Problem z dostępnością komponentów jest znaczący

Rynek komponentów i materiałów ochronnych, jak każdy inny sektor elektroniki, cierpi na skutek pandemii i ograniczonej dostępności. Wiele zakładów produkcyjnych w Chinach pracuje w ograniczonym reżimie z uwagi na zamknięcia, co prowadzi do mniejszej wydajności. Podrożał też transport i to znacząco, a dodatkowo czas spedycji się wydłużył, bo brakuje kontenerów, obsady pracowniczej w portach, a w przypadku transportu lotniczego w grę wchodzą ograniczenia związane z pandemią oraz wojną w Ukrainie.

Braki oznaczają coraz wyższe koszty materiałów i komponentów. To oczywista zależność, która jest dzisiaj dodatkowym problemem dla rynku. Ceny zwiększają się w wyniku splotu wielu czynników, takich jak wzrost kosztów surowców, transportu, kosztów pracy, na skutek dużej infl acji pojawiającej się przy okazji tłumienia skutków pandemii a także dużego popytu. Materiały antystatyczne i do ochrony EM nie są wyjątkiem wolnym od tych problemów.

Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku elektroniki w 2021 roku? #4
 
W ankietach prawie dwie trzecie pytanych specjalistów określiło warunki panujące na rynku komponentów i materiałów związanych z ochroną antystatyczną i elektromagnetyczną w 2021 roku jako dobre. Tylko co dziesiąty pytany uważał, że są one kiepskie, co w odniesieniu do problemów związanych z zakłóceniami w logistyce, długimi czasami dostaw, wydaje się być bardzo małym wskazaniem. Można też powiedzieć, że 85% odpowiedzi padło na to, że warunki były pozytywne.

Mariusz Piękoś


ARIZO

  • Jak zmienia się poziom świadomości klientów o obszarze EMC?

Ochrona wytwarzanych urządzeń przed zaburzeniami elektromagnetycznymi to w dzisiejszych czasach konieczność, która nie tylko jest podyktowana wymaganiami i normami prawnymi, ale też naciskiem stawianym na coraz wyższą jakość produktów. Dodatkowo poziom zaawansowania technologii wykorzystywanych w nowoczesnych urządzeniach często zwiększa ich wrażliwość na potencjalne uszkodzenia wynikające z braku kompatybilności elektromagnetycznej. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest EMC w prawidłowym działaniu urządzeń oraz systemów, zwłaszcza tych, które funkcjonują w infrastrukturach krytycznych.

  • Jaka jest rola wsparcia technicznego?

Najbardziej sensowym podejściem jest rozważanie EMC już na etapie projektu. Konieczność wbudowania zabezpieczeń na późniejszych etapach życia produktu to kosztowne próby rozwiązania kłopotów wynikających z braku kompatybilnosci elektromagnetycznej. Rynek oferuje wiele produktów z zakresu uszczelnień EMC, które w takich sytuacjach przychodzą na ratunek. Niemniej ostatecznie wpływają one często bardzo negatywnie na budżet projektu, gdzie ostateczny koszt produktu jest dużo wyższy niż początkowo zakładano. W takich sytuacjach doświadczenie i wsparcie techniczne są bardzo pomocne.

Nasza firma od wielu lat doradza polskim producentom w zakresie materiałów EMC oraz rekomenduje optymalne rozwiązanie pomiędzy skutecznością danego materiału ekranującego a ceną. Cena i parametry techniczne są jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy doborze materiałów ekranujących. Niemniej, w obecnej trudnej sytuacji globalnych łańcuchów dostaw, producenci coraz częściej postrzegają termin dostawy jako bardzo istotny czynnik. Stąd utrzymujemy w magazynie standardowe materiały ekranujące, które w krótkim czasie mogą być dostarczone.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również