Coraz większa automatyzacja produkcji
Produkcja urządzeń elektronicznych jest coraz bardziej zautomatyzowana i sukcesywnie udział operacji, które muszą być wykonane ręcznie, maleje. Wynika to przede wszystkim z chęci zapewnienia jakości przy niskich kosztach wytwarzania, a także odpowiednio dużej wydajności. Automatyzacja to dzisiaj wykorzystanie robotów do lutowania, skręcania obudowy, montażu wyświetlacza i testowania gotowych konstrukcji. Im więcej robotyzacji i automatyzacji, tym oczywiście zapotrzebowanie na pracę ręczną w przeliczeniu na pojedynczy produkt stopniowo maleje, co prowadzi do ograniczenia liczby wymaganych stanowisk roboczych i także wymaganych narzędzi.
Ocena, gdzie kryją się główne problemy rynku
W omawianym sektorze rynku czynnikiem najbardziej przeszkadzającym w rozwoju biznesu jest kiepska sytuacja w gospodarce europejskiej, a dalszej kolejności zawirowania wywołane wojną na Ukrainie i cały czas jeszcze niestabilnie działające łańcuchy dostaw. Wiele krajowych producentów elektroniki, firmy kontraktowe, integratorzy systemów i inni usługodawcy w znacznej części polegają na eksporcie lub współpracy z partnerami zagranicznymi. Brak popytu z tamtej strony musi przekładać się na to, co dzieje się u nas i na wykresie jest to widoczne. Problemy z komponentami to nie tylko ich niedostępność, ale także wzrost cen, ograniczenia związane z liczbą dostępnych wykonań i wersji obudów a nawet krótszy czas życia. Problemów bezsprzecznie jest obecnie znacznie więcej niż dawniej.
Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rozwoju rynku urządzeń technologicznych
Za zjawiska korzystne dla rozwoju rynku uznano coraz większe znaczenie elektroniki we współczesnej technice oraz intensywną elektronizację branż i produktów, które do niedawna potrafiły się bez niej obyć. Popyt napędzają też rosnące wymagania klientów, którzy podnoszą poprzeczkę wyżej dla dostawców w ślad za kolejnymi zleceniami od klientów, nowymi generacjami produktów i technologią komponentów. Pozytywne znaczenie ma ponadto stały trend poprawy jakości produkcji urządzeń elektronicznych. W warunkach krajowych dla rynku urządzeń technologicznych istotna jest ponadto silna branża EMS, która tworzy główny segment klientów.
Koszty pracy cały czas rosną, a na domiar złego na rynku brakuje pracowników technicznych średniego szczebla, którzy stanowią trzon obsady kadrowej na produkcji. Nawet jeśli automatyzacja i robotyzacja oznaczają dla firmy większe wydatki na początku, w ostatecznym rozliczeniu zakup automatów może być opłacalny. Tym tropem poszło już w Polsce wiele firm.
Mimo wielu wcześniejszych zapowiedzi wiele procesów produkcyjnych realizowanych jest ręcznie. Komponenty THT nie zniknęły z płytek drukowanych, a montaż dużych elementów, złączy, transformatorów, ekranów, podzespołów mocy, wyświetlaczy wymaga zaangażowania operatora. Nawet gdyby ich montaż SMT był możliwy, bo automaty dokonują dzisiaj cudów, to i tak z punktu widzenia dostępności podzespołów każdy producent musi utrzymywać stanowiska pracy ręcznej.
Krzysztof Główka
kierownik Działu Sprzedaży w firmie PB Technik
- Jaka jest rola wsparcia technicznego, kompetencje dostawcy w sprzedaży?
Są to jedne z kluczowych aspektów branych pod uwagę przez potencjalnego klienta podczas rozważań o zakupie urządzeń do montażu. Rozmowy niemal zawsze rozpoczynają się od działu handlowego. Poprzez wykorzystanie wiedzy technicznej oraz kompetencji moi koledzy są w stanie zawsze zaproponować rozwiązanie szyte na miarę, dostosowane do potrzeb i wymagań danego klienta. Niewątpliwie kluczem do sukcesu jest również sprawnie działający oraz wykwalifikowany serwis, który jest bardzo często dla nas kluczem do sukcesu podczas rozmów handlowych z kontrahentami. Firma PB Technik obchodziła w minionym roku 25-lecie swojej działalności. Na przestrzeni lat zbudowaliśmy prężnie działającą strukturę organizacyjną o ugruntowanej pozycji na rynku. Posiadamy szerokie portfolio klientów zarówno z branży EMS, jak i OEM. Niemal zawsze jesteśmy również brani pod uwagę jako partner do rozmów dla firm, które dopiero chcą rozpocząć inwestycje związane z budową parku maszynowego. Wybór dostawcy sprzętu wiąże naszych klientów z nami na wiele lat, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby współpraca przebiegała wzorowo.
- Czego dziś oczekują klienci od dostawcy?
Nasi dotychczasowi klienci oczekują przede wszystkim procesjonalnego wsparcia, zarówno handlowego związanego z doborem maszyn czy opcji przy kolejnych inwestycjach, jak i serwisowego związanego z obsługą posprzedażową zainstalowanych już urządzeń. Nowi klienci z kolei oczekują kompleksowości naszej oferty, która umożliwiłaby im wybór wszystkich niezbędnych rozwiązań potrzebnych do rozpoczęcia produkcji. W trakcie swojej działalności firma PB Technik zbudowała szerokie portfolio renomowanych dostawców zapewniających rozwiązania dla całego procesu związanego z montażem płytek PCB. Zdajemy sobie sprawę, że inwestycje dla wielu firm wiążą się z dużymi nakładami finansowymi, dlatego dzięki wspomnianej kompleksowości oraz wieloletniemu partnerstwu z naszymi dostawcami mamy możliwości dostosowania ofert cenowych do wymagań każdego z kontrahentów.
|
W tym kontekście roboty współpracujące (coboty), które nie wymagają tworzenia specjalnych stref bezpieczeństwa oddzielających ich od ludzi, wydają się szczególnie perspektywiczne. W ostatnich latach takich robotów pojawiło się na rynku bardzo wiele, na skutek konkurencji i rosnącego rynku ceny przestały być szokująco duże. Integrację w procesie ułatwia też oprogramowanie, które nie wymaga specjalnych umiejętności ani poświęcenia dużej ilości czasu.
Od robotyzacji nie ma odwrotu, niemniej ostatni okres w mniejszym stopniu sprzyja takim inwestycjom. Wydatek związany z robotem jest kalkulowany i do zaakceptowania, gdy urządzenie to będzie działać jak najdłużej, najlepiej w trybie ciągłym. Do tego potrzebne są zlecenia produkcyjne, nic więc dziwnego, że w gorszym okresie plany robotyzacji są odkładane na później.
Ocena stopnia specjalizacji dostawców
W naszym zestawieniu blisko połowa firm to specjalistyczni dostawcy urządzeń do produkcji elektroniki. Dla kolejnej jednej trzeciej te produkty są nadal istotne, ale już nie decydujące. Ten odsetek jest dość wysoki w porównaniu z innymi sektorami rynku elektroniki, w tym większością sektorów dystrybucji komponentów, ale nie zaskakujący. Bycie kompetentnym dostawcą z doświadczeniem i renomą w branży wymaga od dystrybutorów dużo wysiłku. Bycie czołową firmą, jak widać na wielu przykładach, wymaga poświęcenia całości uwagi na zagadnienia związane z produkcją elektroniki i specjalizacją. Dla pozostałych zostają rynkowe nisze.