Firma ML System otworzyła linię produkcyjną szyb QGlass

| Gospodarka Optoelektronika

ML System 16 grudnia 2021 r. oficjalnie uruchomił pierwszą na świecie linię produkcyjną QGlass - w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. Do 2023 r., po realizacji pełnego planu inwestycyjnego w zakresie projektów QGlass, 2DGlass i Active Glass, moce wytwórcze wyniosą ok. 200 tys. m² w skali roku, w ramach trzech linii produkcyjnych. Spółka zamierza osiągnąć na koniec 2024 r. ponad 400 mln zł przychodów ze sprzedaży.

Firma ML System otworzyła linię produkcyjną szyb QGlass

Firma zainstalowała już szyby z powłoką kwantową na przeszklonej elewacji centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba, które położone jest na wysokości 1500 m n.p.m., gdzie ze względu na przeznaczenie nieruchomości podstawowym wymogiem była wysoka przezierność szkła oraz niska przepuszczalność energii. W Polsce pilotażowe instalacje znajdują się na budynku biurowym firmy Aluron w Zawierciu oraz w jednym ze sklepów sieci Żabka. Szyby z powłoką kwantową zainstalowano także na fasadzie fabryki QGlass ML System.

Partnerskie umowy dotyczące wykorzystania produktów na bazie QGlass firma ML System zawarła z koncernami szklarskimi Guardian Glass oraz Pilkington. Możliwe jest wdrożenie aktywnych szyb z powłoką kwantową w branży automotive.

Szyby QGlass to rozwiązanie opracowane przez ML System. Produkt wykorzystuje powłokę z kropek kwantowych, czyli małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia.

- Konsekwentnie urzeczywistniamy założenia strategii "nowej ery kwantowej" na lata 2020-2024. Pierwszym kamieniem milowym na drodze jej realizacji jest uruchomienie pionierskiej w skali świata linii produkcyjnej QGlass. To jedno z najważniejszych wydarzeń w 15-letniej historii firmy. Moce wytwórcze nowej linii szacujemy na ok. 60 tys. m² w skali roku - komentował Dawid Cycoń, prezes ML System.

źródło: ML System