Niedziela, 26 czerwca 2022

Usługi projektowania elektroniki

Ciągły rozwój branży elektroniki wymusza coraz większy stopień specjalizacji wśród inżynierów zajmujących się tworzeniem urządzeń, na skutek czego większość projektów, szczególnie tych złożonych, wymaga współpracy całych zespołów fachowców o różnych specjalizacjach oraz doświadczeniu. Zajmując się elektroniką profesjonalną, bardzo trudno jest obecnie zachować ogólny profil, zaś niemal każde nowe zadanie wymaga pogłębiania wiedzy przez wszystkich członków zespołu. W takiej sytuacji w wielu przypadkach rozsądna może się okazać decyzja o szukaniu możliwości konstrukcyjnych poza firmą.

Usługi projektowania elektroniki

Za projektowanie urządzeń elektronicznych odpowiada nie tylko personel ze swoją wiedzą i doświadczeniem, ale również aparatura pomiarowa, posiadane narzędzia oraz specjalistyczne oprogramowanie. Zakup takiego wyposażenia jest kosztowny i nie do końca uzasadniony w przypadku rzadkich i jednorazowych projektów. W takich sytuacjach z pomocą przyjść mogą biura inżynierskie, oferujące kompleksowe usługi związane z projektowaniem urządzeń elektronicznych, często poszerzane o m. in. tworzenie oprogramowania, konstrukcji mechanicznej, projektu obudowy, systemów chłodzenia, właściwego poziomu ochrony elektromagnetycznej i środowiskowej, jak również wzornictwa i projektu plastycznego. Pomoc ekspertów z zewnątrz może być szczególnie przydatna w obszarach wymagających dużej wiedzy specjalistycznej, jak np. szybkie układy analogowe, integralność sygnałowa, przetwarzanie sygnałów cyfrowych, technika mikrofalowa, komunikacja radiowa czy zagadnienia antenowe. Próg wejścia do każdej z tych dziedzin jest bardzo wysoki, zaś czas zawsze pozostaje jednym z najcenniejszych i najbardziej deficytowych zasobów każdego zespołu projektowego.

Projekty z jakich branż są najczęściej zlecane do biur zewnętrznych? #12
 
W warunkach krajowych najwięcej zleceń projektowych płynie ze strony sektora przemysłowego oraz takich odbiorców, dla których funkcjonalność urządzeń bazuje na komunikacji bezprzewodowej (IoT, AMR, sieci telemetryczne i podobne). Liczą się też medycyna, elektronika konsumencka oraz aparatura i systemy pomiarowe. Dostępnych dla firm inżynierskich projektów z obszarów e-mobilności praktycznie nie ma.

Potrzeba outsourcingu w projektowaniu

Wraz z każdą rynkową technologią i rozwiązaniem projektowanie staje się coraz trudniejsze i wymaga więcej doświadczenia i wiedzy. Potrzebna jest orientacja w nowościach, rozwiązaniach wykorzystywanych przez konkurencję czy też wiedza na temat badań i procedur prawnych, dopuszczających formalnie urządzenie na rynek. Współczesne systemy łączą w jednym produkcie wiele technologii, np. komunikację, przetwarzanie cyfrowe sygnału, multimedia, a nawet obwody dużej mocy z niskosygnałowymi czujnikami itd. Układy są złożone od strony sprzętowej i projekty wymagają podziału kompetencji w zespole projektantów. Coraz rzadziej udaje się też znać dobrze na wszystkim. O ile w ogóle jest to jeszcze możliwe.

Kto zwykle zleca projektowanie? #1
 
W dwóch trzecich przypadków projektowanie zlecają małe firmy, gdzie zasoby kadrowe są zbyt szczupłe, aby udźwignąć takie zadanie. Często są to firmy, których główny profil jest słabo powiązany z elektroniką, tymczasem w ostatnich czasach stała się ona niezbędną częścią ich pracy. Połowa odpowiedzi padła też na to, że kooperacja w projektach dotyczy przedsiębiorstw średniej wielkości, bo one prowadzą wiele takich zadań, często różnorodnych i wymagających, stowarzyszone biuro pomaga im spiąć pracę w czasie lub skupić się na najważniejszych aspektach.

Mniejsze firmy, w tym z reguły większość startupów, szukają na rynku wsparcia w zakresie projektu i prototypowania, a w dalszej kolejności certyfikacji, m.in. u producentów EMS lub w wyspecjalizowanych biurach inżynierskich. W każdym przypadku, a więc projektowania we własnym zakresie lub z wykorzystaniem biura, projekt oznacza spore koszty, które trzeba ponieść na przygotowanie założeń, wykonanie części sprzętowej, przygotowanie oprogramowania, a potem dopiero na prototyp i jego badania.

Niemniej wydaje się, że outsourcing w zakresie projektowania, o ile ma być zrobiony dobrze i szybko, nie może i nie będzie tani. Dzisiaj w tych usługach raczej chodzi o kompetencje, kadrę i doświadczenie, którego szuka się u partnerów zewnętrznych. Klienci oczekują wysokiej jakości usług w rozsądnej cenie i są gotowi zlecać pracę na zewnątrz, aby móc skupić się na rozwoju i sprzedaży samego produktu. To już kolejny etap rozwoju branży, gdyż jeszcze dekadę temu chodziło głównie o oszczędności.

Zlecenia projektowe dotyczą najczęściej #13
 
Próba oceny, które zlecenia projektowe można uznać za najbardziej typowe i popularne w kraju, zakończyła się remisem bez wskazywania na zwycięzcę. Kooperacja w projektowaniu dotyczy zarówno zleceń prostych jak i złożonych. Sporą częścią są też modernizacje i przeróbki, najczęściej pod nowe elementy: nowsze technologicznie jak wyświetlacze, mniejsze jak komponenty pasywne lub alternatywne półprzewodniki – takie które udało się kupić.

Tomasz Górecki


FlowCAD

  • Jak braki w podzespołach i wojna na Ukrainie wpływają na krajową elektronikę?

Problemy z dostawami elementów elektronicznych zaczęły się długo przed pandemią, która ostatecznie doprowadziła do przerwania łańcuchów dostaw. Wpływ wojny w Ukrainie z pewnością tej sytuacji nie poprawi. Tymczasem niezaspokojony popyt na elementy elektroniczne prowadzi do zastoju w branżach, które były lokomotywami rozwoju. Jest to widoczne przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, która szczególnie cierpi na niedoborach części, wie to każdy, kto próbował ostatnio zakupić nowy, a nawet używany pojazd. Widocznym efektem tych zmian jest przestawianie się wielu firm z rozwoju nowych produktów na strategiczne przeprojektowywanie najważniejszych konstrukcji w ten sposób, aby były oparte na dostępnych materiałach i ciągłość produkcji mogłaby być kontynuowana, co często jest warunkiem utrzymania się firmy na rynku. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ oferta dostępnych elementów ulega ciągłym i bardzo dynamicznym zmianom. Z tego powodu oprogramowanie używane do projektowania musi być uzupełnione o systemy pozwalające na śledzenie zmian na rynku komponentów oraz pozwalające na szybkie odnalezienie odpowiedników szukanych elementów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również