Urządzenia technologiczne do produkcji elektroniki

Od wielu lat głównym kierunkiem rozwoju branży elektronicznej jest wzrost zaawansowania technologii przy zachowaniu wysokiej jakości procesów (produkcji, kontroli, serwisu, obsługi posprzedażnej) dla produktów oraz usług. Aby to było możliwe, konieczne są nowoczesne i dobre narzędzia rozumiane jako całość infrastruktury przedsiębiorstw. Wraz z pogłębiającą się i stale rosnącą złożonością i miniaturyzacją elektroniki, gdzie szczegółów często nie widać już gołym okiem, znaczenie posiadania zaawansowanego sprzętu stale się zwiększa. Zapewnienie usług wysokiej jakości staje się także istotne z uwagi na coraz większe koszty związane z obsługą serwisową, logistyką towarów, cenami podzespołów, dlatego aby utrzymać biznes w ryzach trzeba produkować szybko, dobrze i tanio, a więc możliwie przy największej automatyzacji.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Rola miniaturyzacji

Szybki i wielotorowy rozwój branży elektroniki jest jednym z czołowych czynników prorozwojowych dla branży produkcji urządzeń elektronicznych (obojętnie czy dla firm EMS lub z produkcją własną) i tezę tę potwierdzają również nasze badania ankietowe. Bez względu na to, czy chodzi o sprzęt przemysłowy, medyczny, wojskowy czy też elektronikę konsumencką, w tym sprzęt mobilny, na rynku jest coraz więcej urządzeń relatywnie małych i jednocześnie bardzo skomplikowanych. Można powiedzieć, że poziom złożoności wszystkich produktów z roku na rok się zwiększa. Na płytkach drukowanych jest coraz ciaśniej, elementy są coraz mniejsze, ścieżki cieńsze, a połączeń jest coraz więcej. Wiele elementów elektronicznych jest obecnie tak małych, że wielkością przypominają ziarenka maku. Nie ma od tego odwrotu, gdyż nowoczesne aplikacje IoT, układy czujnikowe lub pomiarowe muszą być małe, aby ich aplikacja miała sens.

Tomasz Dublasiewicz

Operations Manager, Amtest Poland Sp. z o.o.

  • Jakie są najważniejsze cechy brane pod uwagę przy kupnie sprzętu technologicznego?

Podczas takiego zakupu klienci coraz częściej zwracają uwagę na minimalizację ryzyka związanego z wdrożeniem. Analizują więc głównie kompetencje dostawcy oraz zweryfikowane rozwiązania, a dopiero potem koszty inwestycji, z uwzględnieniem kosztów utrzymania – zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i po jego upłynięciu.

  • Co istotnego zmienia się w technologii produkcji?

Rosnące koszty pracowników dynamicznie zwiększają potrzebę automatyzacji procesów wykonywanych do tej pory zazwyczaj ręcznie. To np. montaż i lutowanie komponentów przewlekanych, których w pewnych produktach nie da się zastąpić technologią powierzchniową, łatwiejszą i bardziej wydajną z punktu widzenia automatyzacji montażu i zarazem tańszą w produkcji. Pomimo konieczności ponoszenia znacznie wyższych kosztów związanych z inwestycją w droższe, bardziej skomplikowane maszyny THT, wyraźnie widać wzrost ich zastosowań.

Kolejnym czynnikiem zmian są drastycznie rosnące koszty powierzchni produkcyjnej. Wytwórcy skupiają się więc obecnie na tym, aby przy jak najmniej zajętej powierzchni uzyskać największą wydajność. Z pomocą przychodzą w tym zakresie również nowe materiały do produkcji elektroniki, np. utwardzalne lakiery UV, pozwalające na skrócenie procesu utwardzania o kilka metrów, w stosunku do długiego tunelu wymaganego do utwardzania standardowych lakierów na bazie rozpuszczalnika.

  • Jaka jest rola wsparcia technicznego? Na ile liczą się kompetencje dostawcy w sprzedaży?

Obecny rynek pracy i częsta migracja pracowników powoduje, że kompetencje w firmach produkcyjnych stają się coraz niższe. Coraz większa część zadań związanych z dobraniem odpowiedniego rozwiązania, a później z utrzymaniem linii produkcyjnej po instalacji, przenoszona jest na dostawcę. Wiedza i doświadczenie handlowców oraz profesjonalizm serwisu stają się więc kluczowe, zarówno na etapie doboru odpowiedniego rozwiązania, spełniającego wszelkie wymagania klienta, jak i wsparcia procesu, serwisu maszyn w trakcie całej produkcji.

Takie procesy silnie oddziałują na branżę produkcji elektroniki, gdyż firmy muszą brać pod uwagę przy planowaniu działalności takie zjawiska, jak wzrost miniaturyzacji. W przypadku własnej produkcji pole manewru jest teoretycznie szersze, gdyż decyzje w zakresie obsługiwanej technologii firma podejmuje sama, kupując dane podzespoły, wybierając obudowy. Producent EMS musi brać pod uwagę, że nastąpi moment, gdy zlecenie będzie zawierało podzespoły w obudowach 0201, 10005 lub w dowolny inny sposób wykraczało poza to, z czym radzą sobie jego maszyny. I musi być do tego gotowy.

Wydarzenia ostatnich dwóch lat związane z niedostępnością podzespołów uwypukliły znaczenie tych zjawisk, bo wiele starszych typów elementów elektronicznych wycofano z użycia po to, aby zwolnić moce produkcyjne na nowe. Ograniczono też liczbę wariantów dostępnych obudów, preferując te mniejsze, a więc tańsze i bardziej przyszłościowe, a rezygnując z większych, kosztowniejszych, mniej perspektywicznych. W ten sposób rynek przyspieszył z miniaturyzacją jeszcze bardziej.

Główne czynniki negatywne dla rynku urządzeń technologicznych do produkcji elektroniki
 
Za najbardziej znaczący czynnik negatywny dla rozwoju rynku uznano dużą konkurencję i działających równolegle obok siebie wielu dostawców urządzeń o nierzadko podobnej funkcjonalności. Nowoczesny sprzęt jest też kosztowny, przez co inwestycje wymagają zdobycia finansowania, przygotowania biznesplanu, na skutek czego nierzadko rozciągają się mocno w czasie. Z tej przyczyny zapewne brak funduszy rozwojowych UE, w tym KPO, został oceniony bardzo wysoko. Aktualnie przeszkadza też kiepska sytuacja na rynku, z rosnącymi kosztami produktów i materiałów oraz zatrudnienia przy jednoczesnym spadku popytu.

Brak wiedzy u klientów na tematy produkcyjne, technologiczne, znajomość cech urządzeń to kryterium, które od wielu lat pojawia się zawsze w takich negatywnych rankingach, przekonując, że edukacja i transfer wiedzy to procesy, które nigdy się nie zakończą.
Najważniejsze dla klientów cechy ofert brane pod uwagę przy kupowaniu urządzeń do produkcji elektroniki
 
W przypadku omawianego sprzętu w selekcji dostawców istotne są kryteria charakteryzujące dojrzałe rynki, a więc jakość i parametry, serwis techniczny i kompetencje techniczne dostawcy. Cena w tym zestawieniu pojawia się na drugim miejscu, tj. dość wysoko w porównaniu do naszych poprzednich badań ankietowych. Dwa lata temu cena uplasowała się dopiero na siódmej pozycji od góry, natomiast termin dostawy był na pozycji czwartej. Teraz sytuacja "wróciła do normy", tj. mniej więcej do średniej z ostatnich lat. Oczywiście w praktyce liczy się nie pojedyncze kryterium, ale najlepsze połączenie tych najważniejszych w całość oferty handlowej.
Spis treści
Powiązane treści
Hermetyzacja elektroniki gwarancją dłuższej bezawaryjności
Czy rynek sprzętu produkcyjnego czeka ożywienie?
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Prezentacje firmowe
Odzież ESD i cleanroom
Targi zagraniczne
EuMW 2025 - European Microwave Week
Targi zagraniczne
SEMICON Taiwan 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów