Niższe ceny pamięci NAND okazją dla dysków SSD

| Gospodarka Artykuły

Coraz niższe ceny układów NAND Flash umożliwią szybsze powszechne zastosowanie dysków półprzewodnikowych, może już w drugiej połowie 2012 r., zapowiedziała firma Kingston. Średnie ceny gigabajta pamięci NAND Flash prawdopodobnie spadną poniżej 1 dol. i pokonanie tej bariery spowoduje, że dostawcy urządzeń rozpoczną wymianę pamięci HDD na dyski SSD, co według Kingstona nastąpi w III kw. 2012 r.

Niższe ceny pamięci NAND okazją dla dysków SSD

Ogólnie producenci komputerów preferują zakup dysków SSD od markowych producentów pamięci NAND Flash takich jak Samsung i Micron, ponieważ zachowują w ten sposób bezpośrednią kontrolę nad układami NAND Flash, które wchodzą do napędów półprzewodnikowych.

Rys. 1. Prognoza dostaw dysków SSD w skali globalnej w mln sztuk (źródło: IHS iSuppli)

Do tej pory właśnie wysokie ceny układów Flash były przyczyną powolnego tempa wdrażania dysków SSD, a zapowiadane redukcje cen wynikają z przejścia przez producentów na procesy technologiczne 19nm i nowsze.

Zdaniem przedstawicieli Kingstona szybkiemu wdrożeniu SSD paradoksalnie mogą dopomóc powodzie w Tajlandii, przez które doszło do opóźnień w dostawach dysków HDD. Najszybciej może się rozwinąć oferta dysków półprzewodnikowych o mniejszej pojemności przeznaczonych na rynki przemysłowe.

Zobacz również