Czwartek, 14 stycznia 2021

Chemia dla elektroniki - materiały do produkcji i serwisu

Zainteresowanie materiałami chemicznymi na rynku elektroniki szybko rośnie, a ich coraz większe użycie w procesie produkcji wynika z tego, że procesy takie jak montaż powierzchniowy stają się na skutek miniaturyzacji coraz bardziej złożone i podatne nawet na drobne zaburzenia. Panowanie nad procesem wymaga przygotowania powierzchni, a potem topników, past, zmywaczy, masek, zabezpieczeń. Poza materiałami chemicznymi niezbędnymi do stworzenia produktu, jest jeszcze potrzebna cała grupa wyrobów do utrzymania w dobrej kondycji linii produkcyjnej, w tym do mycia szablonów, serwisu i obsługi maszyn. Wystarczy też rozebrać dowolne urządzenie, aby się przekonać, że od montażu za pomocą skręcania, nitowania i podobnych operacji dzisiaj się odchodzi. Zamiast tego elementy się przykleja, zalewa, owija taśmą, bo jest to sposób lepszy, szybszy i tańszy oraz co jest ważniejsze – dający się automatyzować. Najlepszym przykładem aplikacji, które korzystają z takich nowoczesnych metod montażu i integracji, jest oświetlenie ledowe.

Chemia dla elektroniki - materiały do produkcji i serwisu

Chemia dla elektroników to temat niełatwy

Z roku na rok związki elektroniki z chemią się pogłębiają i wymuszają na inżynierach elektronikach coraz więcej zainteresowania tą dziedziną. Bezsprzecznie zagadnienia chemiczne są odległe merytorycznie od rdzenia zagadnień elektronicznych, ale elektronicy nie mają wyjścia i przynajmniej ogólna orientacja w tytułowych zagadnieniach staje się dzisiaj obowiązkowa. Zagadnienia chemiczne są diametralnie inne od elektroniki i z reguły wiedza tych, którzy używają materiałów przynależy do kategorii użytkowej. Nie jest to dziwne ani też nie stanowi problemu w sytuacji, gdy mamy możliwość otrzymania wsparcia technicznego, konsultacji ze specjalistą.

Znaczenie wsparcia technicznego w obszarze produktów chemicznych jest oczywiście duże, ale specyfiką branży jest to, że nie ogranicza się ono do porady i doboru materiału najlepszego do danych zastosowań, tylko ogólnie do rozwiązywania problemu klienta z użyciem chemii. A to już wyższy poziom abstrakcji.

Najważniejsze cechy materiałów chemicznych brane pod uwagę przez klientów
 
Najbardziej istotne są parametry preparatów chemicznych, czyli to, aby działały zgodnie z oczekiwaniami, były bezpieczne, trwałe i nie oddziaływały negatywnie na produkty. Elektronicy z reguły nie mają dużej wiedzy na temat zagadnień chemicznych, stąd kompetencje dostawcy (producenta/dystrybutora) w tym przypadku ocenione zostały bardzo wysoko. Niska cena jest dopiero na trzecim miejscu i uznana została za tak samo ważną, jak krótki termin dostawy.

W omawianej tematyce zwykle klient ogólnie definiuje swoje potrzeby i zgłasza problemy, a sprzedawca ma za zadanie coś mu zaproponować. Idąc dalej, gdy podczas produkcji pojawia się problem, to dostawca materiałów musi umieć go rozwiązać i to zadanie jest znacznie trudniejsze od tego z doborem. Bo jeśli natryskiwany lakier ochronny po pewnym czasie łuszczy się i odpada od płytki, a producent walczy z reklamacjami zgłaszanymi przez klienta końcowego, to ktoś musi ustalić, z czym jest problem: z materiałem, przygotowaniem powierzchni, aplikacją, narzędziami, niewłaściwym przechowywaniem, zanieczyszczeniami czy może źle wykonaną płytką. Ocena, czemu jest źle, wcale nie jest łatwa ani jednoznaczna, wymaga wiedzy, doświadczenia wynikającego z lat pracy i obserwacji podobnych przypadków. Jej wynikiem musi być decyzja, co trzeba zmienić, aby było dobrze i do niej potrzebna jest wiedza wykraczająca poza to, co napisano na etykiecie produktu.

W zakresie materiałów chemicznych bliska współpraca z dostawcą, jego kompetencje i chęć do współpracy są z takich powodów bardzo istotne. To może być także powód, dla którego producenci wiążą się z dostawcami i markami produktów na długie lata. Zaufanie i pozytywne doświadczenia są cennym dorobkiem, a obecnie czasu na eksperymenty nie ma dużo. Raczej standardem jest to, że jesteśmy bardzo zapracowani i cenimy sobie relacje, w których nie trzeba cały czas pozostawać w napięciu i nieufności, że może coś znowu "wyskoczyć".

Małgorzata Wierzbicka


Semicon

  • Jakie są najważniejsze cechy brane pod uwagę przy kupnie materiałów chemicznych dla elektroniki?

Klienci coraz bardziej zwracają uwagę na jakość i parametry techniczne zamiast na cenę. Ważna jest też dostępność. W mojej praktyce bardzo często klienci wskazują producenta danego materiału, czytają dokumentację, taką jak karty charakterystyki czy certyfikaty jakościowe i sprawdzają termin ważności, zwłaszcza tam, gdzie jest on relatywnie krótki, np. w przypadku silikonów.

  • Gdzie kieruje się rozwój tego biznesu (aplikacje, obszary rynku, branże)?

Rozwój biznesu kieruje się głównie w stronę producentów elektroniki EMS. Pomimo trwającej pandemii mamy dobrą koniunkturę na rynku elektroniki, a wiele firm zwiększa swoje moce produkcyjne z uwagi na potrzeby rynku. Rośnie również zapotrzebowanie na materiały chemiczne do czyszczenia i zabezpieczania płytek. Duża popularnością cieszą się żywice do zalewania podzespołów elektronicznych.

  • Na jakie cechy produktów zwracają najczęściej uwagę klienci branżowi?

Wymagania klientów są bardzo złożone w zakresie parametrów technicznych, np. poszukiwane są produkty odporne na zmiany temperatury o dużym przewodnictwie cieplnym, odpowiedniej klasie palności, odporności na chemikalia, lepkości, twardości. Staramy się naprowadzać na odpowiedni materiał bądź szukamy pomocy u producenta. Udostępniamy też próbki materiałów do przetestowania. Coraz częściej klienci wymagają produktów, które są bezpieczne dla człowieka oraz biodegradowalne. Wszystkie oferowane przez nas materiały mają karty charakterystyki po polsku oraz certyfikaty producenta gwarantujące jakość i zgodność z obowiązującymi normami.

  • Jakie są największe problemy i bolączki w tym sektorze rynku?

Często klienci mają problemy ze stosowaniem żywic. Ręczne mieszanie i nakładanie żywicy często prowadzą do występowania błędów i w konsekwencji defektów w gotowym wyrobie. Aczkolwiek wykorzystanie maszyn mieszających i dozujących nie zawsze jest możliwe ze względu na bardzo wysoką cenę takich urządzeń. W szczególności ten problem jest aktualny dla żywic poliuretanowych, które są bardzo wrażliwe na wilgoć w powietrzu. Pod wpływem wilgoci utwardzacz żywicy poliuretanowej reaguje zbyt wcześnie, jeszcze wewnątrz maszyny dozującej, co prowadzi do awarii urządzenia. Tego problemu można uniknąć, stosując ogrzewanie, ale cena takiej maszyny dozującej czyni proces produkcji nieopłacalnym.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również