ML System zainstaluje fotowoltaikę w salonach Kia

| Gospodarka Aktualności

Firma ML System, działająca na rynku BIPV (Building Integrated Photovoltaics), na mocy umowy z Kia Polska dostarczy rozwiązania fotowoltaiczne do polskich salonów samochodowych. W zależności od konstrukcji i powierzchni stacji dealerskiej część obiektów będzie miała zamontowane moduły fotowoltaiczne na dachu, a część na ziemi.

ML System zainstaluje fotowoltaikę w salonach Kia

W ramach współpracy salony marki Kia zostaną wyposażone w instalację z modułów fotowoltaicznych o mocy 50 kW. Przy każdym salonie samochodowym stanie również carport z modułami fotowoltaicznymi o mocy 5 kW, czyli zadaszona wiata na dwa samochody. Łączna powierzchnia modułów, które zostaną zamontowane w ramach przedsięwzięcia, szacowana jest na ponad 7 tys. m². Instalacja ograniczy produkcję CO2 łącznie o 2,2 tony.

- W związku z dynamicznym wzrostem sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in i - co za tym idzie - również rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, Kia Polska zdecydowała się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych we wszystkich salonach sprzedaży. Dzięki temu wszystkie samochody testowe dealerów będą mogły być zasilane "zieloną" energią elektryczną. Nawiązaliśmy współpracę z ML System, ponieważ jest to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym. Dobrze wiemy, że zalety fotowoltaiki są niepodważalne. Panele słoneczne zapewniają wiele korzyści, przede wszystkim natury ekonomicznej i ekologicznej. Przy stałej produkcji prądu instalacja nie emituje CO2, czyli nie ingeruje w środowisko oraz nie wytwarza szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji - podkreśla Leszek Sukiennik, dyrektor zarządzający Kia Polska.

Instalacjami fotowoltaicznymi będzie zarządzał system SCADA, który w czasie rzeczywistym zapewni dostęp do danych dotyczących efektywności instalacji, ilości wyprodukowanego prądu w danym okresie, a także policzy ile kilometrów można przejechać samochodami elektrycznymi i hybrydowymi typu plug-in w danym dniu, miesiącu czy w ciągu roku, dzięki energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne.

źródło: ML System

Zobacz również