ML System będzie miał fabrykę szkła PV wykorzystującego kropki kwantowe

| Gospodarka Optoelektronika

Spółka technologiczna ML System zawarła z firmą Skawald umowę dotyczącą budowy w Zaczerniu, koło Rzeszowa, nowej hali produkcyjnej oraz budynku administracyjno-socjalnego o łącznej powierzchni ponad 3,6 tys. m2. Wykonawca odpowiedzialny jest również za instalacje wewnętrzne i zagospodarowanie terenu. Inwestycja o wartości 10,2 mln zł stanowi część projektu Quantum Glass, którego celem jest uruchomienie seryjnej produkcji transparentnego szkła fotowoltaicznego, z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Termin realizacji inwestycji upływa 30 listopada bieżącego roku.

ML System będzie miał fabrykę szkła PV wykorzystującego kropki kwantowe

Środki finansowe na realizację projektu Quantum Glass spółka ML System pozyskała w wyniku przeprowadzonej na przełomie maja i czerwca 2018 r. pierwszej oferty publicznej (IPO). Zebrane wówczas 34,6 mln zł spółka przeznaczyła na realizację projektów poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii, w ramach działalności na rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV).

- Celem projektu Quantum Glass jest wdrożenie do seryjnej produkcji innowacyjnego, transparentnego szkła fotowoltaicznego, z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Uważamy, że dzięki temu rozwiązaniu zrewolucjonizujemy nie tylko rynek BIPV, ale również szkła budowlanego, którego szacunkowa wartość w Polsce wynosi 24 mld zł. Łącznie na tę inwestycję w latach 2019-2020 zamierzamy wydać 42,9  mln zł, z czego 16,5 mln zł pochodzić będzie ze środków pozyskanych w trakcie ubiegłorocznego IPO, a 20 mln z funduszy unijnych - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. ML System wypracował 86,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 4,3 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 237,5%, 60,5 i 95,7%. Zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma ML System należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie.