale z poziomu wynoszącego 15% w połowie 2013 roku. Jest to związane z przegraną przedsiębiorstwa w rywalizacji z szybko rozwijającymi się lokalnymi markami, takimi jak Huawei i Xiaomi. Park Sung-soon, analityk w Cape Investment & Securities twierdzi, że w Chinach konsumenci wybierają tańsze smartfony pochodzące od krajowych producentów, a urządzenia wysokiej klasy - od Apple'a lub Huaweia. Samsung będzie w Chinach kontynuował sprzedaż, ale nie ma już nadziei na zwiększenie swojego udziału.

Firma informuje, że sprzęt produkcyjny zostanie przydzielony do innych zakładów na całym świecie, w zależności od strategii wytwarzania opartej o potrzeby rynkowe. Według źródeł, Samsung zatrudniał w zbudowanym w 1992 roku zakładzie Huizhou blisko 6 tys. pracowników, a w 2017 roku fabryka ta wyprodukowała 63 mln smartfonów. Globalnie w tym samym roku Samsung wytworzył łącznie 394 mln smartfonów.

źródło: Reuters

Zobacz również