Czy ransomware będzie największym zagrożeniem w 2025 roku?

W obszarze cyberbezpieczeństwa nieustannie pojawiają się nowe wyzwania. W październiku 2024 r., wykorzystując ponad 500 profesjonalistów z 57 krajów, którzy związani byli z obszarem cyberbezpieczeństwa, przeprowadzono badanie Global Cybersecurity Outlook. Zostało on zaprezentowane podczas Światowego Forum Ekonomicznego. Raport wskazuje, że najpoważniejszym zagrożeniem dla organizacji stały się - połączone z żądaniami okupu - ataki ransomware, które blokują dostęp do systemów lub danych.

Posłuchaj
00:00

Dokument wymienia trzy główne problemy w zakresie ochrony cyfrowej: rozwój sztucznej inteligencji, który sprzyja skali cyberataków, braki kadrowe - szczególnie wśród specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa oraz skomplikowane regulacje prawne.

Generatywna sztuczna inteligencja napędza wzrost liczby ataków zaawansowanych, w tym phishingu i ransomware. Dla 47% badanych organizacji największe wyzwanie stanowią ataki wspierane przez AI wykorzystywaną do zwiększenia ich skuteczności poprzez odpowiednie dostosowanie treści phishingu czy deepfake'i. W 2024 roku ataki phishingowe zgłosiło aż 42% firm.

Bagatelizowanie kwestii bezpieczeństwa przy wdrażaniu nowych rozwiązań oraz braki kompetencyjne

Według raportu, 66% organizacji przewiduje, że sztuczna inteligencja wpłynie na cyberbezpieczeństwo już w 2025 roku, ale jedynie 37% z nich ma procedury umożliwiające ocenę ryzyka przed wdrażaniem nowych technologii. Nawet duże przedsiębiorstwa, dysponujące modelami tradycyjnych zagrożeń, mogą nie uwzględniać ryzyka płynącego z AI, jak np. ujawnienia danych. Brak zrozumienia sposobu działania technologii, szczególnie gotowych produktów firm trzecich, niesie za sobą dodatkowe zagrożenia, takie jak błędne trenowanie modeli AI czy bazowanie na informacjach bez weryfikacji.

Dwie trzecie firm nie ma obecnie wystarczającej liczby specjalistów, co znacząco ogranicza możliwości ochrony sieci. Dodatkowym wyzwaniem są różne regulacje prawne, które utrudniają globalnym organizacjom zachowanie zgodności z przepisami - na co wskazuje aż 76% dyrektorów ds. bezpieczeństwa informacji. Trudności w dostosowaniu się do nowych wymagań szczególnie odczuwają małe podmioty, które dysponują ograniczonymi zasobami.

Inwestowanie w bezpieczeństwo cyfrowych systemów

Brak inwestycji w cyberbezpieczeństwo pogłębia różnice między dobrze zabezpieczonymi firmami a tymi, które pozostają podatne na ataki. A dzisiaj zagrożenia cybernetyczne wprost przekładają się na stabilność finansową organizacji.

Według autorów raportu Global Cybersecurity Outlook, aby sprostać wyzwaniom związanym z cyberbezpieczeństwem, potrzebne będzie połączenie wysiłków biznesu i administracji. Najważniejsze jest zabezpieczenie wzajemnie połączonych sieci cyfrowych, rozwiązanie problemu rosnącej luki kadrowo-kompetencyjnej oraz traktowanie cyberbezpieczeństwa jako kluczowej inwestycji.

W porównaniu do takiego samego badania przeprowadzonego rok wcześniej, różnica między organizacjami przygotowanymi do obrony a tymi, które gotowe nie są, zwiększyła się. Odporne organizacje rozbudowują zabezpieczenia, a pozostałe zazwyczaj godzą się ze swoimi ograniczonymi możliwościami. Takie nierówności tworzą systemowe punkty potencjalnych awarii, które mogą wynikać z coraz bardziej współzależnych łańcuchów dostaw. Nowe cyberataki mogą dotyczyć bezpieczeństwa danych, systemów IT oraz stabilności organizacji, ale mogą rozwinąć się tak, że zagrożą całym gospodarkom czy społeczeństwom. Wystarczy wyobrazić sobie skutki ataku na wodociągi, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne czy elektrownie oraz systemy przesyłu energii.

Źródło: inPlus Media

Powiązane treści
RaaS - cyberatak jako usługa
Sztuczna inteligencja zagrożona cyberatakami
Cyberataki będą coraz bardziej destrukcyjne
Odpowiedź na zagrożenia cyfrowe - wyzwania NIS2
Schneider Electric i BitSight będą współpracować przy wykrywaniu cyberzagrożeń
Technologia rozpoznawania twarzy - potencjał i zagrożenia
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Gospodarka
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Gospodarka
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów