Rząd Niemiec zatwierdził dofinansowanie nowej fabryki Infineon w Dreźnie

Infineon przeznaczy ponad 5 miliardów euro na budowę nowoczesnej fabryki półprzewodników w Dreźnie. Prace postępują zgodnie z harmonogramem – konstrukcja obiektu jest już na ukończeniu. Inwestycja przyniesie nawet 1000 nowych miejsc pracy dla specjalistów z sektora technologicznego.

Posłuchaj
00:00

Rząd Niemiec zatwierdził wsparcie dla fabryki

Infineon Technologies uzyskał ostateczną decyzję o przyznaniu dofinansowania na budowę nowej fabryki Smart Power Fab w Dreźnie, wydaną przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu. Rozbudowa zakładu ma na celu sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii, energooszczędnych centrów danych oraz elektromobilności. Infineon planuje przeznaczyć na ten cel ponad 5 miliardów euro ze środków własnych, co przełoży się na utworzenie nawet 1000 nowych miejsc pracy. Szacunki nie obejmują jednak miejsc pracy w otoczeniu inwestycji – według danych z badania ZVEI, całkowity efekt zatrudnieniowy może wynosić nawet 1:6. Infineon inwestuje również w regionie poprzez udział w przedsięwzięciu joint venture European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC).

Kamień milowy dla Infineon i UE

– Ostateczne zatwierdzenie finansowania Smart Power Fab to dla nas ważny kamień milowy i jednocześnie czytelny sygnał dla europejskiego ekosystemu półprzewodników – powiedział Jochen Hanebeck, dyrektor generalny Infineon. – Jesteśmy wdzięczni rządowi federalnemu Niemiec, Wolnemu Państwu Saksonii oraz Unii Europejskiej za wsparcie. Produkcja półprzewodników w Dreźnie to nasz wkład w budowę odpornych łańcuchów wartości kluczowych sektorów europejskiej gospodarki przyszłości.

Drezno umacnia pozycję lidera półprzewodników

Smart Power Fab wzmocni nie tylko łańcuchy dostaw w europejskim sektorze mikroelektroniki, ale także umocni pozycję Drezna i regionu „Silicon Saxony” jako największego ośrodka produkcji półprzewodników w Europie. Komisja Europejska zatwierdziła pomoc finansową niemieckiego rządu federalnego 20 lutego 2025 r. Projekt otrzymuje wsparcie zarówno w ramach Europejskiego Aktu w sprawie Chipów (European Chips Act), jak i programu IPCEI ME/CT (Ważny Projekt Wspólnego Europejskiego Zainteresowania w zakresie Mikroelektroniki i Technologii Komunikacyjnych). Łączna kwota dofinansowania z tych źródeł wynosi około 1 miliarda euro.

Budowa postępuje, start produkcji w 2026

Budowa Smart Power Fab – jednej z największych inwestycji budowlanych w Niemczech – postępuje zgodnie z harmonogramem. Obecnie trwają prace wykończeniowe konstrukcji obiektu. W kwietniu br. odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy z udziałem wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację inwestycji. Symboliczne rozpoczęcie budowy miało miejsce już w maju 2023 roku, po wcześniejszym uzyskaniu zgody na wcześniejsze rozpoczęcie projektu. Uruchomienie produkcji planowane jest na 2026 rok.

Źródło: Infineon

Powiązane treści
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Infineon wprowadza tranzystory GaN odporne na promieniowanie z certyfikatem DLA JANS do zastosowań kosmicznych
Wykorzystanie przełączników SiC/GaN do zmniejszenia strat w układach napędowych silników
Infineon i Typhoon HIL łączą siły – nowe rozwiązanie HIL do testowania układów napędowych xEV
Infineon Technologies umacnia globalną pozycję lidera w branży półprzewodników dla motoryzacji
10 miliardów chipów z Integrity Guard Infineona
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Infineon nowym liderem rynku mikrokontrolerów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Rekordowa transakcja w branży komputerów kwantowych
Mikrokontrolery i IoT
10 miliardów chipów z Integrity Guard Infineona
Optoelektronika
HIKMICRO SuperScene – przełom w termowizji AI dla inspekcji budynków, rozdzielnic i PCB
Produkcja elektroniki
AMD na fali wzrostowej - rekordowy udział w przychodach z serwerów
Aktualności
Digitalizacja pola walki postępuje
Komponenty
„Superczipy” Nvidii napędzają najszybszy superkomputer w Europie
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Digitalizacja pola walki postępuje
Gospodarka
Mouser Electronics po raz szósty z nagrodą Amphenol za najlepszą dystrybucję cyfrową komponentów elektronicznych
Gospodarka
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zainstalowano pierwsze w pełni polskie urządzenie - LeopardISS
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów