Nowe terminale oraz platforma developerska M2M w ofercie firmy Gemalto

| Technika

Bez wątpienia branża M2M to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi elektroniki w ostatnich latach. Najpopularniejszym standardem komunikacji wykorzystywanym w tym zakresie jest GSM, głównie ze względu na łatwość i opłacalność integracji spowodowaną coraz niższymi opłatami za dostarczenie usług oraz coraz większym zasięgiem. Szacuje się, że obecnie w Polsce na jednego mieszkańca przypada blisko półtorej karty SIM, a w najbliższych latach liczba ta jeszcze wzrośnie. Branża M2M jest jeszcze daleka od nasycenia rynku, a do tego wchodzi w coraz to inne obszary gospodarki.

Nowe terminale oraz platforma developerska M2M w ofercie firmy Gemalto

Standardowo w urządzeniach wykorzystujących standard komunikacji GSM wykorzystuje się moduł komunikacyjny montowany powierzchniowo w obudowie LGA lub montowany przez jedno ze standardowych złączy. Jednak w aplikacjach, które wymagają natychmiastowego działania, łatwej wymiany urządzenia ze względu na swoją mobilność lub częstą modernizację czy rozbudowę instalacji, integratorzy chętnie sięgają po gotowe rozwiązania realizujące łączność, czyli terminale GSM.

Ich niewątpliwą zaletą jest to, że do działania wystarczy podłączyć przewód zasilający, przewód komunikacyjny z danym urządzeniem przez jeden ze standardowych interfejsów, antenę oraz wsunąć kartę SIM, co wyraźnie skraca czas potrzebny na wdrożenie konkretnej aplikacji oraz ją ułatwia.

Nowa linia terminali

Fot. 1. Terminal BGS5T

Firma Gemalto, producent modułów Cinterion, jeden ze światowych liderów w zakresie produkcji rozwiązań GSM, wprowadza aktualnie do oferty nową serię terminali dostarczającą całkiem nowych funkcjonalności.

Terminale z nowej, pomarańczowej linii wyposażone są w procesor ARM. Do ich najistotniejszych własności, wyróżniających je na tle konkurencji, należy m.in. wbudowana obsługa Javy (ME 3.2) dzięki której można zaprogramować urządzenie tak, aby realizowało wymagane zadania, oraz różnorodne opcje zamocowania urządzenia - na szynie DIN, na szynie C, za pomocą śrub oraz opasek kablowych - przez to idealnie nadaje się do wielu zastosowań - telemetrii, monitoringu, transportu i logistyki, w branży ochroniarskiej i wielu innych.

Terminal BGS5T to ekonomiczne rozwiązanie dla sieci 2G przeznaczone do aplikacji niewymagających szybkiej wymiany danych. Do nowych aplikacji oraz takich, w których liczy się szybkość przesyłu informacji zdecydowanie bardziej nadaje się terminal EHS6T wyposażony w szybszy procesor, dostępny w jednej z dwóch wersji - USB lub LAN. Dodatkowo, wszystkie wymienione terminale mają port RS-232.

Fot. 2. Terminal EHS6T

Terminal BGS5T 2G Quad-Band obsługuje transmisję GPRS Class 12 i bazuje na procesorze ARM11 taktowanym zegarem 208 MHz. Urządzenie ma wymiary 115×86×26 mm i jest zasilane napięciem o wartości 8-30 V przez złącze RJ 45. Pracuje w zakresie temperatur od -30 do +65°C. Ma wbudowany stos TCP/IP, klienta FTP, HTTP, TCP/UDP, DNS, Ping i ma zaawansowaną opcję wykrywania zakłóceń, która umożliwia też rozpoznanie ataku na urządzenie w przypadku celowego zakłócania. Komunikacja następuje przez interfejs RS232 lub USB. Dodatkowo jest 20-pinowe złącze z wyprowadzonymi dodatkowymi interfejsami, jak GPIO i I²C. W urządzeniu wbudowano 5 MB pamięci RAM i 10 MB Flash.

Drugi terminal EHS6T USB oraz EHS6T LAN to produkt do sieci 3G pracujący w pięciu pasmach częstotliwości z HSPA (7,2 Mb/5,7 Mb). Urządzenie obsługuje transmisję GPRS/EDGE Class 12 i procesor ARM11 520 MHz, podobnie do terminala BGS5T ma wymiary 115×86×26 mm i jest zasilane napięciem z zakresu 8-30 V przez złącze RJ45. Zakres temperatury pracy wynosi od -30 do +65°C.

Ma wbudowany stos TCP/IP, klienta FTP, HTTP, TCP/UDP, DNS, Ping i zaawansowaną opcję wykrywania zakłóceń, która umożliwia też rozpoznanie ataku na urządzenie w przypadku celowego zakłócania. Komunikacja następuje przez interfejs RS232 i USB lub RS232 i LAN. Dodatkowo jest 20-pinowe złącze z wyprowadzonymi dodatkowymi interfejsami, jak GPIO i I²C, wbudowaną pamięć 6 MB RAM i 10 MB Flash.

Platforma SensorLogic

Fot. 3. Płytka ewaluacyjna Concept Board

Jedną z najważniejszych kwestii, które bierze się pod uwagę przy projektowaniu konkretnej aplikacji, jest z pewnością czas potrzebny na wprowadzenie jej na rynek. Firma Gemalto zapewnia dla swoich modułów i terminali z Javą oprogramowanie klienta, który umożliwia połączenie z platformą SensorLogic. Pozwala to znacząco skrócić okres rozwoju i testowania aplikacji. Platforma ta składa się z kilku podstawowych warstw realizujących kluczowe funkcje:

 • Warstwa Network and Device Management - odpowiada za gromadzenie i normalizację danych przesłanych z dowolnych urządzeń lub czujników.
 • Warstwa Complex Event Management - odpowiada za przetwarzanie i analizę zgromadzonych danych. Na podstawie analizy zdarzenia mogą być przypisane do konkretnych działań i powiadomień użytkowników lub urządzeń.
 • Warstwa Application Services - obejmuje wszystkie funkcje API służące do konfiguracji systemu, zarządzania urządzeniami, konfiguracji reguł i powiadomień oraz odczyt/zapis danych do urządzeń zdalnych.

Concept Board - platforma dla developerów

Rys. 1. Platforma SensorLogic

Gemalto M2M Concept Board jest wygodnym narzędziem do rozpoczęcia pracy nad tworzeniem aplikacji M2M przy wykorzystaniu Javy oraz wspomnianej platformy SensorLogic. Concept Board ma na pokładzie moduł EHS6 z aktywną obsługą Javy mogącym działać w standardzie zarówno 2G, jak i 3G.

Ponadto zawiera wyprowadzone złącza służące do podłączania płytek rozszerzeń w standardzie zgodnym z Arduino oraz wszystkie niezbędne interfejsy i podzespoły zintegrowane na płytce, co pozwala na szybkie uruchomienie zestawu i opracowanie prototypu. Podstawowe parametry oraz cechy płytki Concept Board:

 • moduł 3G EHS6 (pięciozakresowy, do zastosowania globalnego),
 • procesor ze wsparciem Javy (ME 3.2),
 • wbudowana antena SMD na płytce,
 • przyciski ogólnego przeznaczenia + przyciski start/off,
 • wskaźniki LED informujące o stanie pracy,
 • zasilanie przez USB,
 • możliwość podłączenia baterii jako opcjonalnego źródła energii,
 • port szeregowy (wyprowadzony na płytkę jako USB przez konwerter).

Więcej informacji na temat produktów Gemalto można znaleźć na stronach producenta: www.gemalto.com lub kontaktując się z firmą Elhurt, która jest oficjalnym dystrybutorem tych produktów.

Elhurt Sp. z o.o.
www.elhurt.com.pl

Zobacz również