Modułowość aplikacyjna w obudowach plastikowych

W zakresie obudów z tworzyw sztucznych sytuacja jest nieco inna, gdyż podstawę produkcji stanowią formy wtryskowe. One zawsze były drogim elementem, czasochłonnym w przygotowaniu i wymagającym dużo kompetencji. Produkcja form wtryskowych powoli staje się coraz łatwiejsza i relatywnie tańsza, bo na rynku jest coraz więcej firm specjalizujących się w wykonywaniu form (w tym z Azji), są lepsze narzędzia do projektów.

Producenci obudów z tworzyw mają też rozwinięte systemy modułowe, a więc mogą komponować docelową obudowę z wielu części składowych i akcesoriów tworzących spójny system. Modułowość zawsze była ważnym zagadnieniem w tej branży i to się nie zmienia. Widzimy, że teraz w sprzedaży pojawiają się od razu całe kompletne "systemy obudów" ukierunkowane na wykorzystanie np. w automatyce przemysłowej lub budynkowej, a więc zawierające mocowania, otwory i udogodnienia pod kątem montażu płytek komputerowych, wyświetlaczy lub klawiatur. W stosunku do wcześniejszych koncepcji modułowych, obecne różnią się tym, że nie powstają metodą "kalafiora", tj. przez mało przemyślany organiczny rozwój dający w efekcie skomplikowaną strukturę, tylko od razu jako spójny zestaw części, które pasują do siebie mechanicznie i są utrzymane w jednakowym stylu, wzornictwie, materiałach itd. Innymi słowy, współczesne systemy modułowe nie są rezultatem i kompozycją elementów pochodzących z wcześniejszych rozwiązań producenta, tylko nowym podejściem zakładającym, że tworzy się od razu całość w przemyślanej formie jako "rozwiązanie".

Najważniejsze dla klientów cechy oferty brane pod uwagę przy wyborze dostawcy obudów
 
W zestawieniu najważniejszych cech ofert handlowych branych pod uwagę przy selekcji dostawcy na szczycie uplasował się termin dostawy. To pokłosie problemów z zaopatrzeniem, zerwanymi łańcuchami dostaw oraz wojną na Ukrainie. Kraj ten był do niedawna istotnym producentem blach stalowych i aluminiowych wykorzystywanych przez producentów i sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, ma duży wpływ na zaopatrzenie w materiały do produkcji. Kolejne dwa czynniki to jakość techniczna obudów, niska cena oraz szeroka oferta produktowa pozwalająca dobrać optymalną konstrukcję do aplikacji. Proporcje słupków na wykresie wskazują, że poza terminem dostawy reszta czynników ma znacznie mniejsze znaczenie.

Dostępność, ceny i jakość

Problemy z surowcami, ich dostępnością i wzrostem cen to dla rynku obudów aktualnie najważniejsze kłopoty tego sektora. Najpierw była pandemia, która zerwała łańcuchy dostaw w przypadku podzespołów elektronicznych oraz wysokojakościowych tworzyw sztucznych. W dalszej kolejności wojna spowodowała przerwanie łańcucha dostaw materiałów stalowych i aluminiowych, gdyż największy dostawca blach w Europie to huta w Mariupolu. Ceny poszybowały w górę, a i tak na rynku były braki. Obecnie ceny lekko spadły, bo stal jest już dostępna, ale mimo to końca problemów nie widać. Na horyzoncie są podwyżki cen prądu i gazu, które zapewne przełożą się na dalszy wzrost cen gotowych obudów. Niestety w przypadku przetwórstwa tworzyw sztucznych koszt energii elektrycznej jest istotnym czynnikiem cenowym, bo wtryskarki zużywają jej wiele. Poza podwyżkami może to wywołać problemy jakościowe, gdyż selekcja produktów będzie cenowa, a nie jakościowa.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku obudów
 
Najbardziej istotne czynniki przeszkadzające w rozwoju biznesu to rosnące koszty pracy i materiałów, w tym też mediów, które zmniejszają marżę produktową oraz wywołują konieczność podwyżek cen. Większe koszty zaostrzają również konkurencję na rynku i zmuszają wielu odbiorców do oszczędności. Niemniej, poza tym najważniejszym kryterium, reszta ma obecnie znaczenie drugorzędne.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również