Komputery jednopłytkowe i moduły do systemów embedded oraz przemysłowe pamięci Flash - raport techniczno-rynkowy

Komputery jednopłytkowe i moduły do systemów embedded to grupa produktów kierowana w stronę zastosowań przemysłowych i przeznaczona do pracy w złożonych aplikacjach sterujących. Urządzenia takie oferowane są w postaci niewielkiej nieobudowanej płytki drukowanej i określane mianem Single Board Computer - SBC (komputer jednopłytkowy).

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Oczekiwania klientów

Rys. 7. Zestawienie branż, które w warunkach polskich są największym odbiorcą komputerów jednopłytkowych i modułów do systemów embedded w ujęciu wartościowym

Potrzeby klientów kupujących komputery przemysłowe nie wykraczają specjalnie poza ogólne reguły sprowadzające się do tego, aby dostawca zapewnił dobre jakościowo produkty po korzystnej cenie i najczęściej w bardzo krótkim czasie.

Z uwagi na szereg zakłóceń w łańcuchu dostaw wywołanych kryzysem i trzęsieniem ziemi w Japonii, czasy dostaw wahają się, a firmy dystrybucyjne ograniczają ilość towarów w magazynie lokalnym, nierzadko na mniej chodliwe wersje trzeba sporo czekać. Standardowy termin dostaw sięga kilku tygodni, ale usprawiedliwieniem jest to, że w ofertach producentów jest tak wiele wersji i odmian, że zapewnienie natychmiastowej dostępności byłoby bardzo trudne i kosztowne.

Krajowe firmy najbardziej poszukują tańszych wersji o charakterze budżetowym, a więc charakteryzujących się wysokim stosunkiem możliwości do ceny. Najczęściej są to komputery z procesorem Atom lub AMD Geode LX, które pracują bez chłodzenia wymuszonego. Klienci poszukują godnych zaufania dystrybutorów, którzy zapewnią im wsparcie techniczne i oprócz płytek z komputerami, także elementów pozwalających na tworzenie przez klienta całych systemów komputerowych.

Dotyczy to najczęściej sprzedaży obudów, zasilaczy, dysków twardych lub z pamięciami Flash oraz urządzeń do komunikacji z użytkownikiem - klawiatur, wyświetlaczy itp. Rozszerzając asortyment w stronę kompletnej oferty, firmy oferują też często karty pomiarowe i akwizycji danych, służące do sterowania i inne podobne moduły.

Z tego powodu w branży coraz ważniejszy staje się model dystrybucji one-stop-shop, czyli tworzenia dla odbiorców miejsc, gdzie będą oni mogli realizować jak największą część zakupów potrzebnych do stworzenia systemu, a wraz nimi mieć zapewnione wsparcie techniczne oraz gwarancję odpowiedniego wyboru komponentów i ich późniejszej współpracy.

Na koniec warto zauważyć, że nabywcy zwracają uwagę na dostępność na rynku komputerów przez długi okres. Wiele systemów i urządzeń o charakterze profesjonalnym pracuje przez wiele lat, czego przykładem mogą być systemy infrastruktury transportowej. Do ich serwisowania konieczne jest zapewnienie możliwości zaopatrywania się w ten sam lub kompatybilny model komputera, z czym bywa problem.

Za długi okres dostępności uznaje się w branży 5 lat i powyżej tego okresu zapewnienie dostępności wymaga zwykle zgromadzenia zapasów we własnym zakresie. Rozważania te potwierdziły wyniki redakcyjnej ankiety, w której pytaliśmy specjalistów o opinie na temat rynku. Wyniki pokazane na rysunku 2 ilustrującym, jakie czynniki tworzące ofertę handlową są najważniejsze w przypadku komputerów SBC, nie są zaskakujące.

Warto jednak przez chwilę zatrzymać się na tych kryteriach, które zostały ocenione jako mało istotne, a więc długa gwarancja, całkowity koszt posiadania i kompletna oferta dostępna u sprzedawcy. Ocena ta zapewne wynika z tego, że większość firm sprzedających komputery ma w miarę kompletną ofertę i sprzedaje towar dobrej jakości, z którego gwarancją nie ma problemów.

Całkowity koszt posiadania w takim przypadku nie musi przewyższać znacząco kosztów zakupu i dlatego czynnik ten nie jest oceniany jako bardzo istotny. Na koniec warto zauważyć, że średni wynik, jaki w głosowaniu w ankiecie osiągnął czas dostawy, przekonuje, że klienci są świadomi konieczności poczekania kilku tygodni na dostawę.

Marcin Walerian

inżynier aplikacyjny w firmie Glyn

  • Na co zwrócić uwagę, wybierając pamięci Flash do zastosowań w przemyśle?

Przy wyborze pamięci Flash do zastosowań w przemyśle warto zwrócić uwagę, czy jest ona wykonana w technologii SLC. Możemy wtedy liczyć na większe prędkości odczytu/zapisu danych oraz większą liczbę dopuszczalnych cykli zapisu/odczytu danych w przeciwieństwie do innych technologii.

Przekłada się to na wydajność i niezawodność. Również zakres temperatur pracy tego typu rozwiązań jest szerszy. Pamięci typu Flash do zastosowań w przemyśle powinny również mieć kartę katalogową, zdefiniowany MTBF oraz zapewniać długoterminową dostępność na rynku bez obawy o zmiany w samym produkcie.

Warto również zwrócić uwagę na takie cechy pamięci Flash, jak ochrona przed utratą danych w razie nagłego spadku napięcia, poziom ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi, czy rodzaj materiału kontaktów np. karty SD.

  • Jakie są najważniejsze dla klientów cechy komputerów SBC przy ich zakupie?

Do cech tych należy przede wszystkim wydajność przy jak najniższym poborze energii. Biorąc pod uwagę specyfikę dzisiejszych aplikacji, ważna jest również liczba i różnorodność rodzajów interfejsów komunikacyjnych, dostępność kart rozszerzeń i wsparcie dla popularnych wyświetlaczy z panelem dotykowym.

Ponieważ często komputery tego rodzaju przeznaczone są na rynek typowo przemysłowy, ważny jest zakres temperatur pracy, wsparcie techniczne oraz okres dostępności na rynku. Ze względu na specyfikę produktów czasem parametrem krytycznym staje się spełnienie wymaganych norm na danym rynku, np. EN 50155, jeśli mówimy o transporcie.

  • Jaka branża była motorem napędowym rynku komputerów jednopłytkowych?

Przewaga w obecności komputerów jednopłytkowych widoczna jest wyraźnie w aplikacjach wymagających znacznej mocy obliczeniowej czy użycia popularnych systemów operacyjnych spotykanych na rynku. Pozwalają one w znacznym stopniu skrócić proces projektowania całego systemu od podstaw.

W ostatnim czasie wyraźnie widać obecność tego typu rozwiązań w terminalach POS czy kioskach informacyjnych, a więc aplikacjach wymagających intuicyjnej obsługi i interakcji z użytkownikiem. Jednak prawdziwym motorem napędowym tej branży jest rynek automatyki, szeroko pojętego dozoru, transportu czy rozwijający się dopiero rynek "zielonej energii".

Spis treści
Powiązane treści
Komputery jednopłytkowe i moduły do systemów embedded oraz przemysłowe pamięci Flash - duże możliwości i szeroki asortyment bazą do rozwoju rynku
Przegląd komputerów modułowych w standardzie EDM. cz. 1
Korozja płytek drukowanych
JM elektronik oferuje produkty Compulab
Najtańszy komputer jednopłytkowy z mikroprocesorem ARM
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów