Zasilacze bezprzerwowe, buforowe i awaryjne oraz specjalistyczne

Nieprzerwana dostępność energii zasilającej staje się coraz bardziej istotna, bo od elektroniki zależy coraz więcej zagadnień. W przemyśle, a zwłaszcza w procesach realizowanych ciągle, utrata zasilania lub nawet chwilowa niestabilność to wymierne straty wywołane niekontrolowanym przestojem, dlatego gwarancja tego, że będzie ono dostępne, jest warunkiem koniecznym do zapewnienia jakości i potencjału przedsiębiorstwa. Obojętnie o jaki typ zasilacza chodzi: UPS, buforowy czy specjalistyczny model dla medycyny lub przemysłu, wybór konkretnego modelu nie jest łatwy, bo na rynku jest wiele tandety, wiele produktów nie spełnia podstawowych parametrów, nie mówiąc już o zapewnieniu długoterminowej jakości. W takich warunkach w naszym opracowaniu skupiamy się na zasilaczach o zaawansowanej funkcjonalności, doskonałych parametrach i wybijających się wysoką jakością wykonania, bo jesteśmy przekonani, że jest to najbardziej wartościowy segment rynku, którego rozwój warto wspierać. W naszym raporcie omawiamy nowości technologiczne i przybliżamy znaczenie poszczególnych parametrów z obszaru zasilania, licząc, że zwiększymy w ten sposób świadomość rynku i wymagania klientów.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Akumulatory

Integralną częścią wszystkich systemów zasilania gwarantowanego są akumulatory, zapewniające możliwość magazynowania energii elektrycznej. Są one jednocześnie największym problemem technicznym rynku zasilania gwarantowanego, a dokładnie ich ograniczona pojemność i żywotność, a także zjawiska takie jak np. przedwczesna utrata pojemności. Szybki postęp technologiczny w zakresie efektywnej konwersji energii elektrycznej równoważy trochę umiarkowane lub nawet słabe tempo rozwoju rynku chemicznych źródeł prądu. Niemniej lata lecą, a podstawowym typem ogniw na rynku cały czas są wersje kwasowo- -ołowiowe. Są to w dużej mierze wersje szczelne typu SLA lub VRLA. Zapewniają one duże bezpieczeństwo eksploatacji, pozwalają na pracę w dowolnej pozycji i nie wymagają serwisowania, takiego jak uzupełnianie elektrolitu.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rynku zasilaczy specjalistycznych
 
 
Listę najbardziej istotnych zjawisk z punktu widzenia rozwoju rynku otwiera kryterium powiązane z szybko rosnącym rynkiem elektroniki. Urządzeń elektronicznych w naszym otoczeniu jest coraz więcej i większość wchodzących na rynek nowości opiera się na elektronizacji, przejściu na sterowanie elektryczne, komputerowe. Więcej aplikacji oznacza większy popyt na zasilacze, w tym także jednostki specjalizowane o większej funkcjonalności, lepszych parametrach, które zostały dostosowane do wymagań aplikacyjnych. Przykładem może być zdolność do chwilowego przeciążania w jednostkach przemysłowych.

Żywotność tego typu akumulatorów jest duża i wynosić może kilkanaście, typowo 5 lub 10 lat. Jednostki takie są wykonywane w wersjach AGM oraz żelowej. W pierwszym przypadku pomiędzy płytami znajdują się separatory wykonane z włókna szklanego, które zawierają elektrolit, natomiast dla akumulatorów żelowych elektrolit ten utrzymywany jest w postaci żelu bazującego np. na żywicy silikonowej. Cechą tych pierwszych jest długi czas pracy i stosunkowo niska rezystancja wewnętrzna, co jest pożądane w zasilaczach UPS (do pracy cyklicznej). Z kolei akumulatory żelowe cechuje większa odporność na wstrząsy, wibracje oraz możliwość lepszego odprowadzania wytwarzanego ciepła. One kierowane są do zasilaczy buforowych.

Większość akumulatorów tego typu ma napięcie nominalne 12 V i jest umieszczona w standardowej prostopadłościennej obudowie z niepalnego tworzywa. Warto dostrzec, że w tej grupie produktów mamy daleko posuniętą standaryzację zapewniającą zgodność wymiarów i kształtów, wyprowadzeń, typów, pojemności (od ok. 1 do 200 Ah). To bardzo korzystna cecha zapewniająca wysoką konkurencyjność rynku, dostępność produktów od wielu producentów oraz możliwość zmiany typu akumulatora na inny, np. o szerszym zakresie temperatur pracy. Minusem jest oczywiście dostępność tandety.

Najważniejsze cechy brane pod uwagę przy kupnie zasilaczy bezprzerwowych i specjalistycznych
 
Sektor zasilania specjalistycznego i bezprzerwowego to kolejny obszar techniki, gdzie cena nie jest najważniejszym kryterium wyboru produktu. Minimalnie ustąpiła ona miejsca parametrom technicznym i jak widać, te dwa czynniki górują nad całą resztą wykresu. Normy i certyfikaty mają w omawianej tematyce dużą wagę, a termin dostawy to trochę efekt panującej pandemii i problemów ze sprawną logistyką towarów. Z wykresu wynika ponadto, że czasy zasilaczy wykonywanych na zamówienie w zasadzie już odeszły, a jakość wykonania jest kojarzona z marką producenta. Relacje między klientami i dostawcami w zakresie zasilania też mają, w porównaniu do innych grup produktowych, większe znaczenie
Spis treści
Powiązane treści
Modułowe zasilacze impulsowe dla przemysłu firmy Relpol
Przetwornice nowej generacji R4 w obudowie SiP i zasilacze modułowe
Power over Ethernet – czyli zasilanie urządzeń przez kabel sieciowy
Zasilacze do systemów zasilania gwarantowanego firmy MEAN WELL
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie
Targi zagraniczne
The Battery Show Europe 2025
Gospodarka
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Technika
Kryteria wyboru konwertera DC-DC do aplikacji medycznych
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów