TSMC opracowało nową technikę czyszczenia dla maski EUV

| Gospodarka Produkcja elektroniki

TSMC opracowało pierwszą na świecie przyjazną dla środowiska technikę oczyszczania na sucho dla maski EUV, która zastępuje tradycyjny proces. Dzięki analizie opadu i eliminacji źródła zanieczyszczeń, liczba niepożądanych cząstek na każde 1000 płytek zmniejszyła się z setek jednostek do wartości jednocyfrowych, co odpowiada efektywności redukcji na poziomie 99%.

TSMC opracowało nową technikę czyszczenia dla maski EUV

Według firmy, od momentu wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek oszczędzono podczas produkcji płytek 735 ton wody i 36 ton środków chemicznych. Fotomaskę EUV można podzielić na dwa typy - z błoną i bez. TSMC wybrało maskę EUV bez błony w celu zwiększenia przepuszczalności optycznej, zmniejszając straty energii podczas ekspozycji. W celu rozwiązania problemów z opadającymi cząsteczkami, TSMC w 2018 roku rozpoczęło pracę nad techniką analizy opadu cząsteczek.

TSMC wskazuje, że opadające cząsteczki są szybko usuwane za pomocą techniki czyszczenia na sucho, a ich źródło jest precyzyjnie lokalizowane za pomocą analizy sięgającej poniżej nanometrów, co pozwala wykluczyć zanieczyszczenia.

Dzięki technice czyszczenia na sucho radykalnie zwiększyła się efektywność wykorzystania zasobów. Od czasu jej wprowadzenia w 2018 roku cykl pracy maski EUV wzrósł o ponad 80%, a jej żywotność w zaawansowanym procesie również się wydłużyła, generując skumulowany efekt poprawy o wartości 2 mld NT (68 mln dolarów). W 2019 roku TSMC zautomatyzowało swoją technikę czyszczenia na sucho, a opracowany system produkcji został wprowadzony w styczniu tego roku do wszystkich zakładów foundry wytwarzających 12-calowe płytki.

źródło: Digitimes