Texas Instruments ma otrzymać do 1,6 mld dolarów z CHIPS and Science Act

Departament Handlu USA zaproponował bezpośrednie dofinansowanie firmy TI kwotą 1,6 mld dolarów w ramach ustawy CHIPS and Science Act na wsparcie trzech fabryk płytek półprzewodnikowych o średnicy 300 mm, które obecnie powstają w Teksasie i Utah. Ponadto TI spodziewa się otrzymać szacunkowo od 6 do 8 mld dolarów ulgi podatkowej, przyznawanej przez Departament Skarbu na inwestycje produkcyjne w USA. Bezpośrednie finansowanie w połączeniu ze zwolnieniem podatkowym pomogłoby TI zapewnić niezawodne dostawy niezbędnych analogowych i wbudowanych półprzewodników, bez względu na sytuację geopolityczną.

Posłuchaj
00:00

Firma spodziewa się również otrzymania 10 mln dolarów na rozwój kadry pracowniczej, ponieważ w wyniku inwestycji w zakłady stworzy ponad 2000 nowych miejsc pracy, a także tysiące pośrednich miejsc pracy w sektorze budowlanym, u dostawców i w branżach pomocniczych. Aby zbudować przygotowaną na przyszłość siłę roboczą, TI podnosi kwalifikacje obecnych pracowników, rozszerza staże i tworzy programy przygotowawcze, skupiając się na budowaniu umiejętności elektronicznych i mechanicznych. TI intensywnie współdziała z 40 szkołami technicznymi (community college), szkołami średnimi (high school) i instytucjami wojskowymi w całych Stanach Zjednoczonych, by rozwijać przyszłe talenty w dziedzinie półprzewodników.

Proponowane bezpośrednie finansowanie na mocy ustawy CHIPS Act wesprze wydatki TI w wysokości ponad 18 mld dolarów do 2029 r., co stanowi część szerszych inwestycji firmy w produkcję. Finansowanie obejmie trzy nowe fabryki płytek - dwie w Sherman w Teksasie (SM1 i SM2) i jedną w Lehi w stanie Utah (LFAB2). Dzięki niemu powstaną m.im. cleanroomy oraz linie pilotażowe. Zakłady będą produkować półprzewodniki w dojrzałych technologiach od 28 do 130 nm.

Fabryki płytek 300 mm będą w całości zasilane energią odnawialną. Ponadto obiekty są zaprojektowane tak, by spełniać standardy LEED Gold w zakresie wydajności strukturalnej i zrównoważonego rozwoju, przynosząc korzyści w postaci redukcji odpadów oraz zmniejszenia zużycia wody i energii na chip.

Od momentu założenia ponad 90 lat temu Texas Instruments rozwija swoje technologie, będąc pionierem przejścia od lamp próżniowych do tranzystorów, a następnie do układów scalonych. Obecnie TI jest największym amerykańskim producentem półprzewodników analogowych i wbudowanych. Układy TI są niezbędne w niemal każdym typie urządzeń elektronicznych, od samochodów z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa, po ratujący życie sprzęt medyczny i urządzenia inteligentne, które czynią domy bezpieczniejszymi i efektywnymi energetycznie.

Źródło: Texas Instruments

Powiązane treści
TI zwiększy produkcję chipów dla branży motoryzacyjnej
Texas Instruments rozpoczyna w Utah budowę fabryki płytek półprzewodnikowych 300 mm
Texas Instruments zbuduje we Frankfurcie centrum dystrybucji
Texas Instruments zbuduje dwie nowe fabryki chipów
Texas Instruments przejmuje za 1,5 mld dolarów fabrykę Microna
Texas Instruments na szczycie rankingu największych producentów układów analogowych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów