Monitoring i analiza danych

Komunikacja bezprzewodowa zawsze była głównym narzędziem do zapewnienia monitoringu i zdalnej kontroli instalacji i urządzeń, i ten obszar zastosowań jest dzisiaj jeszcze bardziej istotny, bo wiele takich aplikacji pozwala ograniczyć koszty wynikające z pracy ludzkiej. Odczyt liczników, monitorowanie stanu instalacji, maszyn, instalacje energii odnawialnej i wiele innych urządzeń, które pracują w terenie, dzięki temu obsługuje się zdalnie. Aby możliwe było zainstalowanie czujnika w niedostępnym miejscu, konieczne jest zapewnienie bezobsługowości, czyli możliwości aktualizacji oprogramowania drogą radiową, monitorowania stanu, diagnozowania działania i podobnych. Zresztą termin "zdalnie" wydaje się wytrychem, którym obecnie posługuje się biznes.

Komunikacja bezprzewodowa to nie tylko nowe projekty. Wiele produktów przemysłowych, maszyn, sprzętu specjalistycznego (np. medycyna, aparatura), ma dodawaną komunikację bezprzewodową, w ramach modernizacji i poprawy funkcjonalności. Wykorzystuje się w tym celu istniejące porty szeregowe, na które wysyłane są komunikaty diagnostyczne lub dodaje do maszyny dodatkowe czujniki i linie I/O, i podłącza je do modułu. Takie projekty przyspieszają rozwój tytułowej dziedziny, rozszerzając zastosowania na inne niż tylko projekty nowych systemów.

Dodawanie komunikacji jest coraz łatwiejsze, bo mamy do dyspozycji coraz bardziej uniwersalne, zaawansowane platformy sprzętowe. Coraz łatwiej kupić rozwiązania prawie gotowe, takie, które wymagają jedynie konfiguracji, niewielkiej integracji (obudowa, zasilanie, podłączenie czujnika) i tym samym wysiłek projektanta kieruje się w stronę aplikacyjną, integracyjną oraz właśnie związaną z analityką danych.

Główne trendy techniczne
 
Najważniejsze cechy techniczne modułów do komunikacji bezprzewodowej można podsumować stwierdzeniem, że klienci oczekują obecnie od takich produktów wygody aplikacyjnej, łatwości implementacji oraz prostoty obsługi posprzedażnej. Skoro wiele takich rozwiązań trafia do sprzętu instalowanego w terenie, możliwość zdalnego zarządzania i obsługi technicznej wysuwa się na pierwszy plan. Trend małego poboru mocy, dostęp do zaszytej w chipie karty SIM też wpisują się w takie oczekiwania.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również