Polscy producenci i dystrybutorzy oprogramowania i narzędzi projektowych

Komputer z nowoczesnym oprogramowaniem inżynierskim tworzy obecnie potężne, wydajne oraz najważniejsze narzędzie, za pomocą którego projektuje się zarówno układy scalone jak i urządzenia elektroniczne. Możliwości oprogramowania EDA i jego znaczenie w projektowaniu elektroniki przez cały czas rosną i są już dzisiaj na tyle zaawansowane, że coraz mniej istotne staje się wykonywanie i badanie układów prototypowych. Współczesne oprogramowanie projektowe pełnią swoich możliwości pokazuje przy realizacji złożonych projektów opartych o układy programowalne, szybkie układy cyfrowe, wykorzystujących wielowarstwowe płytki drukowane.

Posłuchaj
00:00

Ma również ogromne możliwości symulacyjne, daleko wykraczające poza przetestowanie poprawności działania układu pod kątem realizowanej funkcji. Dlatego rynek zawsze będzie zainteresowany aktualną ofertą oprogramowania, zarówno jeśli chodzi o możliwości techniczne, jak też handlowe, gdyż oba te czynniki wyznaczają granice pracy inżynierskiej.

Czynniki techniczne pozytywnie kształtujące rynek

W miarę upływu lat znaczenie oprogramowania inżynierskiego w elektronice szybko rośnie. To dlatego, że proces projektowania urządzeń elektronicznych staje się coraz trudniejszy. Z jednej strony wynika to z rosnącej złożoności elektroniki, wzrostu upakowania elementów, coraz większej szybkości działania i innych podobnych czynników technicznych, które można ogólnie scharakteryzować jako powiększającą się wydajność.

Z drugiej strony zapotrzebowanie na oprogramowanie inżynierskie ciągnie w górę skracający się czas projektowania, rosnąca liczba dodatkowych zagadnień związanych z koniecznością zapewnienia kompatybilności elektromagnetycznej, przeprowadzenia analizy rozkładu temperatury, kontroli integralności sygnałowej układu elektronicznego i innych podobnych symulacji.

Po trzecie, zapotrzebowanie na oprogramowanie jest pochodną rosnących kosztów pracy inżynierskiej i ogólnego niedoboru wykwalifikowanych kadr projektowych, gdyż dysponując funkcjonalnymi programami, za pomocą relatywnie słabszego zespołu, można realizować skomplikowane projekty. Tempo opisanych zmian zależy oczywiście od cen narzędzi software’owych oraz skali działalności firmy, gdyż pomijając oprogramowanie edukacyjne, za każdą decyzją stoi rachunek ekonomiczny.

Inżynierowie projektanci zamieniają rzeczywiste prototypy i układy modelowe na komputerowe symulacje. O ile jeszcze kilka lat temu zdania na temat celowości budowy rzeczywistych układów próbnych były podzielone, o tyle dzisiaj w wyraźny sposób widoczne jest zainteresowanie tym, aby jak najwięcej projektu było realizowane wewnątrz komputera. Powszechnie stosowany montaż powierzchniowy podzespołów i wielowarstwowe płytki drukowane utrudniają szybkie prototypowanie, co tworzy sprzyjający klimat rozwoju oprogramowania symulacyjnego.

Koszt wykonania prototypu oraz badań i pomiarów też stale rośnie. W niektórych aplikacjach specjalistycznych, takich jak układy mikrofalowe, rzeczywisty układ testowy jest nie tylko drogi, ale i jego wykonanie jest czasochłonne, dlatego znaczenie wydajnego oprogramowania symulacyjnego jest tym samym bardzo duże.

Rynek podzespołów i układów elektronicznych jest coraz większy od strony asortymentu, co powoduje, że w praktyce inżynierskiej konieczne jest posiadanie wielu różnych narzędzi software’owych, bibliotek, często powiązanych z jakimś niewielkim układem sprzętowym tworzącym interfejs do projektowanego systemu.

Do projektowania potrzeba zatem coraz więcej oprogramowania, ale pocieszające jest to, że nie zawsze musi to oznaczać wielki komercyjny i uniwersalny pakiet. Widać to na przykład w zakresie narzędzi deweloperskich dla popularnych mikrokontrolerów, gdzie udział programów pochodzących od małych firm, jak również dostępnych wersji bezpłatnych, jest dość duży.

Rozwój rynku od strony technicznej zależy też od przyzwyczajeń konstruktorów. Tak jak poszczególne architektury mikrokontrolerów i układów programowalnych cieszą się różną popularnością, tak samo w przypadku oprogramowania o wielu decyzjach i popycie decydują przyzwyczajenia.

Dla dystrybutorów oprogramowania jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy do zmiany, bo wiedza, doświadczenie projektantów oraz dotychczasowy dorobek tworzą wymierną wartość i potencjał firmy, którego nikt nie chce się pozbywać bez przyczyny.

Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów