Zasilacze cyfrowe

Wszystko jest dzisiaj cyfrowe, nic więc dziwnego, że zagadnienie to dotyczy też konwersji energii. Zasilacz cyfrowy wykorzystuje zaawansowany mikrokontroler lub procesor sygnałowy (DSP), który realizuje funkcje takie same jak analogowy sterownik PWM. Cyfryzacja dotyczy także wzmacniacza napięcia błędu i obwodów pomiarowych dokonujących kontroli prądów i napięć na wyjściu, np. w celu realizacji zabezpieczeń, które w wersji cyfrowej buduje się w oparciu o układy peryferyjne mikrokontrolera sterującego. Przeniesienie sterowania do domeny cyfrowej i oprogramowania pozwala zrealizować w prosty sposób szereg przydatnych układów, jak techniki sterowania oszczędnościowego stopniem mocy przy małych obciążeniach, płynnej zmiany topologii działania i sterowania stopniem mocy przy małym poborze prądu.

Struktura obrotów dostawców zasilaczy w 2019 roku
 
Trudno oszacować, jaka jest wielkość rynku zasilania w Polsce, obojętnie czy rozumianego łącznie, czy w aspekcie sektorowym, bo nie wszystkie firmy dzielą się takimi danymi, a przybliżenia prowadzą do grubych błędów. Mimo trudności zawsze próbujemy pokazać przynajmniej strukturę sprzedaży, bo to jest możliwe i pozwala choć na zgrubną orientację. I tak co piąta firma ma sprzedaż roczną zasilaczy z omawianej grupy produktowej przekraczającą 10 mln zł. To są ci więksi i specjalistyczni dostawcy. Co trzecia mieści się w przedziale 1–5 mln i to są zapewne dostawcy średniej wielkości. Taką samą część na wykresie zajmują te najmniejsze firmy.

Zaletą cyfryzacji jest to, że funkcjonalność zasilacza definiowana jest w dużej mierze przez oprogramowanie. Dotyczy to zarówno części ustalanej przez producenta zasilacza (topologia, napięcia, funkcjonalność, zabezpieczenia, komunikacja), jak i użytkownika (zakresy, progi aktywacji).

Cyfrowa konstrukcja zasilacza w jednostkach o małej mocy i prostej funkcjonalności nie przynosi wiele korzyści, a niestety prowadzi do komplikacji i wzrostu ceny. Natomiast jest znacznym ułatwieniem w dużych systemach zasilania, gdzie trzeba zapewnić pracę równoległą z redundancją, dwukierunkową konwersję, komunikację cyfrową z hostem, równomierny podział mocy i wiele takich ponadstandardowych możliwości.

Jakie znaczenie dla biznesu mają zasilacze bezprzerwowe i specjalistyczne?
 
Stopień specjalizacji dostawców zasilaczy zilustrowany na powyższym wykresie wydaje się dość duży, bo dla mniej więcej połowy pytanych jednostki specjalistyczne lub te do systemów zasilania gwarantowanego tworzą istotną część obrotów tj. są najważniejszym lub jednym z wiodących filarów działalności. Zasilacze pozwalają na specjalizację, bo rynek jest szeroki i przekrojowy przez wiele branż, a na dodatek asortyment produktów będących w użyciu jest bardzo duży. Relacje między firmami (producentami i dystrybutorami) są nierzadko niezmienne od wielu lat. Taka stabilność sprzyja specjalizacji. Struktura obrotów dostawców zasilaczy w 2019 roku
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również