Wsparcie techniczne

Z uwagi na coraz większą złożoność, krótszy czas funkcjonowania chipów w branży, dla każdego klienta odpowiednie wsparcie techniczne świadczone przez dystrybutora z roku na rok staje się coraz bardziej istotne. Obecnie na rynku funkcjonuje bardzo dużo podobnych funkcjonalnie produktów i wiele z nich jest do siebie podobnych. Wybór optymalnego rozwiązania staje się niełatwy i czasochłonny, a przecież codziennym kłopotem współczesnego projektanta jest chroniczny brak czasu. Stale zwiększa się liczba zagadnień technicznych i wymagań, o których trzeba pamiętać oraz je uwzględnić. W wyżyłowanych do granic projektach o powodzeniu decydują drobne szczegóły, a często wybiera się nie tyle komponent, a całe środowisko i architekturę, łącznie z oprogramowaniem narzędziowym, zestawami ewaluacyjnymi, a nawet próbkami.

Mikrokontrolery – jakie są teraz czasy dostaw?
 
Mikrokontrolery były układami, z którymi w zakresie czasów dostaw były największe problemy. Najbardziej było to widoczne w zakresie własnościowych architektur, gdzie nie istnieją alternatywne źródła dostaw oraz producenci zapewniający tzw. drugie źródło. Niemniej po dwóch latach, sytuacja nareszcie jest już lepsza – co czwarty ankietowany był zdania, że czasy dostaw już wróciły do normy. Jednocześnie 72% pytanych uważa, że czasy dostaw jeszcze się nie unormowały i są dłuższe lub nawet bardzo długie w porównaniu ze stanem sprzed 2 lat. Takie są wartości średnie, uzyskane w badaniu ankietowym, ale oczywiście w konkretnym przypadku, tj. dla danego układu, wynik może być inny.

Płytki startowe razem ze społecznością inżynierską na forach dyskusyjnych ograniczają zapotrzebowanie na wsparcie techniczne, dlatego producenci i dystrybutorzy wspierają takie działania i bardzo często prowadzą je dla społeczności, a ich specjaliści aktywnie odpowiadają na podające tam pytania. Wiele problemów aplikacyjnych jest wspólnych dla danego zastosowania, stąd duża szansa, że temat omówiony na forum okaże się przydatny dla kolejnego użytkownika i nie będzie wymagać kontaktu z inżynierami pomocy technicznej. Gotowa płytka eliminuje ponadto wiele trywialnych błędów projektowych niepowiązanych z tworzoną aplikacją lub też zwykłych pomyłek, które paradoksalnie potrafią być trudne do zauważenia.

Wsparcie techniczne dystrybutorów jest też przeciwwagą dla sprzedaży typu direct, a więc kupowania przez Internet bezpośrednio od producenta. Taki model producenci próbują upowszechniać od lat, z różnym skutkiem.

Jaka jest aktualna koniunktura na rynku elektroniki?
 
Wykres ilustrujący aktualną koniunkturę na rynku ma mniej wskazań na to, że jest ona dobra w porównaniu do zestawienia obejmującego pełne trzy kwartały 2023 r. Innymi słowy, tendencja w biznesie wskazuje na spadki sprzedaży, których w okresie powakacyjnym zwykle nie było. Mimo to blisko dwie trzecie pytanych postrzega warunki rynkowe jako zadowalające, czyli odpowiadające temu, co aktualnie mamy w gospodarce.

Działania proaktywne

Skoro mikrokontroler jest centralną częścią prawie każdej aplikacji, wybór tego, a nie innego układu przez konstruktora staje się zagadnieniem kluczowym dla rynku dystrybucji. Wiele działań obliczonych jest na to, aby nie czekać na pytanie ofertowe, ale podejmować takie działania, aby jak najwięcej układów z listy BOM pochodziło z własnej oferty handlowej. W praktyce oznacza to właśnie opisane wyżej mechanizmy, a więc prowadzenie szkoleń i warsztatów, przekazywanie próbek chipów i zestawów startowych, dokumentacji i konsultacje inżynierskie. Ukierunkowany konstruktor, wzbogacony o narzędzia, z większym prawdopodobieństwem zdecyduje się na proponowany chip w projekcie, a potem jego decyzja zaowocuje sprzedażą. Strategia tych działań jest jasna – ofertę trzeba prezentować klientom jak najwcześniej, najlepiej zanim zaczną rysować schemat.

Dostępność narzędzi projektowych oraz nowości ze świata mikrokontrolerów dostrzegli dystrybutorzy katalogowi. W ostatnich trzech latach wszystkie firmy tego typu znacznie rozbudowały swoje oferty, nawiązały współpracę z producentami narzędzi i zaczęły je intensywnie promować. To znak, że na mikrokontrolery patrzy się przez pryzmat dostępnych narzędzi, a nie wyłącznie chipów i ich zasobów.

Najważniejsze zjawiska pozytywnie wspierające rozwój rynku
 
Listę najważniejszych czynników pozytywnie wspierających rozwój rynku mikrokontrolerów otwiera dostępność zintegrowanych rozwiązań typu SoC, a więc małych systemów wszystko-w-jednym, za pomocą których można stworzyć kompletną warstwę sprzętową aplikacji. Kolejne pozycje na wykresie są minimalnie słabiej notowane, stąd można przyjąć, że są równie istotne, jak duża liczba dostępnych płytek ewaluacyjnych, coraz więcej pozycji darmowego oprogramowania i bibliotek itd. Współczesne mikrokontrolery są układami uniwersalnymi o dużych możliwościach aplikacyjnych. W wielu przypadkach stanowią najważniejszy komponent aplikacji, taki, który wybiera się na początku projektu i do którego dobiera się resztę. Wiele możliwości, jakie zapewniają te jednostki, przekłada się na kluczowe parametry urządzeń, dlatego w praktyce wszystkie kryteria, które można zakwalifikować jako czynniki rozwoju rynku, są ważne, a wykres to doskonale potwierdza.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również