PARP dofinansuje ML System kwotą blisko 90 mln zł

| Gospodarka Optoelektronika

Spółka ML System otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 88,5 mln zł dofinansowania na rozwój strategicznego projektu "Active Glass". Zdaniem prezesa Dawida Cyconia, przyznany grant ma fundamentalne znaczenie dla realizacji celów przedstawionych w niedawno ogłoszonej strategii i stanowi znaczące wsparcie w dążeniu firmy w kierunku "nowej ery kwantowej".

ML System - logo, zadaszenie

ML System chce w 2024 r. osiągnąć 400 mln zł przychodów ze sprzedaży, przy wzroście marży EBITDA. W pierwszej połowie 2021 r. planuje rozpocząć masową produkcję Quantum Glass, czyli transparentnej szyby zespolonej, generującej energię elektryczną. W 2022 i w 2023 r. firma planuje uruchomić odpowiednio produkcję 2D Glass oraz Active Glass. W rezultacie, w roku 2024 łączna zdolność produkcyjna spółki w zakresie fotowoltaicznych szyb zespolonych opartych na technologii kropki kwantowej wyniesie 240 tys. m² rocznie.

Inwestycja w zwiększenie mocy produkcyjnych pozwoli zaspokoić rynkowy popyt na fotowoltaiczne szyby z powłoką kwantową. Ponadto, strategia "nowej ery kwantowej" pomoże w uniezależnieniu się od azjatyckiego łańcucha dostaw - wszystkie komponenty mają być wytwarzane w Europie, głównie w Polsce.

W lipcu 2020 r. spółka zawarła dwie strategiczne umowy o współpracy z globalnymi producentami szkła - Guardian Glass oraz Pilkington Automotive Poland. W ramach kooperacji z Guardian Glass produkty ML System z obszaru BIPV będą oferowane w sieci sprzedaży partnera na całym świecie, dzięki czemu ML System zyska dostęp do największych projektów w Europie w zakresie dużych przeszkleń fasadowych. Z kolei umowa z Pilkington Automotive Poland dotyczy projektu badawczego, zmierzającego do wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych "QDrive", wykorzystujących technologię kropki kwantowej.

źródło: ML System