Szybka ewolucja i skomplikowanie technologii

Obszar komunikacji bezprzewodowej bardzo szybko się zmienia. Co chwila pojawiają się nowe standardy i urządzenia, rozwiązujące problemy, które jeszcze chwilę wcześniej były dużym kłopotem, dają lepsze parametry lub są korzystniej powiązane z resztą infrastruktury w cały system. Rosnący stopień skomplikowania i zależności technologii oraz wspomniana szybka ewolucja niestety nie sprzyja dobrej orientacji klientów i utrudniają dokonywanie optymalnych wyborów. Klienci bardzo często nie mają świadomości technicznej i ograniczeń związanych z modułami, słabo orientują się w dostępnych nowościach i stąd wymagają wsparcia ze strony sprzedawcy. Wielu traktuje komunikację radiową tak, jak odpowiednik kabla, inni zatrzymali się z wiedzą i przykładają stare schematy do nowych wersji. Przy takim podejściu o rozczarowanie nie jest trudno.

Ponieważ moduł komunikacyjny, nawet najlepiej wybrany, nie tworzy aplikacji ani usługi, którą można sprzedać, nierzadko wsparcie dostawców dotyczy też sfery oprogramowania. Ubocznym efektem jest to, że początkowe etapy zarówno sprzedaży, jak i części projektowych wydłużają się zatem i muszą być prowadzone ze szczególną starannością, aby zapewnić klientowi satysfakcję z usługi.

O aplikacji z komunikacją bezprzewodową trzeba dzisiaj myśleć w czasie projektowania analizując zagadnienie w sposób kompleksowy, tj. rozpatrując je jako całą sieć powiązanych i zależnych od siebie działań. Gdzieś w takim projekcie jest oczywiście moduł komunikacyjny, ale jest on tylko niewielką częścią całości, zarówno ekonomicznie, jak i technicznie.

Bogata funkcjonalność oprogramowania, usług związanych z akwizycją danych, komunikacją sprawia, że czołowi producenci rozwiązań komunikacyjnych mogą się w ten sposób wybić ponad przeciętną. Inni, jak duże firmy znane ze świata IT, także poszerzają możliwości swoich rozwiązań o obsługę takich platform. Czasem oznacza to dla nich otwarcie biznesu na nową działalność, ale IoT niczym magnes przyciąga wielu graczy.

Patrząc z perspektywy, można powiedzieć, że zmiany idą w takim kierunku, aby najważniejszym problemem do rozwiązania było znalezienie pomysłu na rozwiązanie problemu lub zyskanie korzyści wynikającej z technologii, a nie budowa układu elektronicznego lub pisanie kodu. To zadanie ma się sprowadzać do wyboru rozwiązania spośród wielu dostępnych, niekoniecznie tworzenia własnego, a także kupna usługi (konta) w powiązanej w taką platformą chmurze obliczeniowej zamiast tworzenia i konfigurowania własnej.

Wpływ pandemii koronawirusa na działalność
 
W naszych raportach od roku publikujemy zestawienia opinii zebranych wśród specjalistów na temat tego, jak pandemia wpływa na warunki biznesu w poszczególnych sektorach rynku. W ogromnej większości takie wykresy są do siebie podobne, a więc mają dominujące pole wskazujące, że "są niewielkie spadki" i małe kawałki związane z wartościami skrajnymi "mamy wzrost sprzedaży" oraz "jest kiepsko". W przypadku komunikacji bezprzewodowej ten schemat nie obowiązuje, bo na wykresie największy kawałek to ten przypisany do wzrostów. Bezprzewodowość i komunikacja radiowa są odpowiedzią na wiele potrzeb współczesnej techniki i wsparciem dla wszystkich ważnych technologii, jak IoT oraz rozwiązań zaczynających się od "smart".
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie