Karty pamięci i dyski Flash
Nośniki danych z pamięciami Flash to dyski SSD oraz karty pamięci, takie jak CompactFlash, Memory Stick i najpopularniejsze na rynku SD (Secure Digital). W zastosowaniach profesjonalnych używane są nośniki w specjalnym wykonaniu, które charakteryzuje duża niezawodność i wytrzymałość na trudne warunki środowiskowe, np. zakres temperatur od -40°C do +85°C i wilgotność do 95%.
By to uzyskać, wdraża się w nich różne rozwiązania ograniczające wpływ czynników zewnętrznych na możliwość zapisu i odczytu danych oraz ich integralność. Jednym z nich jest umieszczenie kart pamięci i dysków SSD w metalowych hermetycznych obudowach.
Oprócz wzmocnienia konstrukcji stosuje się też kontrolery z algorytmami detekcji i korekcji błędów, mechanizmami zarządzania uszkodzonymi blokami pamięci i monitorowania parametrów karty, które umożliwiają m.in. określenie stopnia jej zużycia. Niektóre rozwiązania mają też funkcje odzyskiwania danych oraz detekcji przerwy w zasilaniu.
Oczywiście takie przemysłowe karty i dyski są droższe od konsumenckich i tym samym, podobnie jak jest to z komputerami, wiele firm próbuje te drugie wykorzystywać w poważnych zadaniach. Pozytywne jest to, że pamięci Flash szybko tanieją i rynek produktów profesjonalnych szybko się rozwija. Proces ten prowadzi w naturalny sposób do ograniczenia zjawiska wykorzystywania pamięci komercyjnych w zastosowaniach przemysłowych, ale bezsprzecznie on istnieje.
Na rysunku 9 pokazane zostało zestawienie najpopularniejszych marek pamięci Flash w zastosowaniach przemysłowych. Zdecydowanym liderem tego rankingu okazała się firma Sandisk, która prawdopodobnie jest w Polsce najpopularniejszą marką związaną z pamięciami Flash we wszystkich kategoriach.
Dostawcy komputerów
Dostawcy komputerów jednopłytkowych to trzy wyraźnie zarysowane grupy firm, a przynależność do nich determinuje głównie skala zaangażowania w omawianej tematyce oraz to, czego dotyczy reszta biznesu. Pierwsza grupa łączy dystrybutorów zaopatrujących przemysł, integratorów i inne branże profesjonalne, którzy są silnie zaangażowani w sprzedaż omawianych produktów.
Widać to po powiązaniu umowami z jedną lub nawet z kilkoma znanymi światowymi markami, po licznych działaniach promocyjnych (reklamy, targi) oraz powiązaniu z resztą oferty w większą i spójną tematycznie całość. Takimi dostawcami są w tym zestawieniu JM Elektronik, przedstawiciel iEi Technology, dostarczający komputery m.in. w formacie 3,5", EPIC, mini ITX. To także CSI - dostawca produktów Advantech, Aaeon, VIA Technologies, Protech Systems, Diamond Systems, GE Intelligent Platforms oraz Elmark Automatyka - dostawca wyrobów Advantech, MSI, Moxa.
Do grupy tej zalicza się także Quantum, oferujący komputery Kontrona, Karo, ADL, Portwell i innych oraz Guru Control Systems - dostawca komputerów iEi i Adlink. Druga grupa dostawców skupia producentów zagranicznych obecnych w Polsce poprzez swoje lokalne oddziały, czyli gównie Kontrona oraz Beckhoff a, który w niewielkim stopniu też ma w ofercie produkty dla rynku embedded.
Krajowy rynek produkcji reprezentuje SiGarden oraz Tronia - producent specjalizowanych sterowników. Trzecia grupa łączy głównie dystrybutorów podzespołów elektronicznych, sprzedających często tańsze marki i produkty specjalizowane. Do grona tego zaliczyć można Maritex (Avalue), Elatec (Avalue, MSI), Unisystem (TechNexion), Soyter (Variscite, System Base), Glyn (Karo, Aaeon), Navinet (Evoc), Elhurt (Aaeon i Evoc) oraz Microdis - dostawcę Aaeona i Nexcoma.
Do grupy tej zalicza się także Gamma sprzedająca komputery modułowe z procesorami ARM firmy Digi. Jak widać grono firm o profilu elektronicznym sprzedających komputery jednopłytkowe i wersje do systemów embedded jest całkiem spora.
Niemniej w porównaniu do poprzedniego podobnego zestawienia opublikowanego w "Elektroniku" blisko trzy lata temu, zmian na liście dystrybutorów praktycznie nie ma wcale, lista zwiększyła się tylko o Unisystem i Gammę. Można więc powiedzieć, że branża charakteryzuje się dużą stabilnością i trwałością relacji dystrybucyjnych.
Widać to nawet z zestawieniach pokazanych na rysunkach 10 i 11, na których prezentujemy wyniki głosowania na najbardziej znane marki krajowe i zagraniczne związane z omawianym rynkiem. Podobnie jak trzy lata temu czołówka obejmuje firmy JM Elektronik, CSI, Elmark i Kontron. Marki zagraniczne wymienione na rysunku 11 powiązane są w większości z czołowymi dystrybutorami.
Warto zauważyć, że Kontron znalazł się w obu zestawieniach, gdyż tak jest postrzegany na rynku. Firma ta prowadzi krajowe przedstawicielstwo w Warszawie, przez co wiele osób traktuje ją jako krajową, w zestawieniach na temat marek zagranicznych te same osoby przypominają sobie, że jest to niemiecka firma produkcyjna i ponownie wskazują na nią w pytaniach.
Tabele z przeglądem ofert
Tabela z przeglądem ofert dostawców pokazuje, czy poszczególne grupy produktów składające się na omawiany sektor elektroniki dana firma ma w ofercie, czy też nie.
W porównaniu do poprzedniej edycji tego zestawienia zrezygnowaliśmy z publikacji bardziej szczegółowych informacji, gdyż asortyment komputerów jest po prostu zbyt szeroki, aby możliwa była czytelna prezentacja w niewielkiej tabeli. Poszczególne wiersze obejmują moduły SOM i COM, PC/104 i PC/104-Plus, komputery 3,5" i 5,25", a następnie pozostałe rozwiązania i akcesoria.
Robert Magdziak