Kompetencje są w cenie

Złożoność zagadnień związanych z produkcją elektroniki, duża liczba szczegółów i niuansów, które trzeba wziąć pod uwagę, wiele klas produktów, marek i alternatywnych rozwiązań powodują, dobór produktu to skomplikowane wielowariantowe zagadnienie, w którym trzeba rozważyć wiele czynników, nie tylko technicznych, ale także w zakresie możliwości finansowych inwestora.

Ważne i poszukiwane produkty
 
Z powyższego zestawienia wynika, że ważne i aktualnie poszukiwane na rynku produkty to roboty oraz sprzęt do lutowania selektywnego. Oba te zagadnienia wiążą się z automatycznym montażem elementów przewlekanych, co świadczy o kolejnym etapie automatyzacji w branży produkcji elektroniki. Ten rozwój oznacza eliminację pracy ręcznej przy układaniu komponentów THT, montażu dużych elementów niedostępnych w wersjach SMD oraz przy montażu mechanicznym oraz ogólnie o ograniczeniu zakresu pracy ręcznej w produkcji z uwagi na jakość i koszty. Problemem branży elektroniki są też braki kadrowe specjalistów średniego szczebla o takim profilu zawodowym. Im więcej automatyki, tym te kłopoty są mniej dotkliwe.
Poza tym wysoko uplasowały się maszyny do lakierowania płytek oraz sprzęt do inspekcji pasty lutowniczej (SPI). Można to odczytywać tak, że po skompletowaniu linii z AOI te pozycje stanowią najczęściej kolejny krok rozbudowy infrastruktury.

W tak zdefiniowanym obszarze dostawca sprzętu odgrywa szczególnie istotną rolę i jest postrzegany jako ekspert w swojej dziedzinie. Z uwagi na ścisłe powiązanie z producentem i działanie jako jego autoryzowany przedstawiciel, dystrybutorzy mają dostęp do najnowszych technologii, wiedzy oraz zawsze mogą poprosić o konsultacje i pomoc w rozwiązaniu problemu klienta. Dlatego oferowane przez dostawców wsparcie techniczne w doborze, a później instalacji i odpowiednim przeszkoleniu z obsługi jest doceniane przez klientów i ma duże znaczenie biznesowe. Dobór maszyny zawsze bazował na wiedzy, kompetencjach i rzetelności dostawcy, ale dzisiaj wymagane są jeszcze szersze horyzonty, bo ogólnie zagadnienia produkcyjne coraz bardziej się komplikują. Przez to należy rozumieć podejście nie punktowe, a więc ukierunkowane na planowaną do kupienia maszynę, ale na cały proces produkcji realizowany w skali zakładu, którego dane urządzenie będzie częścią.

Karol Sowa

Właściciel/Specjalista ds. Procesów, Sowa Electronics

  • Jakie główne cele chcą osiągnąć klienci inwestując w sprzęt technologiczny?

Zależy to od typu sprzętu. Maszyny do lutowania selektywnego mają zapewnić jakość, wydajność, powtarzalność, ciągłość pracy nieosiągalną dla lutowania ręcznego THT, nawet przez wykwalifikowanego operatora. Natomiast maszyny do inspekcji optycznej (AOI) mają za zadanie wczesne wykrycie błędów na etapie nadruku pasty lutowniczej (3D SPI), układania komponentów (AOI 2D SMT/THT), czy po lutowaniu (AOI 3D SMT/THT).

  • Jakie tendencje zauważa Pani/Pan w wyborach klientów?

Duża część naszych Klientów, przed zakupem maszyny do lutowania selektywnego decyduje się na jej odpłatne wypożyczenie. W trakcie testów, Klienci poznają proces, maszynę, jej oprogramowanie, a także opcjonalne wyposażenie. Pozwala to bezpośrednio porównać jej wydajność oraz jakość lutowania, do lutowania ręcznego. Dane uzyskane w ten sposób potrafią udzielić odpowiedzi, po jakim czasie nastąpi zwrot z takiej inwestycji.

  • Jakie nowości pojawiają się obecnie na rynku i warto je wymienić/dostrzec? Co jest obecnie popularną inwestycją?

Coraz większa grupa Klientów chce kontrolować cały proces montażu elementów przewlekanych (THT). Najczęściej występującymi błędami na etapie wkładania komponentów przewlekanych są: brak komponentu, niewłaściwy komponent, umiejscowienie go w niewłaściwym miejscu, włożenie go niezgodnie z jego polaryzacją. Ryzyko popełnienia błędu rośnie wraz ze zmęczeniem operatora, poziomem skomplikowania wyrobu, czy w przypadku dużej ilości komponentów THT sąsiadujących obok siebie na płytce. Od niedawna, dostępne są na rynku rozwiązania, które rozwiązują ten problem – AOI do inspekcji komponentów THT przed lutowaniem, czy inspekcja 3D THT AOI po lutowaniu, która umożliwia wykrycie wszystkich defektów lutowniczych znanych z inspekcji 2D plus dodatkowo pomiar objętości połączeń lutowniczych, analizę kształtu mennisku lutowniczego w osiach X i Y, pomiar wysokości i ewentualnego przekrzywienia pin’ów, penetracji pressfit’ów itp.

Urządzenia z omawianego obszaru nie są produktami kupowanymi z półki lub w sklepach internetowych, co wskazuje, że znaczenie wyboru dostawcy i tego, jaki poziom merytoryczny on reprezentuje, jest w tytułowym obszarze techniki czynnikiem pierwszorzędnym. Do tego dochodzą zagadnienia przyszłego wykorzystania, możliwości rozbudowy, dopasowania do innych zadań, a także kwestie utrzymania w ruchu (koszty i dostępność części). Takich problemów jest bardzo dużo, stąd w praktyce dobór bazuje na wiedzy, kompetencjach i rzetelności dostawcy.

Oczekiwania klientów w stosunku do sprzętu i inwestycji
 
Od wielu lat celem wielu działań przedsiębiorstw związanych z inwestycjami w urządzenia do produkcji jest poprawa jakości usług i w tym badaniu jakość. Niższe koszty jako cel inwestycji przesunęły się na drugie miejsce z pozycji pierwszej sprzed dwóch lat, a cztery lata temu były one na pozycji trzeciej. Niemniej różnice procentowe między kolejnymi badaniami nie są duże i można w uproszczeniu powiedzieć, że znaczenie niskich kosztów też jest cały czas bardzo istotne. Oczywiście jak zwykle w naszych zestawieniach liczy się też możliwość dotrzymania tempa rozwoju elektroniki, obsługi elementów w najmniejszych obudowach i to, aby sprzęt zapewnił elastyczność procesów.

Innymi słowy, klienci oczekują przede wszystkim kompleksowego podejścia, które nie ogranicza się jedynie do sprzedaży, ale obejmuje także doradztwo przy wyborze sprzętu, prezentację, testy urządzeń w siedzibie klienta oraz zapewnienie serwisu. To podejście staje się coraz bardziej wszechstronne i obejmuje również zagadnienia energetyczne (energochłonność urządzeń), co jest wynikiem wzrostu cen energii w ostatnich latach.

Zestawienie oczekiwań klientów w stosunku do dostawcy
 
Producenci elektroniki oczekują od dostawców urządzeń produkcyjnych przede wszystkim konkurencyjnej oferty handlowej, która spełnia ich wymagania techniczne oraz jest akceptowalna pod względem kosztów. Na drugim miejscu znajduje się dobrze działający serwis i utrzymanie w ruchu maszyn, bo przestój oznacza straty pieniędzy oraz odbija się na rzetelności. Na trzeciej pozycji mamy szkolenia i wiedzę, czyli oczekiwanie, że dostawca nie tylko sprzeda urządzenia, ale pomoże w tym, aby za ich pomocą produkować zgodnie ze sztuką. Jest to zgodne z tym, że od wielu lat dostawcy urządzeń produkcyjnych, zapewniają transfer wiedzy od producentów do klientów końcowych. Następnie istotne jest indywidualne podejście do zakupów, ponieważ w omawianym obszarze dostawca pełni funkcję nie tylko sprzedawcy produktów, ale także konsultanta i doradcy techniczno-handlowego ds. rozwoju.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również